20 Σεπτεμβρίου, 2024
  • 20 Σεπτεμβρίου, 2024
  • Βερόνα – Νάπολι 3-0: Μαύρη πρεμιέρα για τους Ναπολιτάνους στο ντεμπούτο του Αντόνιο Κόντε με την ομάδα

By on 18 Αυγούστου, 2024 0 456 Views

Τραγική ήττα της Νάπολι με 3-0 στην πρεμιέρα της Serie A, με την Βερόνα να χτυπά σαν κόμπρα και να “δηλητηριάζει” το ντεμπούτο του Αντόνιο Κόντε στον πάγκο των “παρτενοπέι”.

Η Νάπολι γνώρισε απίστευτη ήττα στην πρεμιέρα της Serie A, με την ομάδα του Αντόνιο Κόντε να δέχεται 3 τέρματα από τη Βερόνα και να ξεκινά με το αριστερό τη φετινή σεζόν.

Η Νάπολι ξεκίνησε με ενθουσιασμό το παιχνίδι, με την ομάδα του Κόντε να δημιουργεί την πρώτη καλή ευκαιρία στο 19′ όταν ο Ματέο Πολιτάνο βρέθηκε στο όριο της περιοχής και σούταρε, με την μπάλα να καταλήγει λίγο έξω από το δεξί δοκάρι. Γενικότερα οι Ναπολιτάνοι είχαν καλές εναλλαγές της μπάλας και αναζητούσαν με υπομονή να βρουν ρήγματα στην αντίπαλη άμυνα.

Η Νάπολι διατηρούσε τα ποσοστά κατοχής σε υψηλά επίπεδα και ουσιαστικά η Βερόνα ήταν συνεχώς σε θέση άμυνας και δεν μπορούσε να φανεί πολύ επικίνδυνη. Δυστυχώς όμως για την ομάδα του Κβαρατσκέλια, αυτή η υπεροχή δεν μετουσιώθηκε σε γκολ. Η τελευταία ευκαιρία σημειώθηκε πριν τη λήξη του ημιχρόνου, όταν ο Γεωργιανός εξτρέμ βρέθηκε μέσα στη περιοχή, αλλά κόπηκε από την αντίπαλη άμυνα. Ο ίδιος, ωστόσο στάθηκε έπειτα πολύ άτυχος, με τον παίκτη να αποκομίζει τραυματισμό και να αποχωρεί αναγκαστικά μη μπορώντας να συνεχίσει.

Στο δεύτερο μέρος της αναμέτρησης, ενώ θα περίμενε κανείς να δεχθεί περισσότερη πίεση η ομάδας της Βερόνα, το σύνολο του Κόντε βρέθηκε πίσω στο σκορ στο 50ο λεπτό, όταν με συμμετοχή του Γρηγόρη Κάστανου στη φάση ο Λιβραμέντο βγήκε μπροστά στο τερματοφύλακα και σούταρε γρήγορα για το 1-0, με την αντιμετώπιση της άμυνας των “παρτενοπέι” να είναι προβληματική.

Μετά από αυτό το σοκ, η Νάπολι ανασυντάχθηκε και έχοντας την κατοχή με το μέρος της συνέχιζε να επιχειρεί να διασπάσει την άμυνα της Βερόνα και παραλίγο να τα καταφέρει στο 61′, όταν ο Φρανκ Ανγκισά εξαπέλυε ένα απευθείας σουτ, βρίσκοντας το οριζόντιο δοκάρι.

Βέβαια, η συνέχεια επρόκειτο να γίνει εφιαλτική για τους “παρτονεπέι”. Συγκεκριμένα, στο 75′ λεπτό ο Ντάνιελ Μοσκιέρα πέτυχε ένα ωραίο γκολ μετά από το δυνατό σουτ που επιχείρησε. Αυτό το τέρμα “πάγωσε” τα πόδια των παικτών της Νάπολι, οι οποίοι κινδύνεψαν να δεχτούν και τρίτο τέρμα, με τον Μοσκιέρα λίγα λεπτά αργότερα να σουτάρει έπειτα από σέντρα, αναγκάζοντας τον Μερέτ να αποκρούσει.

Δυστυχώς, όμως τα κακά νέα δεν είχαν τελειώσει, με τον Μοσκιέρα να σκοράρει ξανά πριν τη λήξη, βάζοντας το κερασάκι στην τούρτα. Το φινάλε της αναμέτρησης είδε του Ναπολιτάνους να γνωρίζουν μία πολύ βαριά ήττα, η οποία αναπόφευκτα προσθέτει περαιτέρω πίεση στον σύλλογο για τη συνέχεια, πόσο μάλλον αν αναλογιστεί κανείς τα τραύματα που άφησε η τραγική περσινή σεζόν της ομάδας.