7 Σεπτεμβρίου, 2024
  • 7 Σεπτεμβρίου, 2024

H Λάτσιο στον τελικό .Απέκλεισε την Ρόμα

By on 5 Απριλίου, 2017 0 752 Views

Tην πρόκριση στον τελικό του φετινού Κυπέλλου Ιταλίας, όπου θα αντιμετωπίσει την Γιουβέντους (σε ένα πιθανό remake της «σύγκρουσης» του 2015) ή την Νάπολι, πανηγυρίζει η «γαλάζια» πλευρά της Αιώνιας Πόλης, καθώς η Λάτσιο του Σιμόνε Ιντσάγκι άντεξε στην πίεση της Ρόμα και παρά την τελική ήττα με σκορ 3-2 στις καθυστερήσεις απέκλεισε από τη διοργάνωση την παραδοσιακή αντίπαλό της.

Φοβερά δυναμική η παρουσία των οπαδών και των δύο ομάδων στις εξέδρες του «Ολίμπικο», με τους φιλοξενούμενους να πετυχαίνουν το πολυπόθητο εκτός έδρας γκολ με τον 22χρονο Σέρβο μέσο Σεργκέι Μιλίνκοβιτς-Σάβιτς στο 37ο λεπτό (0-1) και ενώ νωρίτερα οι γηπεδούχοι του Λουτσιάνο Σπαλέτι έχασαν τρεις σημαντικές ευκαιρίες με τους Έντιν Τζέκο (3′), Στεφάν Ελ Σαραουί (20′) και Μοχάμεντ Σαλάχ (25′).

Στο 56ο λεπτό η Λάτσιο «τελείωσε» ουσιαστικά κάθε θέμα πρόκρισης, με τον Τσίρο Ιμόμπιλε να πλασάρει ψύχραιμα τον Άλισον για το 1-2, με την Ρόμα να καταφέρνει τελικά να πάρει τη νίκη γοήτρου με σκορ 3-2 χάρη σε δύο τέρματα του Αιγύπτιου επιθετικού Μοχάμεντ Σαλάχ (66′, 90′) αλλά τους «Αετούς» να προκρίνονται στον τελικό και να περιμένουν να μάθουν αύριο το βράδυ τον αντίπαλό τους.