3 Οκτωβρίου, 2024
  • 3 Οκτωβρίου, 2024
  • Premier League: Η Μάντσεστερ Σίτι λύγισε την Μπράιτον, η Λούτον πάγωσε το Νότιγχαμ

By on 21 Οκτωβρίου, 2023 0 741 Views

Η Μάντσεστερ Σίτι δυσκολεύτηκε κόντρα στην Μπράιτον, όμως κατάφερε να νικήσει στο “Ετιχάντ”. Η Λούτον απέσπασε ισοπαλία στο Νότιγχαμ, αν και βρέθηκε να χάνει με δύο γκολ.

Η Μάντσεστερ Σίτι υπέταξε την Μπράιτον με 2-1 στο “Ετιχάντ” και παρέμεινε στα υψηλά κλιμάκια της βαθμολογίας έπειτα από την 9η αγωνιστική της Premier League.

Οι “πολίτες” μπήκαν δυνατά στον αγωνιστικό χώρο, όμως στη συνέχεια τα χρειάστηκαν απέναντι στην αντίπαλο της ΑΕΚ στο Europa League. Τα γκολ του Χουλιάν Άλβαρες και του Έρλινγκ Χάλαντ έδωσαν αίσθημα ασφαλείας στους πρωταθλητές, όμως η Μπράιτον δεν λύγισε και τους κοίταξε στα μάτια.

Στο 2ο μέρος μάλιστα πήρε την κατοχή από τους παίκτες του Πεπ Γκουαρδιόλα, είχε περισσότερες καλές στιγμές και βρήκε και γκολ με τον Ανσού Φατί, όμως δεν κατάφερε να κάνει κάτι παραπάνω. Στις καθυστερήσεις δε έχασε και τον Σόλομον Μαρτς με σοβαρό τραυματισμό.

Οι γηπεδούχοι μπήκαν πολύ δυνατά στο ματς, πίεσαν ασφυκτικά και στο 7ο λεπτό βρήκαν δίχτυα. Ο εξαιρετικός Ντοκού έκανε την ασίστ και ο Χούλιαν Άλβαρες με ιδανικό τρόπο πέτυχε το 1-0. Στο 18′ ο Χάαλαντ διπλασίασε τα τέρματα της ομάδας του με χαμηλό αριστερό σουτ εκτός περιοχής. Οι «Πολίτες» ήταν εξαιρετικοί, είχαν στιγμές με τον Ντοκού και τον Φόντεν, χωρίς όμως να βρουν το τρίτο τέρμα. Στην επανάληψη, ο ρυθμός τους έπεσε, αλλά η αντίπαλος της ΑΕΚ ήταν αυτοί που βρήκε διαδρόμους, έβγαλε ταχύτητα και έγινε πιο απειλητική.

Ετσι, στο 74ο λεπτό μείωσε το σκορ. Ο Μιτόμα… ταλαιπώρησε τον Γουόκερ και το λάθος του Ακάντζι επέτρεψε στον Φατί να κάνει το 2-1 με πλασέ. Η Μπράιτον ήθελε, αλλά δεν μπόρεσε να πάρει το κάτι παραπάνω. Η Σίτι κράτησε το τρίποντο, αν και ολοκλήρωσε την αναμέτρηση με δέκα λόγω αποβολής του Ακάνζι.

«Αυτοκτόνησε» η Νότιγχαμ

Αγκαλιά με μια πολύ σημαντική νίκη βρέθηκε η Νότιγχαμ Φόρεστ, που όμως… αυτοκτόνησε στο τέλος και είδε τη νεοφώτιστη Λούτον να φεύγει από το «Σίτι Γκράουντ» με την ανέλπιστη ισοπαλία 2-2.

Τη δράση για το δεύτερο μέρος άφησαν οι δύο ομάδες. Στο 48′ ο Γουντ με όμορφο τελείωμα μετά την κάθετη του Ελάνγκα άνοιξε το σκορ, ενώ το ίδιο… ντουέτο συνδυάστηκε και για το δεύτερο τέρμα των Ρεντς. Ο Άγγλος φορ στο 76′ μετά τη σέντρα του πρώην παίκτη της Γιουνάιτεντ έκανε το 2-0, που έδειξε να απλοποιεί τα πράγματα.

Οι Χάτερς όμως δεν είχαν πει την τελευταία τους κουβέντα και χάρη στα τέρματα των Ογκμπένε στο 83′ και Αντεμπάγιο στις καθυστερήσεις πήραν το… ψυχωμένο «Χ». Στη 15η και 17η θέση αντίστοιχα συνεχίζουν οι Φόρεστ και Λούτον.

Πάρτι με τεσσάρα για τη Νιουκάστλ

Την ανάβασή της στον βαθμολογικό πίνακα συνέχισε η Νιουκάστλ που διέλυσε την Κρίσταλ Πάλας εντός έδρας με 4-0. Από το πρώτο μέρος «καθάρισε» η ομάδα του Χάου. Μόλις στο 4′ ο Μέρφι άνοιξε το σκορ ενώ στο 44′ και τις καθυστερήσεις ο Γκόρντον και ο Λόνγκσταφ έδωσαν αέρα τριών τερμάτων στους γηπεδούχους. Ο Γουίλσον έβαλε το κερασάκι στην τούρτα στο 66′. Στην 5η θέση ανέβηκε η Νιουκάστλ, στη 10η συνεχίζει η Πάλας.

Σημαντικό διπλό η Γουλβς

Σημαντική εκτός έδρας νίκη 2-1 για τη Γουλβς κόντρα στην Μπόρνμουθ, γεγονός που την έφερε ακόμα πιο μακριά από την επικίνδυνη ζώνη. Βέβαια, οι γηπεδούχοι ήταν αυτοί που άνοιξαν το σκορ στο 17′ με τον Σολάνκε. Ωστόσο, οι «Λύκοι» επέστρεψαν στο ματς και ισοφάρισαν στο 47′ με τον Κούνια. Οι φιλοξενούμενοι είδαν και τον Λιούις Κουκ να αποχωρεί με κόκκινη κάρτα στο 54′ για χτύπημα με το κεφάλι στον Χι Τσαν! Η Γουλβς πήρε τον έλεγχο, πίεσε και στο 88′ πέτυχε το γκολ λύτρωσης. Ο Κάλαϊτζιτς, εφτά λεπτά μετά την είσοδό του στο ματς, πήρε την ασίστ του Χι Τσαν και διαμόρφωσε το 2-1.

Η βαθμολογία της Premier League

Τα αποτελέσματα της 9ης αγωνιστικής

• Λίβερπουλ – Έβερτον 2-0 (75′ πέν., 90+7′ Σαλάχ)
  • Μπόρνμουθ – Γουλβς 1-2 (17′ Σολάνκε / 47′ Κούνια, 88′ Κάλαϊτζιτς)
  • Μπρέντφορντ – Μπέρνλι 3-0 (25′ Γουισά / 62′ Εμπεούμο, 87′ Γκόντος)
  • Μάντσεστερ Σίτι – Μπράιτον 2-1 (7′ Άλβαρες, 19′ Χάλαντ / 73′ Φατί)
  • Νιούκαστλ – Κρίσταλ Πάλας 4-0 (4′ Μέρφι, 44′ Γκόρντον, 45+2′ Λόνγκσταφ, 66′ Γουίλσον)
  • Νότιγχαμ – Λούτον 2-2 (48′, 76′ Γουντ / 83′ Ογκμπένε, 90+4′ Αντεμπάγιο)
  • 21/10 19:30 Τσέλσι – Άρσεναλ
  • 21/10 22:00 Σέφιλντ Γιουνάιτεντ – Μάντσεστερ Γιουνάιτεντ
  • 22/10 18:30 Άστον Βίλα – Γουέστ Χαμ
  • 23/10 22:00 Τότεναμ – Φούλαμ