27 Ιουλίου, 2024
  • 27 Ιουλίου, 2024

Με τεσσάρα στο μείον τέσσερα…

By on 8 Απριλίου, 2017 0 660 Views

Οι Λονδρέζοι συνεχίζουν το πρέσινγκ στην πρωτοπόρο της Premier League και συμπολίτισσα, Τσέλσι, καθώς επικράτησαν πολύ εύκολα (4-0) της Γουότφορντ, έφθασαν τις έξι σερί νίκες στο πρωτάθλημα και βρέθηκαν έστω και προσωρινά (;) στο μείον τέσσερα από την κορυφή και ευελπιστούν σε στραβοπάτημα των «μπλε» με την Μπόρνμουθ που μεσοβδόμαδα ήρθε 2-2 με τη Λίβερπουλ στο «Άνφιλντ».

Δύο γκολ σημείωσε ο Σον (44’, 55’) για τους γηπεδούχους, ένα ο Ντέλε Άλι (33’), αλλά και ο Ντιέρ (39’). Ο Χοσέ Χολέμπας αγωνίστηκε σε ολόκληρο το παιχνίδι.

Η ομάδα του Μαουρίσιο Ποκετίνο παρουσίασε την εικόνα που έχει συνήθως στο «White Hart Lane» με υποδεέστερες ομάδες (και όχι μόνο), μπήκε φουριόζα στην αναμέτρηση και με διάθεση να βάλει από νωρίς πλώρη για τη νίκη και τα κατάφερε, καθαρίζοντας το ματς από το πρώτο μέρος.

Ο Ντέλε Άλι με… αλήτικο γκολ άνοιξε το σκορ στο 33’ και σε διάστημα 12 λεπτών κλείδωσε το «τρίποντο», σημειώνοντας άλλα δύο τέρματα η Τότεναμ. Το ένα ο Ντιέρ στο 39’ με «κεραυνό» και το άλλο λίγο πριν το φινάλε του πρώτου ημιχρόνου (44’) ο Ασιάτης με πανέμορφο σουτ έξω από την περιοχή και στο 55ο λεπτό, ζευγάρωσε τα τέρματά του.