25 Σεπτεμβρίου, 2024
  • 25 Σεπτεμβρίου, 2024
  • To γύρισε ο Απόλλωνας με Πίττα και Ντόνιο.Κορυφαίος ο Ουάρντα στην πρώτη του Αντόνε(3-1 τον Ακρίτα)

By on 18 Φεβρουαρίου, 2023 0 1074 Views

Μεγάλη νίκη με ανατροπή για τον Απόλλωνα και άνοδος στην 5η θέση της βαθμολογίας.

Η ομάδα του Μπογντάν Αντόνε στο ντεμπούτο του, επικράτησε 3-1 του Ακρίτα στο Στέλιος Κυριακίδης και η ομάδα κρατά στα δικά της πόδια την υπόθεση 6άδα.

Ο Τόρες στο 21ο λεπτό άνοιξε το σκορ για τον Ακρίτα και ο Απόλλωνας έδειξε να δυσκολέυεται.

Θα τους είπε αρκετά ο Αντόνε στα αποδυτήρια και μπήκαν στην επανάληψη και… καθάρισαν με πρωταγωνιστή τον Πίττα.

Ο Κύπριος επιθετικός έφερε το ματς στα ίσα στο 63′, ενώ στο 71′ ο Ντόνιο έκανε την ολική ανατροπή κάνοντας το 2-1. Το τελικό 3-1 το πέτυχε με δυνατό σουτ το Πίττας στο 83΄.

Koρυφαίος του Απόλλωνα ήταν ο Ουάρντα που είχε δοκάρι, καλές προσπάθειες και δύο ασίστ  στα δυο πρώτα γκολ του Απόλλωνα

Με τη νίκη αυτή, οι «κυανόλευκοι» επέστρεψαν στην πρώτη εξάδα με 38 βαθμούς, ένα περισσότερο από τη Νέα Σαλαμίνα και τρεις από την Ομόνοια που έχει παιχνίδι λιγότερο.

Α’ ΗΜΙΧΡΟΝΟ: Ένα ισορροπημένο παιχνίδι είδαμε στο πρώτο ημίχρονο, με τον Ακρίτα ωστόσο να εκμεταλλεύεται μία φάση και να παίρνει προβάδισμα.

Η πρώτη καλή στιγμή στο παιχνίδι ήταν στο 16΄ για τον Απόλλωνα, όταν ο Πίττας έκανε το σουτ αλλά η μπάλα έφυγε έξω.

Στο 20ο λεπτό ο Ακρίτας κατάφερε να ανοίξει το σκορ με τον Τόρες. Ο Αργεντινός βρέθηκε απέναντι απο τον Γιοβάνοβιτς, ο τερματοφύλακας του Απόλλωνα απέκρουσε αρχικά και σε δεύτερο χρόνο ο επιθετικός του Ακρίτα έστειλε την μπάλα στα δίκτυα.

Ο Απόλλωνας έχασε μεγάλη ευκαιρία για να αντιδράσει άμεσα τρία λεπτά αργότερα, με τον Πίττα να κάνει την κεφαλιά και τον Περντρέου να βγάζει εντυπωσιακά.

Μετά από αυτή την φάση, η ομάδα της Λεμεσού προσπάθησε να απειλήσει με διάφορους τρόπους, αλλά το μόνο που κατάφερε ήταν να έχει ένα δοκάρι σε φάουλ που εκτέλεσε απευθείας από πλάγια ο Ουάρντα.

Β’ ΗΜΙΧΡΟΝΟ: Πολύ δυνατά μπήκε στην επανάληψη ο Απόλλωνας και προσπάθησε να ανατρέψει τα δεδομένα του αγώνα.

Στο 63’ ο Ουάρντα εκτέλεσε φάουλ, ο Πίττας πήρε την κεφαλιά, κάνοντας το 1-1.

Στο 71’ ο Αιγύπτιος έκανε την ατομική ενέργεια από αριστερά, έκανε την σέντρα και ο Ντόνιο με κεφαλιά κάνει το 1-2. Δύο ασίστ για τον Ουάρντα.

Μετά από το δεύτερο γκολ, ο Απόλλωνας έκανε σωστή διαχείριση κρατώντας την μπάλα και με αυτό τον τρόπο βρήκε τον τρόπο να σκοράρει και τρίτο γκολ.

Ο Φιλιώτης στο 87ο λεπτό έδωσε στον Πίττα, που μπήκε στην περιοχή και με δυνατό σουτ έκανε το 3-1, το οποίο ήταν το τελικό αποτέλεσμα.

ΑΚΡΙΤΑΣ: Περντρέου, Φοφανά, Ελ Τζεμιλί (53′ Λόπες), Εράσο (84′ Ζουνίνιο), Κλεμέντε (74΄ Φαουριέλ), Μεντιμόρετς, Σέχιτς, Τόρες, Σαραβάνια, Καραγιάννης (74′ Ντραμέ), Πικής (53′ Άμπραχαμ)
Στον πάγκο: Καστελάνι, Ονόντι, Πογκέν, Ντραμέ, Κονέ, Άμπραχαμ, Αμπντουσαλάμοφ, Ζουνίνιο, Δημοσθένους, Φαουριέλ, Αραούχο, Λόπες

ΑΠΟΛΛΩΝ: Γιοβάνοβιτς, Πειμπέρνς, Πίττας (90+1′ Αυγουστή), Σπόλιαριτς (58′ Ίλιεφ), Ρομπέρζ, Χαμάς, Χάμπος, Παναγιώτου, Ντόνιο (81′ Εκπολό), Ουάρντα (90+1′ Ρόμπινσον), Χέντι (90+1′ Νταμπό)
Στον πάγκο: Πεϊσότο, Δημητρίου, Εκπόλο, Αρτυματάς, Νταμπό, Ίλιεφ, Ντιγκινί, Αυγουστή, Ρόμπινσον

ΣΚΟΡΕΡ: 21′ Τόρες/63′ Πίττας, 71′ Ντόνιο, 83′ Πίττας
ΚΙΤΡΙΝΕΣ: Κλεμέντε (3η)

ΘΕΑΤΕΣ: Περίπου 500

Διαιτητής: Φελλάς Κωνσταντίνος