• 28 Σεπτεμβρίου, 2024
  • Αντίο με ήττα για τον Άρη.Έχασε νωρίς…από την Σπάρτα

Αντίο με ήττα για τον Άρη.Έχασε νωρίς…από την Σπάρτα

By on 15 Δεκεμβρίου, 2023 0 557 Views

Mε τον χειρότερο τρόπο ολοκληρώθηκε το ευρωπαϊκό οδοιπορικό του Άρη, ο οποίος όχι μόνο δεν πήρε απέναντι στη Σπάρτα Πράγας τη νίκη με δύο γκολ που χρειαζόταν για να τερματίσει τρίτος και να συνεχίσει στα νοκ άουτ του Conference League, αλλά δέχθηκε και την ήττα στο «σπίτι» του σε αγώνα που κρίθηκε απ’ το ξεκίνημά του.

Η ομάδα της Λεμεσού έχασε με 3-1 από τους Τσέχους για την 6η και τελευταία αγωνιστική του Europa League και αποκλείστηκε άδοξα από την Ευρώπη, χωρίς αυτό, βεβαίως, να αναιρεί την εκπληκτική πορεία που είχε προηγηθεί, με την οποία έγραψε ιστορία.

Τίποτα δεν δούλεψε σωστά στον Άρη που βρέθηκε πολύ νωρίς πίσω στο σκορ με δύο γκολ, με τους Kuchta (4’) και Birmančević (11’), με αμυντικά λάθη των πρασίνων. Ο Άρης προσπάθησε να αντιδράσει κάνοντας την πρώτη του ευκαιρία στο 19’ με τον Γκομίς, όμως η Σπάρτα όποτε έβγαινε μπροστά ήταν επικίνδυνη. Και τελικά κατάφερε να σκοράρει και 3ο γκολ στο 1ο λεπτό των καθυστερήσεων και πάλι με τον Birmančević.

Στο δεύτερο μέρος η Σπάρτα έκανε διαχείριση, ο Άρης δεν απειλούσε, όμως κατάφερε να μειώσει στο 84’ με τον Μπένγκτσον, μετά από ωραία κάθετη μεταβίβαση του Μοντνόρ.