26 Ιουνίου, 2024
  • 26 Ιουνίου, 2024
  • Μάντσεστερ Γιουνάιτεντ – Μάντσεστερ Σίτι 2-1: Κυρίαρχη στο ντέρμπι η Γιουνάιτεντ με τρομερή ανατροπή!

By on 14 Ιανουαρίου, 2023 0 525 Views

Σε ένα ντέρμπι με δύο «πρόσωπα», η Γιουνάιτεντ με εντυπωσιακή ανατροπή μέσα σε τέσσερα λεπτά, χάρη στα τέρματα των Μπρούνο Φερνάντες και του συνήθη υπόπτου για το «Όλντ Τράφορντ» Μάρκους Ράσφορντ, πήρε τη νίκη (2-1) κόντρα στη συμπολίτισσα Σίτι (2-1) κι έφτασε τις πέντε διαδοχικές νίκες στην Premier.

Η Μάντσεστερ Γιουνάιτεντ δεν ήθελε απλώς τους τρεις βαθμούς που θα την έφερναν -έστω προσωρινά- στο -6 από την κορυφή του βαθμολογικού πίνακα της Premier, διευρύνοντας παράλληλα το αήττητο σερί της, ήθελε να σβήσει μ’ έναν τρόπο τη «μουτζούρα» της βαριάς ήττας απ’ τη «μισητή» συμπολίτισσα Σίτι τον Οκτώβριο. Και τα κατάφερε επικρατώντας με ανατροπή 2-1, κι έκανε έτσι αξέχαστο το 500ο παιχνίδι του Πεπ Γκουαρδιόλα στους πάγκους. Οι «Κόκκινοι Διάβολοι» έχουν ξεχάσει τι σημαίνει «ήττα» μετά το Μουντιάλ μετρώντας επτά διαδοχικές νίκες σε όλες τις διοργανώσεις και 5 σερί στο πρωτάθλημα.

Ο Μπρούνο Φερνάντες δήλωνε πριν το ντέρμπι, ότι η Γιουνάιτεντ πια δεν φοβάται κανέναν, ο Πεπ Γκουαρδιόλα γνώριζε ότι… «η Γιουνάιτεντ επέστρεψε». Κι αν κάποιος αμφέβαλε τόσο ο Πορτογάλος μέσος, όσο και ο Μάρκους Ράσφορντ -που βρήκε δίχτυα για… ένατο διαδοχικό παιχνίδι μπροστά στο κοινό του «Όλντ Τράφορντ»- ανέλαβαν να το αποδείξουν. Το έκαναν μάλιστα μέσα σε τέσσερα λεπτά, ανατρέποντας το προβάδισμα που πήρε η Σίτι χάρις στο γκολ του Τζακ Γκρίλις -μόλις τρία λεπτά αφότου πάτησε αγωνιστικό χώρο.

Το ντέρμπι του Μάντσεστερ είχε δύο πρόσωπα. Το κλειστό και νευρικό πρώτο ημίχρονο έδωσε τη θέση του σε ένα παιχνίδι με άγρια ομορφιά στην «επανάληψη» και τελικό νικητή τους… κόκκινους της πόλης, που μείωσαν στο -1 τη διαφορά τους από την πρωταθλήτρια και στο -6 από την κορυφή. Στον αντίποδα οι «Πολίτες» έχασαν πολύτιμο έδαφος στην προσπάθειά τους να διατηρήσουν τα σκήπτρα τους (στο +5 η Άρσεναλ με ματς λιγότερο)

Το ματς

Στο πρώτο μέρος η Μάντσεστερ Σίτι είχε την κατοχή της μπάλας, αλλά με τον ρυθμό να είναι πολύ χαμηλός. Η Μάντσεστερ Γιουνάιτεντ δεν ήθελε να ρισκάρει, όμως προσπαθούσε να βρει τρόπο να γίνει απειλητική με γρήγορες μεταβάσεις από την άμυνα στην επίθεση.

Στο 11ο λεπτό είχε την πρώτη της τελική με ένα σουτ του Φερνάντες που έφυγε άουτ, ενώ έγινε επικίνδυνη με τον Ράσφορντ από τα αριστερά σε δύο περιπτώσεις. Οι φιλοξενούμενοι είχαν ευκαιρία με ένα μακρινό σουτ του Γουόκερ που έφυγε άουτ.

Στο δεύτερο μέρος η Μάντσεστερ Σίτι εξακολουθούσε να έχει την κατοχή της μπάλας, με τη διαφορά πως ανέβασε και τον ρυθμό του. Στο 60ο λεπτό οι πολίτες πήραν το προβάδισμα στο σκορ. Ο Ντε Μπρόινε από τα δεξιά της περιοχής έβγαλε μία υπέροχη σέντρα και ο Γκρίλις πήρε την κεφαλιά για να κάνει το 1-0.

Η Μάντσεστερ Γιουνάιτεντ έκανε την ανατροπή μέσα σε λίγα λεπτά. Στο 78ο λεπτό οι κόκκινοι διάβολοι έφεραν την ισορροπία. Ο Κασεμίρο είδε την κίνηση του εκτεθειμένου Ράσφορντ, ο οποίος έκανε κίνηση προς την μπάλα. Πριν να την ακουμπήσει ο Φερνάντες ήρθε και έκανε το σουτ κάνοντας το 1-1.

Στο 82′ η ομάδα του Τεν Χαχ έφερε τούμπα το παιχνίδι. Ο Φερνάντες είδε τον Γκαρνάτσο στα αριστερά. Εκείνος γύρισε μέσα στην περιοχή και ο Ράσφορντ από την μικρή περιοχή έκανε το 2-1. Κράτησε το προβάδισμα έως το φινάλε και πανηγύρισε μία μεγάλη νίκη.

ΓΙΟΥΝΑΪΤΕΝΤ: Ντε Χέα, Γουάν Μπισάκα, Βαράν, Σο, Μαλάσια, Κασεμίρο, Φρεντ, Φερνάντες, Έρικσεν, Ράσφορντ, Μαρσιάλ.

ΣΙΤΙ: Έντερσον, Γουόλκερ, Ακάνζι, Άκε, Κανσέλο, Ροντρίγκο, Ντε Μπρόινε, Σίλβα, Μαχρέζ, Φόντεν, Χάλαντ.

Πρόγραμμα και αποτελέσματα της 20ης αγωνιστικής

• Άστον Βίλα – Λιντς 2-1 (3′ Μπέιλι, 64′ Μπουεντία / 83′ Μπάμφορντ)
  • Μάντσεστερ Γιουνάιτεντ – Μάντσεστερ Σίτι 2-1 (78′ Φερνάντες, 82′ Ράσφορντ / 60′ Γκρίλις)
  • 14/1, 17:00 Μπράιτον – Λίβερπουλ
  • 14/1, 17:00 Έβερτον – Σαουθάμπτον
  • 14/1, 17:00 Νότιγχαμ Φόρεστ – Λέστερ
  • 14/1, 17:00 Γουλβς – Γουέστ Χαμ
  • 14/1, 19:30 Μπρέντφορντ – Μπόρνμουθ
  • 15/1, 16:00 Τσέλσι – Κρίσταλ Πάλας
  • 15/1, 16:00 Νιούκαστλ – Φούλαμ
  • 15/1, 18:30 Τότεναμ – Άρσεναλ