16 Σεπτεμβρίου, 2024
  • 16 Σεπτεμβρίου, 2024
  • Nations League: «Λάμψη» Κριστιάνο Ρονάλντο, πήρε την πρώτη επίσημη νίκη στην ιστορία του το Σαν Μαρίνο!Η Ισπανία έμεινε στο 0-0 με τη Σερβία

By on 6 Σεπτεμβρίου, 2024 0 539 Views

Με τον Κριστιάνο Ρονάλντο να πετυχαίνει το γκολ Νο.900 της καριέρας του, η Πορτογαλία επικράτησε 2-1 της Κροατίας και ξεκίνησε με τρίποντο στο Nations League. Την πρώτη επίσημη νίκη της ιστορίας του (1-0 το Λίχτενσταϊν) πανηγύρισε το Σαν Μαρίνο!

1ος Όμιλος – League A

Λάμψη Κριστιάνο στο «Ντα Λουζ», με τον CR7 να φτάνει τα 900 γκολ στην καριέρα του και να οδηγεί την Πορτογαλία στη νίκη με 2-1 κόντρα στην Κροατία στην πρεμιέρα του φετινού Nations League. Με το δεξί οι Ιβηρες στην πρώτη παράσταση μετά το Euro, με το βλέμμα να είναι στραμμένο στη μονομαχία Κριστιάνο – Μόντριτς Οι γηπεδούχοι άνοιξαν το σκορ με τον Νταλότ στο 7′, ενώ στο 34ο λεπτό ο Ρονάλντο πέτυχε το 2-0. Το αυτογκόλ του Νταλότ στο 41′ δεν άλλαξε τη μοίρα του ματς, παρά το γεγονός πως οι Κροάτες πίεσαν στο τέλος για την ισοφάριση.

Με γκολ του Ζαλέφσκι στο 90+7′ η Πολωνία πήρε σημαντική εκτός έδρας νίκη στην πρεμιέρα του ομίλου, αφού επικράτησε με 3-2 της Σκωτίας. Οι φιλοξενούμενοι πάγωσαν το «Hampden Park» στο 8ο λεπτό με γκολ του Σιμάνσκι, ενώ στο 44′ ο Λεβαντόφσκι από την άσπρη βούλα πέτυχε το 2-0. Δυνατό ξεκίνημα στην επανάληψη για τη Σκωτία, αφού στο 46΄ ο Γκίλμουρ μείωσε σε 2-1, ενώ στο 76΄ο ΜακΤόμινεϊ ισοφάρισε σε 2-2. Ωστόσο, στις καθυστερήσεις ο Χάνλεϊ έκανε την γκάφα, έστειλε τους Πολωνούς στην άσπρη βούλα και ο Ζαλέφσκι διαμόρφωσε το 3-2.

4ος Όμιλος – League A

Η πρωταθλήτρια Ευρώπης Ισπανία δεν μπόρεσε να μπει με το δεξί στο Nations League, αφού αναδείχθηκε ισόπαλη 0-0 με τη Σερβία στο Βελιγράδι. Οι Ιβηρες είχαν τον έλεγχο, αλλά όχι και τον τρόπο να υπερκεράσουν το εμπόδιο των γηπεδούχων. Η Σερβία είχε τη μεγαλύτερη φάση στο ματς, όταν από τη μαγική πάσα του Ζίφκοβιτς, ο Γιόβιτς έχασε μοναδική ευκαιρία να σκοράρει.

Κερδισμένη του γκρουπ η Δανία, η οποία επικράτησε 2-0 εντός έδρας της Ελβετίας. Όλα έγιναν στο τελευταίο δεκάλεπτο της αναμέτρησης, μιας και ο Ντοργκου στο 82′ άνοιξε το σκορ από ασίστ του Ολσεν. Στις καθυστερήσεις πάλι ο Ολσεν μοίρασε και ο Χόιμπιεργκ διαμόρφωσε το 2-0.

1ος Όμιλος – League C

Νικηφόρα ξεκίνησαν τις υποχρεώσεις τους στο νέο Nations League η Σουηδία και η Σλοβακία. Οι Σκανδιναβοί επικράτησαν 3-1 στην έδρα του Αζερμπαϊτζάν του Φερνάντο Σάντος και πήραν το πρώτο τους τρίποντο. Στο δεύτερο μέρος καθάρισε η ομάδα του Τόμασον, που είδε τον Ίσακ να δίνει αέρα δύο τερμάτων σε έξι λεπτά (65′ και 71′) και τον Γιόκερες να κάνει το 3-0 πριν ο Ντασάντοφ μειώσει στο 82′.

Από την πλευρά της, η Σλοβακία πήρε σημαντικό «διπλό» στην Εσθονία, την οποία «λύγισε» 1-0 χάρη στο γκολ του Σούσλοφ στο 70ο λεπτό.

3ος Όμιλος – League C

Προβάδισμα στον 3ο Όμιλο πήρε η Βόρεια Ιρλανδία, αφού ξεκίνησε με σημαντικό τρίποντο. Οι Βορειοιρλανδοί χρειάστηκαν έξι λεπτά για να καθαρίσουν το παιχνίδι κόντρα στο Λουξεμβούργο, αφού τα τέρματα των ΜακΝερ και Μπάλαρντ στο 11′ και το 17′ τούς χάρισαν τη νίκη. Στο ίδιο γκρουπ Λευκορωσία και Βουλγαρία «κόλλησαν» στη λευκή ισοπαλία στην έδρα της πρώτης.

1ος Όμιλος – League D

Σε πελάγη ευτυχία πλέουν οι – λίγοι αλλά καλοί – ποδοσφαιρόφιλοι στο Σαν Μαρίνο! Κι αυτό διότι είδαν τη χώρα τους να γράφει ιστορία με τον καλύτερο τρόπο. Άλλωστε, μέχρι σήμερα η εθνική τους ομάδα μετρούσε μόλις μια νίκη κι αυτή σε φιλικό κόντρα στο Λίχτενσταϊν πριν από 20 χρόνια. Όλα άλλαξαν όμως το βράδυ της 5ης Σεπτεμβρίου, αφού το Σαν Μαρίνο επικράτησε του Λίχτενσταϊν 1-0 εντός έδρας – πάλι – και πήρε την πρώτη επίσημη νίκη στην ιστορία του. Με αυτόν τον τρόπο δε έσπασε το… εφιαλτικό σερί 140 αγώνων δίχως νίκη. Ο Σενσόλι στο 53′ ήταν αυτός που πέτυχε το «χρυσό» και ιστορικό γκολ για τους Σανμαρινέζους.

• Σαν Μαρίνο – Λιχτενστάιν 1-0