30 Σεπτεμβρίου, 2024
  • 30 Σεπτεμβρίου, 2024
  • Άσφαιρα πυρά και συμβιβασμός στο Τσίρειο.Ο Άρης είχε δοκάρι,έμεινε και με 10 απέναντι στην ΑΕΛ

By on 11 Δεκεμβρίου, 2022 0 1657 Views

Σε ένα ντέρμπι το οποίο είχε φάσεις αλλά δεν είχε γκολ, ΑΕΛ  και Άρης  έμειναν στο στείρο 0-0 στο… αντίο τους στο Τσίρειο στάδιο.
Ήταν ένα ματς με πολλές μονομαχίες, είχε ευκαιρίες εκατέρωθεν με πιο μεγάλη το δοκάρι του Στεπίνσκι αλλά καμιά από τις δύο ομάδες δεν κατάφερε να βρει τον δρόμο προς τα δίκτυα

Η ΑΕΛ  έβαλε περισσότερη πίεση όταν ο Άρης  έμεινε με ποδοσφαιριστή λιγότερο λόγω αποβολής του Μουσούντα με απευθείας κόκκινη κάρτα.
Η μεγαλύτερη ευκαιρία ανήκε στον Άρη όταν στο 47’ ο Στεπίνσκι σημάδεψε το οριζόντιο δοκάρι.

O αγώνας στο «Τσίρειο» ξεκίνησε με ένα σουτ του Καζού το οποίο κατέληξε στην αγκαλιά του Μπέκερ.
Η ΑΕΛ «απάντησε» στο 9ο λεπτό με το σουτ του Κάσα εκτός περιοχής να καταλήγει λίγο πάνω από τα δοκάρια του Άλβες.

Οι «κίτρινοι» απείλησαν ξανά στο 26ο λεπτό όταν η κεφαλιά του Σις μετά από κόρνερ να φεύγει άουτ.

Λίγο πριν το 40ο λεπτό ο Μαγιαμπέλα με απευθείας εκτέλεση φάουλ ανάγκασε τον Μπέκερ σε δύσκολη απόκρουση, στην σημαντικότερη ευκαιρία του Α’ ημιχρόνου.

Β’ ημίχρονο:

Με την έναρξη της επανάληψης ο Άρης έβαλε πίεση και βρήκε τεράστια ευκαιρία με τον Στεπίνσκι στο 46′ για να ανοίξει το σκορ. Το πλασέ του Πολωνού βρήκε στο οριζόντιο δοκάρι και κτύπησε πάνω στην τελική γραμμή.

Ακολούθησαν ακόμη δύο τελικές μέχρι το 55ο λεπτό, με τα σουτ των Μαγιαμπέλα και Μπαμπίκα να καταλήγουν για λίγο αουτ.

Από εκεί και πέρα το παιχνίδι «χάλασε». Πολλά δυνατά φάουλ, κίτρινες με αποτέλεσμα να χαλάσει ο ρυθμός και οι δύο ομάδες να μην βρίσκουν ευκαιρίες.

Στο 72ο λεπτό ο Μουσουντά είδε την κόκκινη κάρτα μετά από παρέμβαση του VAR, και η ΑΕΛ είχε αριθμητικό πλεονέκτημα.

Δεν άλλαξε κάτι μέχρι το τελικό σφύριγμα, με τις δύο ομάδες να μοιράζονται από ένα βαθμό.

ΑΕΛ: ΜούριελΤεσέιρα, Μπάστο (37′ Μπιλοβάρ), Μεντόγεβιτς (79′ Ζτραβκόφσκι), Κάσα, Μιραλάς (79′ Παπαφώτης), Σάντος, Τσιμπόλα, Μιλιντσεάνου (66′ Μπεραχίνο), Σις (66′ Μακρής), Τζαλμά
Στον πάγκο: Ολιβέιρα, Φραντζής, Τσέποβιτς,Παντελή, Ανδρέου, Σιλβέστρος, , Κοντινέλα

ΑΡΗΣ: Βανά, Καζού (46′ Γιαγκό), Μποακί, Μπένγκτσον (80′ Γιαμπλόνσκι), Μπράουν, Γκομίς (46′ Στεπίνσκι), Μαγιαμπέλα (66′ Ντζαβέ), Στρούσκι, Μουσούντα, Μπρόρσον, Μπαμπίκα
Στον πάγκο: Χρυσοστόμου, Σωφρονίου, Γιαντάλ, Πηλέας, Σικόρσκι, Ντελμίρο,  Μονέ-Πακέ

ΚΙΤΡΙΝΕΣ: Μπάστο (3η), Τεσέιρα, Μιλιντσεάνου, Τσιμπόλα (6η), Μεντόγεβιτς (3η)/ Γκόμις, Μπένγκτσον (3η), Μπρόρσον (3η)
ΚΟΚΚΙΝΕΣ: Μουσούντα(72′(
ΕΙΣΙΤΗΡΙΑ: 3.695

Διαιτητής: Αργυρού Μ. Ανδρέας