• 2 Οκτωβρίου, 2024
  • ΑΕΚ-ΓΟΥΕΣΤ ΧΑΜ 0-2: Ήταν απλά θέμα διαφοράς ποιότητας

ΑΕΚ-ΓΟΥΕΣΤ ΧΑΜ 0-2: Ήταν απλά θέμα διαφοράς ποιότητας

By on 9 Μαρτίου, 2023 0 4677 Views

Η ΑΕΚ το πάλεψε απέναντι στην Γουέστ Χαμ αλλά οι Άγγλοι χωρίς να εντυπωσιάσουν επικράτησαν 2-0 στην «Αρένα» και έκαναν το πρώτο και σημαντικότερο βήμα για πρόκριση στα προημιτελικά του Conference League.
H AEK μπήκε δυνατά αλλά δύο φάσεις έφταναν στον Αντόνιο για να καθαρίσει το ματς από το ημίχρονο.
Ο Τζαμαϊκανός επιθετικός των «σφυριών» με μια κεφαλιά στο 35ο λεπτό και μια γκολάρα με σουτ στο δεύτερο λεπτό των καθυστερήσεων του α’ ημιχρόνου… τελείωσε το ματς.
Ο ίδιος δεν έκανε το 3-0 με το ξεκίνημα του β’ ημιχρόνου όταν σημάδεψε το δοκάρι, η ΑΕΚ ανέβηκε λίγο στην συνέχεια και προσπάθησε για κάτι καλό, έχασε ευκαιρίες αλλά τίποτα δεν άλλαξε μέχρι το φινάλε.
Η ΑΕΚ  ηττήθηκε 2-0 από μια ομάδα της Πρεμιέρ Λιγκ αλλά ο εντυπωσιακός κόσμος της που κατέκλεισε την «Αρένα» δεν σταμάτησε να φωνάζει. Ήταν ένα ιστορικό παιχνίδι, η «Αρένα» έζησε ιστορικές στιγμές, ήταν η σημαντικότερη στιγμή στην 29χρονη ιστορία της ομάδας και όλοι το έζησαν με την ψυχή τους.

ΑΕΚ: Πίριτς, Μιλίτσεβιτς, Κάσας (58′ Φαράζ), Τόμοβιτς, Εγγλέζου, Μάμας (58 Άλτμαν), Λέδες, Σανχούρχο, Ροσάλες (88′ Χριστοφόρου), Γιάκολις (77′ Τρισκόφσκι), Λόπες (58′ Νίκολιτς)
Στον πάγκο: Τούμπας, Στυλιανίδης, Γκονζάλεθ, Τρισκόφσκι, Φαράζ, Χριστοφόρου, Ναούμ, Ανδρέου, Άλτμαν, Νίκολιτς

ΓΟΥΕΣΤ ΧΑΜ: Αρεολά, Κρέσγουελ, Αγκέρντ, Ζουμά, Κέρερ, Ράις (59 Σούτζεκ), Ντόουνς, Λαντσίνι (77′ Πακετά), Μπενραχμά (59′ Μπόουεν), Φορνάλς (82′ Κορνέτ), Αντόνιο (59′ Σκαμάκα).
Στον πάγκο: Χέγκι, Ανάνγκ, Τζόνσον, Σκαμάκα, Πακετά, Κορνέτ, Ινγκς, Μπόουεν, Ογμπόνα, Σούτζεκ, Έμερσον

ΣΚΟΡΕΡ: 35′, 45+2′ Αντόνιο
ΚΙΤΡΙΝΕΣ: Ντόουνς, Κέρερ
ΘΕΑΤΕΣ: 8.000

ΔΙΑΙΤΗΤΗΣ: Έσπεν Έσκας (Νορβηγία)