7 Σεπτεμβρίου, 2024
  • 7 Σεπτεμβρίου, 2024
  • To AΠΟΕΛ κέρδισε το Κύπελλο Νέων Κ-19 Cablenet.Στην παράταση νίκησε 4-2 την Ένωση

By on 25 Απριλίου, 2024 0 2106 Views

Το ΑΠΟΕΛ επικράτησε με 4-2 της ΕΝΠ σε ένα δραματικό τελικό ο οποίος κρίθηκε στην ημίωρη παράταση με τους γαλαζοκίτρινους να κατακτούν το 4ο Κύπελλο Νέων Κ-19 Cablenet στην 6η του παρουσία τους σε τελικό.

Στην κανονική διάρκεια ο αγώνας έληξε ισόπαλος 2-2 αφού οι γαλαζοκίτρινοι προηγήθηκαν με τα γκολ των Γεωργίου και Αμπίζα αλλά η ομάδα του Παραλιμνίου κατάφερε και ισοφάρισε με τους Οικονόμου και Σολωμού. Με το… καλημέρα της παράτασης το ΑΠΟΕΛ κατάφερε να σκοράρει με την κεφαλιά του Τούμπα ο οποίος έβαλε ξανά μπροστά με 3-2 την ομάδα του. Ο Χ. Καττιρτζής σκόραρε στο τελευταίο λεπτό και χάρισε οριστικά το τρόπαιο στην ομάδα του.

ΑΠΟΕΛ: Αθανασίου, Αμπίζας (78′ Παπαδόπουλος), Γιαννακού, Χατζηγεωργίου, Σάββα (66′ Ξ. Τουμάζος), Γεωργίου (91′ Χατζηγεωργίου), Ηροδότου, Χ. Καττιρτζής, Κωνσταντίνου (66′ Πουρσαϊτίδης), Σωκράτους (91′ Μικελλίδης), Π. Καττιρτζής (115′ Κυριτσής).

Στον πάγκο: Μίχος, Παυλάγκος, Γεωργίου, Χαραλάμπους, Α. Τουμάζος, Κοτσώνης.

ΕΝΠ: Φραγκεσκή, Ξιούρος (86′ Ιορδάνου), Οικονόμου (86′ Κοσιόνου), Αδάμου, Στρατής (54′ Ευριπίδου), Χατζηλευτέρη (64′ Ζάκου), Φειδία, Κύζας (103′ Αντωνίου), Σολωμού, Γεωργίου, Κάτζιης (86′ Σουρκούνης).

Στον πάγκο: Χριστοδούλου, Χρίστου, Άσπρου, Κίττος, Κέλης, Τίκκης.

ΣΚΟΡΕΡ: 13′ Γεωργίου, 20′ Αμπίζας, 91′ Τούμπας, 120′ Χ. Καττιρτζής/ 38′ Οικονόμου, 62′ Σολωμού

ΚΙΤΡΙΝΕΣ: Γιαννακού, Χ. Καττιρτζή/ Σολωμού, Κύζας, Κοσιόνου, Φραγκεσκή

ΚΟΚΚΙΝΕΣ: Χ. Καττιρτζής/ Οικονόμου

ΘΕΑΤΕΣ: Περίπου 1000.

Διαιτητής: Καντηλάφτη Ανδρέας

Α’ Βοηθός Διαιτητής: Λαζαρίδης Κυριάκος

Β’ Βοηθός Διαιτητής: Αντρέου Παύλος

4ος Διαιτητής: Χριστοδούλου Μάριος

Παρατηρητής: Σπανός Χριστάκης