• 6 Οκτωβρίου, 2024
  • Ακάθεκτη με ανατροπή η ΑΕΚ και έβαλε σε περιπέτειες την Ομόνοια

Ακάθεκτη με ανατροπή η ΑΕΚ και έβαλε σε περιπέτειες την Ομόνοια

By on 31 Ιανουαρίου, 2024 0 356 Views

Μεγάλη νίκη για την ΑΕΚ, η οποία με ανατροπή επικράτησε της Ομόνοιας με 2-1 και συνεχίζει τον καλπασμό της.Πάει στο ντέρμπι με το ΑΠΟΕΛ έχοντας 45 βαθμούς και ψυχολογία για να πλησιάσει την κορυφή. Σε δύσκολη θέση για την εξάδα  η πάλι μέτρια Ομόνοια που πλέον έχει μόνο 5 βαθμούς διαφορά από τον Απόλλωνα τον οποίο αντιμετωπίζει στην 23η αγωνιστική.

Στο 3΄ο Φράνσον άνοιξε το σκορ για την Ομόνοια, ενώ ο Λέδες έκανε το 1-1 στο 45+7΄.

Ο Σολ στο 70΄έκανε το 2-1 για την ΑΕΚ.

Μετά από αυτό το αποτέλεσμα η ΑΕΚ είναι στους 45 βαθμούς και στο +6 από την Ομόνοια, η οποία πλέον είναι μόλις στο +5 από τον 7ο Απόλλωνα.

Α΄ΗΜΙΧΡΟΝΟ

Μόλις στο 3ο λεπτό η Ομόνοια πήρε προβάδισμα όταν ο Λέζιακς έκανε την σέντρα, η μπάλα έσκασε στην περιοχή και ο Φράνσον από κοντά έκανε το 0-1.Το καλό ξεκίνημα της Ομόνοιας δεν είχε συνέχεια…Η ΑΕΚ αντέδρασε και πίεσε .

Στο 4΄έγινε μια κεφαλιά από τον Σολ με την μπάλα να είναι άστοχη, ενώ μέχρι το 10΄η ΑΕΚ έχασε μερικές καλές ευκαιρίες μετά από εκτελέσεις κόρνερ! Στο 14΄ο Γκαρθία εκτέλεσε ένα φάουλ από καλό σημείο με την μπάλα να φεύγει λίγο έξω. 9 λεπτά μετά ο Λέδες έπιασε την κεφαλιά, ήταν ψηλοκρεμαστή, αλλά ο Φαμπιάνο μάζεψε. Μάλιστα στο 26΄ο Γκαρθία έχασε άλλη μια ευκαιρία και πάλι με κεφαλιά, με την μπάλα να φεύγει έξω.

Στο 30΄ο Φαράζ σημάδεψε το δοκάρι από εξαιρετική θέση, χάνοντας τεράστια ευκαιρία. Στο 32΄ο τραυματίας Σίμιτς έδωσε την θέση του στον Κακουλλή που ένα λεπτό μετά έχασε μια καλή ευκαιρία με ένα σουτ από πλάγια θέση.

Στις καθυστερήσεις ο ρεφ έδωσε πέναλτι για χέρι του Μίλετιτς, το VAR τον κάλεσε και πήρε σωστά πίσω την απόφαση του.

Η ΑΕΚ κατάφερε να φτάσει στην ισοφάριση με τρομερό γκολ του (αφύλαχτου εκτός της περιοχής)Λέδες από απόσταση στο 45+7΄!

Στο 52΄ο Σολ από καλή θέση έπιασε την κεφαλιά αλλά έστειλε την μπάλα έξω, ενώ 10 λεπτά μετά ο ίδιος παίκτης από κοντά έκανε το βολέ, με τον Φαμπιάνο να απομακρύνει. Γενικά η ΑΕΚ στο β΄μέρος είχε τον απόλυτο έλεγχο με την Ομόνοια να περιορίζεται στο δικό της μισό γήπεδο.

Η ΑΕΚ πήρε αυτό που άξιζε στο 70΄όταν μετά από εκτέλεση φάουλ του Ντίμερς από κοντά έκανε το 2-1!

Στο 82΄ο Τόνγκια μετά από αντεπίθεση, έκανε το σουτ αλλά η μπάλα έφυγε δοκάρι-έξω.