• 26 Ιουλίου, 2024
  • Ο Χριστοφή καθάρισε την Ανόρθωση, ζωντανή στο κυνήγι της Ευρώπης η Ομόνοια

Ο Χριστοφή καθάρισε την Ανόρθωση, ζωντανή στο κυνήγι της Ευρώπης η Ομόνοια

By on 18 Μαρτίου, 2017 0 673 Views

Σημαντικής βαθμολογικής αλλά και ψυχολογικής σημασίας νίκη πέτυχε η Ομόνοια κόντρα στην Ανόρθωση στο στάδιο ΓΣΠ. Η Ομόνοια έβαλε τις βάσεις για την νίκη στο πρώτο ημίχρονο με το 21ο γκολ του Ντάρμπισαιαρ μετά από ασσίστ του Χριστοφή και ο ίδιος ο Κύπριος διεθνής ήταν αυτός που έγραψε το τελικό 2-0.

Στα αρχικά στάδια του αγώνα δεν υπήρχε κάτι ιδιαίτερο παρόλο που υπήρχε διάθεση από τις δύο ομάδες, οι πολλές όμως λάθος μεταβιβάσεις δεν βοήθησαν ώστε να δημιουργηθούν πολλές ολοκληρωμένες προσπάθειες. Στο 35’ η Ομόνοια μπήκε μπροστά στο σκόρ μετά από ωραία επέλαση του Χριστοφή, έκανε ιδανικό γύρισμα στην περιοχή προς στον Ντάρμπισαϊαρ που με τακουνάκι νίκησε τον Κόπριβετς γράφοντας το 1-0, 21ο γκολ για τον Άγγλο στο φετινό πρωτάθλημα CYTA. Στο δεύτερο ημίχρονο παρά την προσπάθεια της η Ανόρθωση αδυνατούσε να φτιάξει ευκαιρίες, στο 70′ όμως η ομάδα του Ρόνι Λέβι έφτασε μια ανάσα για την ισοφάριση. Με πλασέ από το ύψος της περιοχής ο Καμπρέρα σημάδεψε το οριζόντιο δοκάρι. Στην επαναφορά της μπάλας με την σειρά του ο Ράγιος δεν μπόρεσε να στείλει τη μπάλα στα δίκτυα. Στο 75′ η Ομόνοια σε αντεπίθεση βρήκε κενό στην άμυνα της Ανόρθωσης και διπλασίασε τα τέρματά της με τον Χριστοφή, μετά από προσωπική του ενέργεια έκανε το δυνατό σουτ για το 2-0.

Μια νίκη που φέρνει την Ομόνοια έστω και προσωρινά στην 4η θέση και το +2 από την ΑΕΛ.

ΟΜΟΝΟΙΑ: Παναγή, Δημητρίου, Βύντρα, Καρλίτος, Σοϊλέδης, Μαργκάσα, Μπρέβελντ (67′ Τουρέ), Κλέιτον, Χριστοφή (79′ Φιλιώτης), Αζίζ, Ντάρμπισαϊαρ

ΑΝΟΡΘΩΣΗ: Κόπριβετς, Γκάμπριελ, Ερέρο, Σιβού, Γκιγιέρμε, Βίκτορ, Μίτροβιτς (74′ Καλό), Κολούνγκα (38′ Καλδερόν), Ολιβέιρα (62′ Ράγιος), Καμπρέρα, Άλβες

Α’ ΟΜΙΛΟΣ (3η αγωνιστική): Ομόνοια-Απόλλωνας / Ανόρθωση-ΑΕΛ