2 Οκτωβρίου, 2024
  • 2 Οκτωβρίου, 2024

Νίκη για τη Νάπολι με άγχος

By on 22 Δεκεμβρίου, 2018 0 1037 Views

Το γκολ του Αλμπιόλ ήταν αρκετό για τη νίκη (1-0) επί της Σπαλ, με τους Παρτενοπέι να περιμένουν το αποτέλεσμα της Γιουβέντους κόντρα στη Ρόμα.

Στο San Paolo άπαντες περίμεναν τη νίκη της Νάπολι και μάλλον περίμεναν ότι θα δουν και αρκετά γκολ. Το πρώτο έγινε, το δεύτερο όχι. Η ομάδα του Κάρλο Αντσελότι είχε από την αρχή την μπάλα και ήταν αυτή που έκανε παιχνίδι, απέναντι σε μια Σπαλ που αμυνόταν καλά. Τόσο καλά, ώστε να αντέξει μέχρι τις καθυστερήσεις του πρώτου ημιχρόνου, όταν ο Αλμπιόλ με κεφαλιά μετά το κόρνερ του Μέρτενς έκανε το 1-0. Στην επανάληψη οι φιλοξενούμενοι βγήκαν λίγο πιο μπροστά, δεν έκαναν τίποτα αλλά κατάφεραν με κάποιο τρόπο να μείνουν ζωντανοί ως το τέλος, αφού η Νάπολι έχασε όσες ευκαιρίες δημιούργησε ενώ στο 81′ είχε και δοκάρι με τον Μέρτενς. Κι αφού δεν έβαλαν δεύτερο γκολ για να είναι σίγουροι, οι Παρτενοπέι ανησύχησαν στο 92′, μέχρι να δουν τον Μερέτ να αποκρούει το σουτ, εντός περιοχής, του Παλόσκι.