6 Οκτωβρίου, 2024
  • 6 Οκτωβρίου, 2024

Σε παρτίδα τάβλι…Ολυμπιακός-ΠΑΕΕΚ 4-3

By on 6 Μαΐου, 2022 0 705 Views

Σε ένα αγώνα χωρίς βαθμολογική σημασία, ο Ολυμπιακός νίκησε με 4-3 την ΠΑΕΕΚ και πέτυχε την 4η συνεχόμενη νίκη στο Β’ γκρουπ.

-Οι δύο ομάδες ολοκλήρωσαν με 10 παίκτες τον αγώνα.

-6 από τα 7 γκολ στο Β’ ημίχρονο.

Ο αγώνας:

Πριν την συμπλήρωση του πρώτου λεπτού, ο Ολυμπιακός είχε την πρώτη του τελική με τον Τιάγκο από πλεονεκτική θέση να μην βρίσκει τον στόχο. Ο ίδιος ποδοσφαιριστής στο 3′ είδε το σουτ του να φεύγει δίπλα από το δεξί δοκάρι του Μαυρομούστακου.

Στο 10′ η ΠΑΕΕΚ είχε την δική της ευκαιρία να ανοίξει το σκορ, όμως το πλασέ του Χαραλάμπους σταμάτησε στον Μολ.

Ο Ολυμπιακός στο 23′ άνοιξε το σκορ με απευθείας εκτέλεση φάουλ του Τιάγκο.
Στο 28′ οι γηπεδούχοι άγγιξαν το 2-0 όμως το πλασέ του Χαραλάμπους σταμάτησε στην τελική γραμμή από αμυντικό.

Οι «μαυροπρίσινοι» στο 41′ έμειναν με 10 ποδοσφαιριστές μετά την κόκκινη στον Μακρή, με την χρήση του VAR. Ο Κύπριο διεθνής τιμωρήθηκε για την επικίνδυνη προβολή του στο πρόσωπο του Αμερόγκεν.

Β’ ημίχρονο

Στο 50′ ο Ολυμπιακός κέρδισε πέναλτι σε μαρκάρισμα του Κωμοδίκη στον Κα. Ο Βαγγέλης Κυριάκου ανέλαβε την εκτέλεση και έγραψε το 2-0 στο 52′.

Δέκα λεπτά αργότερα ο Κα τριπλασίασε τα τέρματα για τους γηπεδούχους με πλασέ από δύσκολη θέση, πλάγια.

Η ΠΑΕΕΚ στο 65′ μείωσε στο σκορ με τον Χαραλάμπους ενώ στο 71′ έμεινε με δέκα παίκτες μετά την αποβολή του Φραγκέσκου , μετά το μαρκάρισμα στον Τιάγκο ως τελευταίος παίκτης.

Στο επόμενο λεπτό ο Κα έπιασε το σουτ εκτός περιοχή, η μπάλα κόντραρε σε αμυντικό και κατέληξε στα δίκτυα της ΠΑΕΕΚ για 4η φορά.

Ο Κούρος στο 79′ με απευθείας εκτέλεση φάουλ και κακή εκτίμηση του Μολ έστειλε την μπάλα στα δίκτυα για το 4-2.

Στο 89′ ο Μπάμπιτς μείωσε σε 4-3 αφού πήρε το.. ριμπάουντ από την κεφαλιά του Καπαρτή η οποία κατέληξε στο δοκάρι.

Ολυμπιακός: Μολ, Βόβεδα, Μακρής, Μανρίκε, Ευτυχίδης, Σάββα, Ντιανιέ, Νάνι, Κυριάκου, Τιάγκο, Χαραλάμπους.

Στον πάγκο: Τσούπιτς, Σαμπίνια, Ανδρονίκου, Σάλι, Μιχαήλ, Χριστοδούλου, Καραγιάννης, Δημητρίου, Πηλαβάς, Κα, Πεχλιβάνης.

ΠΑΕΕΚ: Μαυρομούστακος, Ορ, Χαραλάμπους, Ενόχ, Αριστοτέλους, Κωμοδίκης, Καπαρτής, Παττίχης, Αμερόνγκεν, Κούρο, Φραγκέσκου.

Στον πάγκο: Παναγιώτου, Σουμαόρο, Δημητρίου, Βαρέλα, Μπάμπιτς, Ράμος, Καϊμόλεν, Νούνιτς, Νεοφύτου.

Διαιτητής: Αθανασίου Κυριάκος
Α’ Βοηθός Διαιτητής: Ευαγόρου Ευαγόρας
Β’ Βοηθός Διαιτητής: Λάμπρου Λάμπρος
4ος Διαιτητής: Χατζηγεωργίου Παναγιώτης