• ΔΙΕΘΝΗ
  • Τότεναμ – Μπέρνλι 2-1: Έμεινε ζωντανή στο κυνήγι του Champions League

Τότεναμ – Μπέρνλι 2-1: Έμεινε ζωντανή στο κυνήγι του Champions League

By on 11 Μαΐου, 2024 0 190 Views

Η Τότεναμ νίκησε με ανατροπή την Μπέρνλι, έμεινε τυπικά ζωντανή στο κυνήγι του Champions League κι έριξε κατηγορία την Μπέρνλι.

Η   Τότεναμ σταμάτησε τον κατήφορό της και έπειτα από τέσσερις σερί νίκες επικράτησε με ανατροπή 2-1 της Μπέρνλι και παρέμεινε ζωντανή στο κυνήγι του Champions League, ρίχνοντας κατηγορία την αντίπαλό της ταυτόχρονα από την 37η αγωνιστική .

Ο αγώνας ήταν ισορροπημένος και το γκολ της Μπέρνλι από τον Γιάκομπ Μπρουν Λάρσεν δεν ήρθε ως έκπληξη. Επτά λεπτά αργότερα ο Πέδρο Πόρο ισοφάρισε για τους Λονδρέζους που ετοιμάζονταν για νέα γκέλα.

Οι παίκτες του Άγγελου Ποστέκογλου κυριάρχησαν στο 2ο ημίχρονο και δημιούργησαν ευκαιρίες μέχρι να μετατρέψει μία σε γκολ ο Μίκι φαν ντε Φεν και δώσει τη νίκη έπειτα από έναν μήνα.

Τα αποτελέσματα της 37ης αγωνιστικής

• Φούλαμ – Μάντσεστερ Σίτι 0-4 (13′-71′ Γκβάρντιολ, 59′ Φόντεν, 90+6′ Άλβαρες)
  • Μπόρνμουθ – Μπρέντφορντ 1-2 (89′ Σολάνκε / 86′ Εμπεούμο, 90+5′ Γουισά)
  • Έβερτον – Σέφιλντ Γιουνάιτεντ 1-0 (31′ Ντουκουρέ)
  • Νιούκαστλ – Μπράιτον 1-1 (45+5′ Λόνγκσταφ / 18′ Φέλτμαν)
  • Τότεναμ – Μπέρνλι 2-1 (32′ Πόρο, 82′ Φαν ντε Φεν / 25′ Μπρουν Λάρσεν)
  • Γουέστ Χαμ – Λούτον 3-1 (54′ Γουόρντ-Πρόουζ, 65′ Σούτσεκ, 76′ Έρθι / 6′ Σαμπί Λοκονγκά)
  • Γουλβς – Κρίσταλ Πάλας 1-3 (66′ Κούνια / 26′ Ολίζ, 28′ Ματετά, 73′ Έζε)
  • 11/05 19:30 Νότιγχαμ – Τσέλσι
  • 12/05 18:30 Μάντσεστερ Γιουνάιτεντ – Άρσεναλ
  • 13/05 22:00 Άστον Βίλα Λίβερπουλ