19 Μαΐου, 2024
  • 19 Μαΐου, 2024
  • Home
  • ΠΟΔΟΣΦΑΙΡΟ
  • Πέφτει η αυλαία για το 2022.Στην σκηνή Ν.Σαλαμίνα-ΑΕΚ και Δόξα-Ένωση(πρόγραμμα -βαθμολογία)

Πέφτει η αυλαία για το 2022.Στην σκηνή Ν.Σαλαμίνα-ΑΕΚ και Δόξα-Ένωση(πρόγραμμα -βαθμολογία)

By on 21 Δεκεμβρίου, 2022 0 299 Views

Με τη διεξαγωγή των αγώνων της 16ης αγωνιστικής την Τετάρτη, Πέμπτη και Παρασκευή 21, 22 και 23 Δεκεμβρίου, πέφτει η αυλαία του Πρωταθλήματος Cyta για το 2022.

Το πρόγραμμα της αγωνιστικής περιλαμβάνει σημαντικές αναμετρήσεις μεταξύ ομάδων με τους ίδους στόχους και η έκβαση τους αναμένεται με ιδιαίτερο ενδιαφέρον από τους φιλάθλους. 

Είναι χαρακτηριστικό πως οι έξι από τις επτά ομάδες που είναι στις επτά πρώτες θέσεις, αγωνίζονται μεταξύ τους. 

Ο πρωτοπόρος ΑΠΟΕΛ δοκιμάζεται εκτός έδρας με αντίπαλο τον Άρη, ο οποίος θα αγωνιστεί για πρώτη φορά στη νέα του έδρα, το Στάδιο “ΑΛΦΑΜΕΓΑ”.  Στους 36 βαθμούς, ο ΑΠΟΕΛ, στους 31 ο Άρης που είναι στην 4η θέση.

Η ΑΕΚ που είναι στην 3η θέση (34 βαθμοί) παίζει εκτός έδρας με τη Νέα Σαλαμίνα που είναι στην 6η θέση (22 βαθμοί) ενώ ο 5ος Απόλλων (25 βαθμοί) παίζει εκτός έδρας με την Ομόνοια που έχει 22 βαθμούς και ισοβαθμεί την έκτη θέση με τη Νέα Σαλαμίνα. 

Πρεμιέρα στο νέο Στάδιο της Λεμεσού και για την ΑΕΛ που την Παρασκευή θα υποδεχθεί τον Ολυμπιακό. Λόγω τιμωρίας της ΑΕΛ, τον αγώνα έχουν δικαίωμα να παρακολουθήσουν συνταξιούχοι άνω των 65 ετών, παιδιά μέχρι 12 ετών  συνοδευόμενα από τη μητέρα τους και άτομα που χρησιμοποιούν τροχοκάθισμα. 

Το πρόγραμμα της 16ης αγωνιστικής:

Τετάρτη, 21 Δεκεμβρίου                                                            

19:00 Δόξα – Ε.Ν. Παραλιμνίου (Cytavision)
19:00 Νέα Σαλαμίνα – ΑΕΚ (Cytavision)
Πέμπτη, 22 Δεκεμβρίου
19:00 Ομόνοια – Απόλλων (Primetel)                   
19:00 Άρης – ΑΠΟΕΛ (Cytavision)                       
Παρασκευή,  23 Δεκεμβρίου
16:30 Πάφος FC – Aκρίτας  (Cablenet)     
19:00 ΑΕΛ – Ολυμπιακός (Cytavision)      
19:00 Ανόρθωση – Καρμιώτισσα (Cablenet)   

ΒΑΘΜΟΛΟΓΙΑ ΠΡΩΤΑΘΛΗΜΑΤΟΣ CYTA   

17η ΑΓΩΝΙΣΤΙΚΗ
ΔΕΥΤΕΡΑ, 02.01.2023
19:00 Ε.Ν. ΠΑΡΑΛΙΜΝΙΟΥ – ΟΜΟΝΟΙΑ     (Cytavision)           
19:00 ΑΠΟΛΛΩΝ – ΝΕΑ ΣΑΛΑΜΙΝΑ (Cytavision)   
ΤΡΙΤΗ, 03.01.2023          
19:00 ΑΠΟΕΛ – ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ          (Cablenet)
19:00 ΔΟΞΑ Κατ – ΑΕΛ Λεμεσού  (Cytavision)                 
ΤΕΤΑΡΤΗ, 04.01.2023
19:00 AKΡΙΤΑΣ – ΑΝΟΡΘΩΣΙΣ       (Cytavision)                           
19:00 ΑΕΚ – ΠΑΦΟΣ FC                    (Primetel)                          
ΠΕΜΠΤΗ, 05.01.2023
19:00 ΚΑΡΜΙΩΤΙΣΣΑ – ΑΡΗΣ        (Cablenet)