• 24 Σεπτεμβρίου, 2024
  • Mε κομμένη ανάσα σε ματς θρίλερ 4-3 η ΑΕΚ τον Άρη και πατά κορυφή!

Mε κομμένη ανάσα σε ματς θρίλερ 4-3 η ΑΕΚ τον Άρη και πατά κορυφή!

By on 15 Ιανουαρίου, 2023 0 1024 Views

Σε ένα αγώνα διαφήμιση του επιθετικού ποδοσφαίρου, η ΑΕΚ  νίκησε με 4-3 τον Άρη στην Λάρνακα και επέστρεψε στην κορυφή. Η ομάδα της Λέμεσού προηγήθηκε με δύο γκολ, οι γηπεδούχοι κατάφεραν να ανατρέψουν το σκορ, τον Μπάμπικα να ισοφαρίζει σε 3-3 και τον Φαράζ να γράφει το τελικό αποτέλεσμα στο 94΄στην τελευταία φάση του αγώνα.

Έγινε ένα από τα καλύτερα ματς του πρωταθλήματος, στην Αρένα με την ΑΕΚ να πανηγυρίζει μία τεράστια από κάθε άποψη νίκη με 4-3 επί του Άρη μετά από ένα πραγματικό θρίλερ που έκοβε την ανάσα από το πρώτο μέχρι το τελευταίο λεπτό..

Ο Άρης αιφνιδίασε την ΑΕΚ και προηγήθηκε 2-0 με γκολ των Στρούσκι στο 20’ και Γκομίς στο 27’, αλλά η ΑΕΚ με αντεπίθεση κατάφερε στο ημίχρονο να ισοφάρισε σε 2-2 στο 33′  με τον Άλτμαν και στο 36’ με το 36′ Λόπες, ενώ στο 65′ ο Άλτμαν πέτυχε το 3-2.

Στο 78′ ο Γκομίς ισοφάρισε 3-3 αλλά ο Φαράζ στο 90+4’ χάρισε τους τρεις βαθμούς στην ομάδα του Χοσέ Λουίς Όλτρα μέσα σε ξέφρενους πανηγυρισμούς από τους οπαδούς των γηπεδούχων.

Ο αγώνας:

Στο 6′ μετά από κομπίνα στο κόρνερ, ο Άλτμαν είχε την πρώτη τελική του αγώνα, όμως δεν βρήκε στόχο.
Οι γηπεδούχοι στο 17′ απείλησαν ξανά, με τον Τόμοβιτς μόνο στο δεύτερο δοκάρι να στέλνει την μπάλα πάνω από τα δοκάρια.

Ο Άρης στο 21′ στην πρώτη του τελική ευτύχισε να σκοράρει με εντυπωσιακό σουτ του Στρούσκι, ενώ στο 28′ ο Γκομίς μετά από λάθος στην άμυνα της ΑΕΚ πήρε μπάλα και με διαγώνιο σουτ έβαλε την «Ελαφρά Ταξιαρχία» μπροστά με δύο γκολ.

Η αντίδραση της ΑΕΚ ήτα άμεση και στο 32′ βρήκε τον δρόμο προς τα δίκτυα με κοντινή προβολή του Άλτμαν, μετά την σέντρα του Φαράζ. Τρία λεπτά αργότερα ο Γκιούρσκο δοκίμασε το πόδι του εκτός περιοχή, η μπάλα κόντραρε, κατέληξε στον Λόπες όπου μόνος με τον Άλβες πλάσαρε σωστά για το 2-2.

Β’ ημίχρονο:

Πολύ καλός ο ρυθμός και στην επανάληψη, όμως έλειπαν οι πολλές καλές ευκαιρίες.

Ο Άρης στο 60′ είχε ευκαιρία με τον Στεπίνσκι να αστοχεί στην προσπάθεια του με κεφαλιά από την μικρή περιοχή, στο επόμενο λεπτό ο Μπάμπικα είχε άστοχη τελική από καλή θέση.

Η ΑΕΚ κατάφερε να γυρίσει το ματς στο 66′ με τον Άλτμαν αφού πρώτα σημάδεψε δύο φορές το αριστερό δοκάρι, στην τρίτη προσπάθεια σκόραρε για το 3-2.

Οι γηπεδούχοι στο 71΄έφτασαν κοντά στο 4-2 με την κεφαλιά του Λόπες να σταμάτα στον Άλβες.

Ο Άρης δεν τα παράτησε και στο 78′ έφτασε στο 3-3 με δεύτερο γκολ του Γκομίς, μετά από ασιστ του Κοκόριν.

Στο 89′ ο Λέδες επιχείρησε να απειλήσει με απευθείας εκτέλεση φάουλ, όμως η μπάλα πέρασε πάνω από τα δοκάρια.

Στο 90+4 ο Φαράζ έδωσε το τρίποντο στην ΑΕΚ!

AEK: Πίριτς, Τόμοβιτς. Λουίς Γκουστάβο, Λόπες (90+2′ Ρομό), Γκαρσία, Μιλίτσεβιτς, Ροσάλες, Πονς (83′ Σανχούρχο), Γκιούρτσο (83′ Ναούμ), Άλτμαν
Στον πάγκο: Γκόρντιτς, Τούμπας,  Γκονζάλεθ, Κάσας, Ρομό, Ολατούντζι, Εγγλέζου, Μπέιτς

ΑΡΗΣ: Βανά, Καζού (70′ Πηλέας), Μποακί, Μπένγκτσον, Στεπίνσκι (89′ Σπόλιαριτς), Ντελμίρο, Γκομίς (80′ Γιαμπλόνσκι) Στρούσκι (70′ Κακόριν), Μουσούντα, Σόκε, Μπαμπίκα (70′ Μπράουν)
Στον πάγκο: Xρυσοστόμου, Σωφρονίου, Γιαντάλ,  Σικόρσκι, Γιαγκό, Γιαμπλόνσκι, Ντζαβέ,

ΣΚΟΡΕΡ: 33′ Άλτμαν, 36′ Λόπες, 65′ Άλτμαν, 90+4΄ Φαράζ/20′ Στρούσκι, 27 Γκομίς, 78′ Γκομίς
ΚΙΤΡΙΝΕΣ: Γκαρσία/Μποακί, Στρούσκι, Στεπίνσκι, Βανά
ΘΕΑΤΕΣ: Περίπου 2500

Διαιτητής: Παναγιώτης Χατζηγεωργίου
Α’ Βοηθός Διαιτητής: Εγγλέζου Νίκος
Β’ Βοηθός Διαιτητής: Ανδρέου Π. Ανδρέας
4ος Διαιτητής: Μάριος Αντωνίου
VAR: Σολωμού Δημήτρης
AVAR: Γεωργίου Παύλος