24 Σεπτεμβρίου, 2024
  • 24 Σεπτεμβρίου, 2024
  • Έπεσε μαχόμενη στα πέναλτι η ΑΕΚ.Εμπόδιο τα δοκάρια στην παράταση και στην ψυχρή διαδικασία

By on 26 Ιουλίου, 2022 0 1468 Views

Στα πέναλτι κρίθηκε η πρόκριση στον γ΄ προκριματικό γύρο του Champions League ανάμεσα σε ΑΕΚ Λάρνακας και Μίντιλαντ.
Μετά το 1-1 της Δανίας και το 1-1 της «Αρένας» και στην παράταση η ΑΕΚ έχασε την πρόκριση στην διοαδικασία των πέναλτι .Ο Πίριτς απέκρουσε ένα πέναλτι αλλά δύο πάικτες της ΑΕΚ σημάδεψαν τα δοκάρια και η πρόκριση πήγε στην Μίντιλαντ.Η ΑΕΚ είχε δοκάρι και στο τελευταίο λεπτό της παράτασης.

Η ΑΕΚ θα συνεχίσει στο Europa League και θα βρει μπροστά της την Παρτιζάν Βελιγραδίου

Ο αγώνας:

Η πρώτη καλή φάση στον αγώνα ήταν για την Μίντιλαντ, με ένα σουτ του Ονιεντίγκα να σταματά στον Πίριτς.

Η ΑΕΚ μόλις στο 8΄ άνοιξε το σκορ με κεφαλιά του Ολαντούτζι , μετά από σέντρα του Φαράζ.
Τρία λεπτά αργότερα οι Δανοί ισοφάρισαν με τον Ντάλσγκααρντ μετά από εκτέλεση κόρνερ του Άντερσον.

Ο Ροσάλες στο 21′ είδε την μπάλα να στρώνεται στα πόδια του όμως το σουτ του ήταν άστοχο.

Στο 32′ ο Ολατούντζι πίεσε, ανάγκασε τον Όλαφσον σε λάθος απομάκρυνση με την μπάλα να καταλήγει στον Οιέρ, που έδωσε στον Φαράζ όμως η μπαλιά του στην περιοχή πέρασε ανεκμετάλλευτη. Οι φιλοξενούμενοι βγήκαν στην αντεπίθεση με τον Τσιλουφά, αυτό μοίρασε στον Ίσακσεν που στο 33′ σημάδεψε το οριζόντιο δοκάρι του Πίριτς.

Β’ ημίχρονο

Δεν είχε κάτι το ιδιαίτερο το ξεκίνημα του δευτέρου ημιχρόνου με την Μίντιλαντ να προσπαθήσει να απειλήσει με σουτ του Σίστο σε τρεις διαφορετικές περιπτώσεις.

Οι Δανοί είχαν την κατοχή όμως δεν απείλησαν την ΑΕΚ που έδωσε χώρο και προσπάθησε να παίξει με αντεπιθέσεις.

Το πρώτο σουτ της ΑΕΚ στην επανάληψη ήταν στο 79΄με τον Άλτμαν να στέλνει την μπάλα στην κερκίδα.

Η ΑΕΚ στα τελευταία λεπτά πίεσε την Μίντιλαντ και στο 86΄η κεφαλιά του Άλτμαν είχε τροχιά προς τα δίκτυα όμως πριν περάσει την γραμμή, ο αποκρούστηκε από αμυντικό.

Ο Γκάμα στο 90′ έπιασε ένα δυνατό σουτ όμως ήταν άστοχος.

Παράταση:

Στο 96 ο Σίστο απείλησε με μακρινό σουτ όμως ήταν άστοχος, ενώ ο Άλτμαν στο 102′ είχε τελική με τον Όλαφσον να αποκρούει. Στο 104′ το σουτ του Σίστο πέρασε δίπλα από αριστερό δοκάρι του Πίριτς. Ο Ρόμο στο 108΄δοκίμασε το σουτ από τα 20 μέτρα με τον Όλαφσον να αποκρούει εύκολα.
Η μεγαλύτερη ευκαιρία στην ημίωρη παράταση ήταν για την ΑΕΚ, με τον Άλτμαν να σημαδεύει το δεξί δοκάρι του Όλαφσον με προσπάθεια μέσα από την περιοχή.