• 3 Ιουλίου, 2024
  • Λίβερπουλ – Μπράιτον 0-1: Γλαρόσουπα …ξινή πριν το ντέρμπι!

Λίβερπουλ – Μπράιτον 0-1: Γλαρόσουπα …ξινή πριν το ντέρμπι!

By on 4 Φεβρουαρίου, 2021 0 456 Views

Oι «Γλάροι» σόκαραν τη Λίβερπουλ, η Μπράιτον επικράτησε 1-0 στο Ανφιλντ και άφησε τους Reds στο -7 από τη Σίτι λίγες ημέρες πριν το μεταξύ τους ντέρμπι!

Απίθανα πράγματα στο Ανφιλντ! Η Λίβερπουλ μετά τις δυο διαδοχικές νίκες στο Λονδίνο επέστρεψε στις κάκιστες εμφανίσεις και ηττήθηκε 1-0 από τη Mπράιτον. Το… τρελό είναι πως έμεινε χωρίς γκολ εντός έδρας από τη Boxing Day (σε τρία σερί), κάτι που είχε να συμβεί από το 1984. Ετσι, με ματς περισσότερο βρέθηκε στο -7 από τη Σίτι λίγες ημέρες πριν το  μεταξύ τους ντέρμπι! Αντίθετα, η Μπράιτον πέτυχε το πρώτο διπλό έπειτα από 38 χρόνια στο Ανφιλντ και μπόρει τότε να είχε υποβιβαστεί, αλλά τώρα δείχνει πως δεν μπορεί να μπλέξει σε περιπέτειες…

Χωρίς φάσεις η Λίβερπουλ!
H Γιουνάιτεντ πέτυχε εκκωφαντική νίκη, η Σίτι πέρασε… αέρας από το Turf Moor, η Λέστερ επέστρεψε στις νίκες, οπότε η πίεση για τους Reds ήταν έντονη! Απέναντί τους βρήκαν μια εξαιρετική Μπράιτον, η οποία εκτός από τη φάση του 3ου λεπτού που είδε τον Σαλάχ να αστοχεί κατάφερε να σταθεί υπέροχα αμυντικά. Εξαιρετική οργάνωση από τους «Γλάρους», ιδανικές επιστροφές, δεν άφησαν τη Λίβερπουλ να φανεί απειλητική. Οχι μόνο αυτό, αλλά είχε πέντε τελικές προσπάθειες στο α’ μέρος, έναντι δυο των γηπεδούχων. Η Μπράιτον θα μπορούσε στο 24′ να ανοίξει το σκορ, αλλά Μοπέ και Μπερν δεν κατάφεραν να βρουν δίχτυα. Οι «Κόκκινοι» είχαν την κατοχή, αλλά όχι και τον τρόπο να διασπάσουν την άμυνα των φιλοξενούμενων.

Σοκ για τους Reds!
Στην επανάληψη η Λίβερπουλ μπήκε δυνατά, πίεσε έντονα στα πρώτα λεπτά, έχασε καλή ευκαιρία με τον Φιρμίνο στο 53’, αλλά τρία λεπτά αργότερα ήρθε το σοκ! Εξαιρετική αντεπίθεση των «Γλάρων», ο πανύψηλος Μπερν έκανε την ασίστ με κεφαλιά και ο Αλσάτε με τη βοήθεια της τύχης σκόραρε. Ο Κλοπ πέρασε Οριγκί και Τσάμπερλεϊν, η Λίβερπουλ έγινε πιο επιθετική, αλλά χρειάστηκε να φτάσουμε στο 70’ για να δούμε την καλύτερή της ευκαιρία! Στο 70’ οι Reds έκρυψαν τη μπάλα, ο Αρνολντ έκανε την πάσα, το σουτ του Σαλάχ όμως πέρασε άουτ. Η Μπράιτον κρατούσε αμυντικά, Γουέμπστερ και Ντανκ ήταν παντού στο ματς, ενώ επιθετικά δημιούργησε κινδύνους. Σε δυο περιπτώσεις ο Κέλεχερ είχε εξαιρετικές αντιδράσεις στις προσπάθειες των Γκρος και Τροσάρ αντίστοιχα.  Τίποτα δεν άλλαξε μέχρι το τέλος και η Λίβερπουλ είδε τη διαφορά από την κορυφή να εκτοξεύεται…