• 1 Ιουλίου, 2024
  • Copa America: Η Βραζιλία έκανε βήμα πρόκρισης με τεσσάρα, το 2/2 η Κολομβία

Copa America: Η Βραζιλία έκανε βήμα πρόκρισης με τεσσάρα, το 2/2 η Κολομβία

By on 29 Ιουνίου, 2024 0 251 Views

Η Βραζιλία επικράτησε 4-1 της Παραγουάης και βρίσκεται με το ένα πόδι στα προημιτελικά του Copa America. Η Κολομβία επικράτησε 3-0 της Κόστα Ρίκα, έκανε το 2/2 και πανηγύρισε την εξασφάλιση μίας θέση στους οκτώ της διοργάνωσης.

Ολοκληρώθηκε και η δεύτερη αγωνιστική του τετάρτου ομίλου του Copa America.Βήμα πρόκρισης έκανε η Βραζιλία, η οποία άφησε πίσω την γκέλα της και “καθάρισε” με 4-1 την Παραγουάη, η οποία με δύο ήττες θα αποχαιρετήσει την διοργάνωση μετά το τελευταίο παιχνίδι της.

Ο Βινίσιους άνοιξε το σκορ στο 35ο λεπτό, έπειτα από ασίστ του Πακετά, ενώ στο 43′ ο Σαβίνιο διπλασίασε τα τέρματα για την σελεσάο. Πριν από το τέλος του πρώτου μέρους απλοποίησε ακόμη περισσότερο τα πράγματα με τον Βινίσιους να πετυχαίναι και δεύτερο γκολ.

Στο δεύτερο ημίχρονο, η Παραγουάη μείωσε με τον Αλντερέτ στο 48′, όμως ο Πακετά με εκτέλεση πέναλτι στο 86′ ανέβασε πάλι τον δείκτη του σκορ. Οι Παραγουανοί έμειναν με δέκα παίκτες στο 81′, καθώς ο Κούμπας είδε την απευθείας κόκκινη κάρτα.

Η Βραζιλία έφτασε τους τέσσερις πόντους και χρειάζεται έστω ένα Χ με την Κολομβία την τελευταία αγωνιστική για να προκριθεί. Ακόμη και σε ήττα της και νίκη Κόστα Ρίκας τότε θα χρειαστεί καλύτερο συντελεστή τερμάτων, τον οποίο και έχει ήδη (+3 / -3).

Πρόκριση για την Κολομβία

Η Κολομβία από την πλευρά της φρόντισε να τελειώσει τη δουλειά από σήμερα και να παλέψει την τελευταία αγωνιστική μονάχα για την πρώτη θέση. Οι καφετέρος επικράτησαν 3-0 της Κόστα Ρίκα, η οποία με έναν βαθμό ακόμη ελπίζει. Θέλει νίκη της και μεγάλη ήττα των Βραζιλιάνων, καθώς στον συντελεστή τερμάτων είναι πολύ πίσω (έχει -3, η Βραζιλία +3).

Οι Κολομβιανοί που έχουν κάνει το 2/2 άνοιξαν το σκορ με εκτέλεση πέναλτι του Ντίας στο 31ο λεπτό. Στο δεύτερο μέρος κατάφεραν να σιγουρεύσουν το τρίποντο, με τον Σάντσες να κάνει το 2-0 στο 59′ και τον Κόρδοβα να διαμορφώνει το τελικό σκορ στο 62ο λεπτό.