• 4 Οκτωβρίου, 2024
  • Τεσσάρα η ΑΕΛ με ανατροπή στο Β’ημίχρονο.Η Ένωση έβαλε δύσκολα στο Α’ημίχρονο

Τεσσάρα η ΑΕΛ με ανατροπή στο Β’ημίχρονο.Η Ένωση έβαλε δύσκολα στο Α’ημίχρονο

By on 28 Οκτωβρίου, 2018 0 347 Views

Η ΑΕΛ αν και στο Α΄ημιχρονο ήταν μέτρια και τα ρήκε σκούρα απέναντι στην Ένωαη που προηγήθηκε 0-1 επέστρεψε στις νίκες, επικρατώντας με 4-1 . Μέσα σε 19 λεπτά στο β’ μέρος οι γηπεδούχοι πέτυχαν τέσσερα τέρματα με τους Τόρες (2), Λαφράνς και Χουράδο και συνεχίζει ακάθεκτη!

Η ΕΝΠ μπήκε πολύ ορεξάτα στο παιχνίδι και… ανέλαβε τα ηνία, δείχνοντας στην ΑΕΛ πως δεν θα κλειστεί πίσω και θα παίξει ποδόσφαιρο. Από την άλλη οι γηπεδούχοι μπήκαν πολύ νωθρά. Αυτό είχε ως αποτέλεσμα να… κατοχυρώσουν με γκολ την ανωτερότητα τους οι φιλοξενούμενοι στο 23’ έπειτα από κόρνερ του Ριέρα και την κεφαλιά του Ουντόζι. Μετά από αυτό η ομάδα του Ντούσαν Κέρκεζ… ξύπνησε και μπορούσε στις καθυστερήσεις του πρώτου μέρους να ισοφαρίσει, ωστόσο το οριζόντιο δοκάρι ήταν… σύμμαχος του Κλέιμαν. Πρώτα ο Αβραάμ με βολίδα στο 45+2’ και στη συνέχεια ο Τόρες με μια σέντρα σουτ… σημάδεψαν το δοκάρι και έτσι η ΕΝΠ πήγε στα αποδυτήρια με το… εύθραυστο 1-0.

Στην επανάληψη, η ομάδα του Ντούσαν Κέρκεζ μπήκε… αφηνιασμένη και έφερε τα κάτω πάνω μέσα σε 19 λεπτά πετυχαίνοντας τέσσερα τέρματα! Το… σύνθημα ανατροπής έδωσε ο Τόρες αφού με δύο δικά του τέρματα στο 50’ και στο 64’ έδωσε κεφάλι στο σκορ για τους γηπεδούχους. Στο 67’ ήταν σειρά του Λαφράνς να γράψει το 3-1 με ωραίο πλασέ, ενώ το τελικό 4-1 διαμόρφωσε στο 69’ ο Χουράδο με κεφαλιά.

24′ ΓΚΟΛ 0-1. Ο Ριέρα εκτέλεσε το κόρνερ και με κεφαλιά ο Ουντόζι ανοίγει το σκορ.

45+2′ Δοκάρι για την ΑΕΛ έπειτα από βολίδα του Αβραάμ.

45+3′ Ξανά οριζόντιο δοκάρι για την ΑΕΛ από σέντρα σουτ του Τόρες.

50′ ΓΚΟΛ 1-1. Πάσα του Χουράδο στον Τόρες ο οποίος με ωραίο πλασέ ισοφαρίζει για την ομάδα του.

64′ ΓΚΟΛ 2-1. Ο Τόρες βάζει μπροστά την ΑΕΛ!

67′ ΓΚΟΛ 3-1. Ο Μακρής δίνει συστημένη πάσα στον Λαφράνς που πλασάρει ιδανικά!

69′ ΓΚΟΛ 4-1. Ο Χουράδο με κεφαλιά δίνει αέρα τριών τερμάτων στην ομάδα του.

73′ Κεφαλιά του Ρασμούσεν, εκπληκτική απόκρουση από τον Πρόσεκ.

82′ O Πίττας μπήκε στη περιοχή και από πλάγια θέση έκανε το πλασέ, όμως η μπάλα βρίσκει στο δοκάρι.

ΑΕΛ (Κέρκεζ): Πρόσεκ, Τεξέιρα, Λαφράνς, Τεσέιρα, Γουίλερ, Καστανιάγα, Σίλβα, Τόρες, Αβραάμ (58′ Μακρής), Ντα Σίλβα ( 72′ Ρομάν), Χουράδο (76′ Μυτίδης)

Στον πάγκο: Κεραυνός, Ντόσα, Φιντέλης, Μαρκόσκι, Κυριάκου, Αντάμοβιτς

ΕΝΠ (Πάους): Κλέιμαν, Αμπαρτζουνιά, Αγγελή, Κυριάκου, Ολίβα, Μαϊσουράτζε, Ενόχ (52′ Πίττας), Ζάρατε ( 75′ Ρόου), Ουντόζι, Ριέρα, Ρασμούσεν ( 75′ Κοσμάς)

Στον πάγκο: Πέτρου, Μουλαζίμης, Σερμπάκοφ, Κολοκούδιας, Μέρτακκας, Φράγκος

ΚΙΤΡΙΝΕΣ: – / Ενόχ, Ολίβα, Ουντόζι