• ΑΛΛΑ ΣΠΟΡ
  • ΜΠΑΣΚΕΤ
  • Παναθηναϊκός – Ολυμπιακός 87-82: Βασιλιάς στην Ευρώπη, βασιλιάς και στην Ελλάδα!

By on 14 Ιουνίου, 2024 0 1666 Views

Σ’ ένα ματς που έσπαγε καρδιές, ο Παναθηναϊκός κατάφερε να νικήσει δύσκολα τον Ολυμπιακό με 87-82 και να κατακτήσει το 41ο πρωτάθλημα της ιστορίας του έχοντας ολοκληρώσει την μεγάλη ανατροπή από το 0-2!

Μετά την κατάκτηση της Euroleague πριν από τρεις εβδομάδες στο Βερολίνο, ο Παναθηναϊκός AKTOR επέστρεψε και στον ελληνικό θρόνο ύστερα από τρία χρόνια κατακτώντας το πρωτάθλημα απέναντι στον Ολυμπιακό και έχοντας επιστρέψει από 0-2 ύστερα από τις δύο πρώτες νίκες του «αιωνίου» αντιπάλου του.

Ο Κώστας Σλούκας ήταν συγκλονιστικός για ένα ημίχρονο πετυχαίνοντας τους 25 από τους 29 πόντους τους, όντας ο κύριος υπεύθυνος για να μπορέσει ο Παναθηναϊκός να φτάσει στη νίκη απέναντι στον αξιόμαχο Ολυμπιακό που δεν τα παράτησε ποτέ! Ουσιαστικά τα πάντα κρίθηκαν στα τελευταία δευτερόλεπτα και δη στη ρουλέτα των ελευθέρων βολών, με τον ΓουίλιαμςΓκος να ήταν ο… μοιραίος στο τέλος για την ομάδα του έχοντας αστοχήσει σε εύκολο σουτ στα 12” για το προσπέρασμα της ομάδας του.

Το ματς: Παναθηναϊκός – Ολυμπιακός

Ο Ολυμπιακός έβγαλε περίσσια ενέργεια στην άμυνα στο πρώτο τρίλεπτο του αγώνα και πριν καλά-καλά το καταλάβει κάποιος είχε πάρει διαφορά 11 πόντων (2-13) με καλάθια στο τρανζίσιον (2/3 δίποντα, 3/3 τρίποντα) από κλεψίματα και λάθη των γηπεδούχων.

Το +11 παρέμεινε για τους «ερυθρόλευκους» (4-15) μέχρι που οι γηπεδούχοι πέρασαν την μπάλα στον Ματίας Λεσόρ, ο οποίος κέρδισε τους πάντες κατά κράτος και με σερι 9-0 ο Παναθηναϊκός μείωσε στο καλάθι (13-15) επιστρέφοντας άμεσα στο ματς. Το επιμέρους σκορ έφτασε και στο 15-5 με το οποίο οι «πράσινοι» μείωσαν σε 19-20 λίγο πριν από το τέλος του 1ου δεκαλέπτου (20-22).

Ένα διάστημα όπου ο Παναθηναϊκός ήταν άστοχος έξω από τα 6.75 μέτρα έχοντας 0/6 τρίποντα ωστόσο σούταρε με 70% στα δίποντα (7/10) έχοντας επίσης 6/7 βολές, 7-3 ριμπάουντ και 3 ασίστ για 3 λάθη. Την ίδια ώρα ο Ολυμπιακός ήταν πολύ εύστοχος από την περιφέρεια με 4/6 τρίποντα, ενώ είχε μετρήσει επίσης 2/7 δίποντα, 6/8 βολές, 6-0 ριμπάουντ και 8 ασίστ για 2 λάθη.

Ο Κώστας Σλούκας είχε πάρει τη σκυτάλη από τον Λεσόρ ο οποίος είχε φορτωθεί με δύο φάουλ, ενώ παράλληλα κάλυψε και την αστοχία του Κέντρικ Ναν ο οποίος είχε ξεκινήσει το ματς με 1/6 εντός παιδιάς. Ο αρχηγός του Παναθηναϊκού βρήκε ρυθμό στην επίθεση και έφερε την ομάδα του μπροστά στο σκορ (42-37) έχοντας σημειώσει έως εκείνο το σημείο 23 πόντους με 4/4 δίποντα, 4/5 τρίποντα και 3/3 βολές.

Το κρεσέντο του αρχηγού του Παναθηναϊκού σταμάτησε στους 25 πόντους στο πρώτο ημίχρονο του αγώνα έχοντας 9/10 εντός παιδιάς σε μόλις 12:18 λεπτά συμμετοχής! Ο Ναν μπορεί να ήταν άστοχος (1/7 σουτ) αλλά είχε μοιράσει 5 ασίστ, την ώρα που τα ποσοστά ευστοχίας είχαν πέσει για λογαριασμό του Ολυμπιακού (10/17 δίποντα, 4/11 τρίποντα, 7/10 βολές, 11-3 ριμπάουντ, 11 ασίστ για 7 λάθη) με τον Πίτερς να είχε 11 πόντους.

Η διαφορά είχε φτάσει και στο +11 για τον Παναθηναϊκό (48-37 στο 19′) λίγο πριν από το τέλος του πρώτου ημιχρόνου (48-39) όπερ και σημαίνει ότι είχε «καλύψει» 22 πόντους χάντικαπ μετά το αρχικό 4-15 του Ολυμπιακού. Οι «πράσινοι» είχαν στο πρώτο μισό του αγώνα 13/20 δίποντα, 4/12 τρίποντα, 10/14 βολές, 12-5 ριμπάουντ και 8 ασίστ για 4 λάθη. Δηλαδή μέτρησαν 4/6 τρίποντα στην 2η περίοδο μετά τα αρχικά 0/6!

Ο Ολυμπιακός μπήκε πολύ δυνατά στο δεύτερο ημίχρονο και με σερί 7-0 μείωσε τη διαφορά στο καλάθι (48-46) έχοντας με το συνολικό σερί να ήταν 9-0 συνυπολογίζοντας το 48-37 του 19′. Το επιμέρους αυξήθηκε στο 13-2 καθώς οι «ερυθρόλευκοι» ισοφάρισαν σε 50-50 στο 24′. Έκτοτε το ματς ήταν πραγματικό ντέρμπι, με τον Νίκολα Μιλουτίνοφ να ήταν ο κυρίαρχος του παιχνιδιού στο «ζωγραφιστό» του Παναθηναϊκού.

Η 3η περίοδος έφερε το «τριφύλλι» να προηγείται με 65-64, σ’ ένα πραγματικά τρομερό ματς! Έως και το 30′ ο Παναθηναϊκός (Σλούκας 27π., Γκραντ 15π.) είχε μετρήσει 19/29 δίποντα, 5/18 τρίποντα, 12/18 βολές, 16-6 ριμπάουντ, 10 ασίστ, 6 λάθη και 4 κλεψίματα, ενώ αντίστοιχα οι Πειραιώτες (Μιλουτίνοφ 15π.-11ριμπ., Παπανικολάου 15π., Πίτερς 16π.) είχαν 17/29 δίποντα, 7/17 τρίποντα, 9/12 βολές, 19-6 ριμπάουντ, 19 ασίστ, 9 λάθη και 5 κλεψίματα.

Μ’ ένα γρήγορο 5-0 (το οποίο ήταν 9-0) μετά και το τέλος της 3ης περιόδου, ο Παναθηναϊκός ανέκτησε διαφορά έξι πόντων (70-64 στο 32′) έχοντας επιστρέψει από το 61-64 υπέρ των «ερυθρολεύκων» στο 29′. Το +6 παρέμεινε έως το 34′ (72-66), με τον Κέντρικ Ναν να ευστοχεί σε τρίποντο από τα εννέα μέτρα στο 35′ για το «πράσινο» +9 (75-66). O Νάιτζελ Γουίλιαμς-Γκος με τρίποντο στα 3:40 πριν από το τέλος μείωσε σε 75-69 για να ακολουθήσει καλάθι του Μήτογλου ύστερα από επιθετικό ριμπάουντ (77-69 στο 37′).

Ο Μπαρτζώκας είχε επιλέξει και πάλι το κοντό σχήμα με τον Πίτερς στο «πέντε», όπως είχε κάνει και στο ΣΕΦ με αποτέλεσμα να γυρίσει ο Ολυμπιακός το ματς στα τελευταία λεπτά. Και πάλι ο Γουίλιαμς-Γκος «χτύπησε» για το 77-71 ενώ στα 2:38 ο Ναν αστόχησε σε ελεύθερο τρίποντο για ένα νέο +9 των γηπεδούχων. Αντίθετα το επιθετικό φάουλ του Λεσόρ έστειλε τον ΜακΚίσικ στη γραμμή ο οποίος με 1/2 βολές μείωσε σε 77-72. Ακολούθησε καλάθι του Ναν στα 2:19 με τζαμπ σουτ από τα 5 μέτρα για το 79-72 ενώ ο Πίτερς με τρίποντο μείωσε και πάλι σε 79-75 στο 1:58 πριν από τη λήξη.

Στο 1:37 ο Ντίνος Μήτογλου έγραψε το 81-75 με 2/2 βολές ενώ ακολούθησε τρίποντο του Παπανικολάου στο 1:24 με το οποίο ο Ολυμπιακός πλησίασε στη μία κατοχή (81-78). Ο Κέντρικ Ναν έκανε λάθος στην επόμενη επίθεση της ομάδας του έχοντας δεχτεί πίεση από τους παίκτες των «ερυθρολεύκων» και ο ΜακΚίσικ με drive προς το καλάθι του Παναθηναϊκού έφερε την ομάδα του στο – 1 (81-80) ένα λεπτό πριν από το τέλος. Καλή άμυνα ο Ολυμπιακός στη συνέχεια και ανάγκασε τον Κέντρικ Ναν σε airball στα 34” με σου από τα 10 μέτρα.

Ο Γκος αστόχησε σε εύκολο σουτ από κοντά στα 12” πριν από το τέλος και στη συνέχεια ο Μήτογλου με 2/2 βολές διαμόρφωσε το 83-80. Ο Γκος κέρδισε με τη σειρά του βολές στα 7.8” πριν από τη λήξη για το 83-82. Στα 7.1” ο Κέντρικ Ναν με 2/2 δικές του βολές «έγραψε» το 85-82 ενώ ο Γκος υπέπεσε σε λάθος και παράβαση 5 δευτερολέπτων δίνοντας κατοχή στον Παναθηναϊκό με τον Γκριγκόνις να είχε δικό του «ζευγάρι» βολών στα 5.4” για το 87-82 και το «μαξιλαράκι» τίτλου για την ομάδα του.

Τα δεκάλεπτα: 20-22, 48-39, 65-64, 87-82.

ΠΑΝΑΘΗΝΑΪΚΟΣ – ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ 3-2

Game 1: Παναθηναϊκός – Ολυμπιακός 84-89

Game 2: Ολυμπιακός – Παναθηναϊκός 92-86

Game 3: Παναθηναϊκός – Ολυμπιακός 83-76

Game 4: Ολυμπιακός – Παναθηναϊκός 85-88

Game 5: Παναθηναϊκός – Ολυμπιακός 87-82.