7 Σεπτεμβρίου, 2024
  • 7 Σεπτεμβρίου, 2024
  • Προβάδισμα με τριάρα για την Ομόνοια που άξιζε περισσότερα.Λίγο το 3-1 για την εμφάνιση και τις ευκαιρίες Δεν της δόθηκε πέναλτι ,φάουλ στο γκολ της Τορπέντο

By on 25 Ιουλίου, 2024 0 332 Views

Πολύ καλή εμφάνιση και μεγάλη νίκη για την Ομόνοια που έκανε σοβαρό βήμα πρόκρισης καθώς πάει στον επαναληπτικό της Γεωργίας με σημαντικό προβάδισμα .
Στο πρώτο επίσημο παιχνίδι της χρονιάς οι πράσινοι νίκησαν 3-1 την Τορπέντο στην πρώτη μεταξύ τους αναμέτρησης και έχουν το πάνω χέρι για πρόκριση στον γ΄ προκριματικό του Conference League.Πολυ καλή εμφάνιση από την Ομόνοια για πρώτο επίσημο παιχνίδι και το 3-1 θα μπορούσε να ήταν μεγαλύτερο με βάση την εικόνα των δύο ομάδων
Μεγάλος πρωταγωνιστής ένας κεντρικός αμυντικός. Ο Κουλιμπαλί πέτυχε δύο γκολ, ενώ άλλο ένα πέτυχε ο Εβάντρο που άνοιξε λογαριασμό.
Για τους Γεωργιανούς ισοφάρισε προσωρινά σε 1-1 ο Γιανσανέ ,ένα γκολ που δεν έπρεπε να κερδίσει αφού προηγήθηκε φάουλ στον Κουλιιμπαλι .Η Ομόνοια δικαιούτο και ένα πέναλτι στο Α ημίχρονο για ανατροπή του Σεμεδο που δεν έδωσε ο διαιτητής.

Α’ ΗΜΙΧΡΟΝΟ

Ξεκίνησε δυναμικά η Ομόνοια, έλεγχε τον ρυθμό από τα πρώτα λεπτά και γυρόφερνε της περιοχή των Γεωργιανών, δημιουργώντας προϋποθέσεις για γκολ.

Στο 12′ η Τορπέδο είχε την πρώτη καλή ευκαιρία για γκολ με το σουτ του Γιάνσεν να σταματά στον Φαμπιάνο. Η Ομόνοια απάντησε με το πλασέ του Σεμέδο στο 16′ να σταματά στον Κλάζιτς.

Ο Χαμάς προσπάθησε αρκετές φορές να απειλήσει με απευθείας κόρνερ τον αντίπαλο τερματοφύλακα όμως στο 41′ κτύπησε στην καρδιά της άμυνας, εκεί όπου ο Κουλιμπαλί πιο ψηλά απ’ όλους έγραψε το 1-0 με δυνατή κεφαλιά.

Λίγο πριν το ημίχρονο ο Στεπίνσκι σπατάλησε σπουδαία ευκαιρία για ακόμη ένα γκολ, όμως ήταν άστοχος.

Β’ ΗΜΙΧΡΟΝΟ:

Στο 67′ καταγράφηκε ευκαιρία στην επανάληψη με τον Κλάζιτς να αποκρούει το πλασέ του Σεμέδο με δυσκολία.

Η Τορπέδο στο 74′ έφτασε στην ισοφάριση με τον Πιρές να τρυπώνει στην άμυνα και να πλασάρει εύστοχα τον Φαμπιάνο. Στην φάση προηγήθηκε φάουλ στον Κουλιμπαλί, κάτι που δεν σφύριξε ο διαιτητής Ματόσα.

Λίγα λεπτά αργότερα και συγκεκριμένα στο 78′ ο Κουλιμπαλί με δεύτερο δικό του γκολ, ξανά με κεφαλιά μετά από εκτέλεση φάουλ του Εβάντρο έκανε το 2-1 δίνοντας εκ νέου το προβάδισμα στην Ομόνοια.

Το τελικό 3-1 διαμορφώθηκε στο 84′ με τον Κακουλή να πατά την μπάλα στον Εβάντρο και αυτός με υποδειγματικό πλασέ εκτός περιοχή να νικάει τον Κλάζιτς.

ΟΜΟΝΟΙΑ: Φαμπιάνο, Κουλιμπαλί, Παναγιώτου, Μασούρας (87′ Ντιούνκου), Χαμάς, Μάριτς, Χάμπος (68′ Εβάντρο), Εράκοβιτς, Σίμιτς (87′ Αλιούμ), Σεμέδο, Στεπίνσκι (68′ Κακουλλής)
Στον πάγκο: Ουζόχο, Κυριακίδης, Ντιούνκου, Ελάντερ, Σιπριάνο, Κακουλλής, Εβάντρο, Μπάκιτς, Λανγκ, Ανδρέου, Οζλέρ, Αλιούμ

ΤΟΡΠΕΝΤΟ: Κίλαγιτς, Μοντέιρο (73′ Μπιντχινασβίλι), Νανταράια, Γκιγκάουρι (73′ Πατσιάτσια), Γιόνσεν, Νίνκοβιτς, Σακό, Φελίπε, Σαντοκάντζε, Τζούνιορ (46′ Γιανσανέ), Μεντλισβίλι (46′ Βάρλεϊ)
Στον πάγκο: Γκοσχάντζε, Βάρλεϊ, Ζορζίνιο, Μαντχαλάντζε, Ντβαλισβίλι, Μπιντχινασβίλι, Γιανσανέ, Πατσιάτσια, Μπασιλάντζε, Σεργκελασβίλι, Ρεκχιασβίλι

ΓΚΟΛ: 41′, 74′  Κουλιμπαλί, 84′ Εβάντρο/74′ Γιανσανέ
ΚΙΤΡΙΝΕΣ: Κουλιμπαλί, Χάμπος, Χαμάς/ Μεντλισβίλι, Νίνκοβιτς, Γκιγκαούρι, Γιανσανέ, Σαντοκάντζε, Γιόνσεν
ΕΙΣΙΤΗΡΙΑ: 12.308

ΔΙΑΙΤΗΤΗΣ: Μάρτιν Ματόσα (Σλοβενία)
Α’ ΒΟΗΘΟΣ: Αλεξάνταρ Κασάποβιτς (Σλοβενία)