• 16 Σεπτεμβρίου, 2024
  • Με τεσσάρα η Γεωργία κέρδισε την Τσεχία με βασικό τον Ντβάλι

Με τεσσάρα η Γεωργία κέρδισε την Τσεχία με βασικό τον Ντβάλι

By on 7 Σεπτεμβρίου, 2024 0 195 Views

Με το δεξί μπήκε στο νέο Nations League η Γεωργία, καθώς σκόρπισε στους…τέσσερις ανέμους(4-1) την Τσεχία.

Στο 7’ η Τσεχία δημιούργησε την πρώτη της καλή στιγμή στο ματς, αλλά ο Μαμαρντασβίλι σταμάτησε την κεφαλιά του Σικ και στο 22’ η Γεωργία απάντησε στις ευκαιρίες με τον Τσακβετάτζε. Οι γηπεδούχοι πίεζαν και πέντε λεπτά αργότερα έχασαν καλή στιγμή με τον Κοκορασβίλι, ενώ στο 32’ κέρδισαν πέναλτι, με τον Κβαρατσχέλια να αναλαμβάνει την εκτέλεση και να ευστοχεί για το 1-0. Στο 53’ οι γηπεδούχοι πήραν αέρα δύο τερμάτων με γκολ του Τσακβετάτζε και δέκα λεπτά αργότερα ο Μικαουτάτζε εκμεταλλεύτηκε την πάσα του Λοτσοσβίλι και με εκπληκτικό μονοκόμματο σουτ ανέβασε τον δείκτη του σκορ στο 3-0. Μάλιστα, στο 66’, ήταν η σειρά του Κοτσορασβίλι να γράψει το όνομα του στον πίνακα των σκόρερ για το 4-0, με τον Καλβάχ στο 81’ να διαμορφώνει το τελικό 4-1.

ΓΕΩΡΓΙΑ: Μαμαρντασβίλι, Γκβελεσιάνι, Κάσια, Ντβάλι, Κακαμπάτζε(75’ Γκοκολεϊτσβίλι), Τσακβετάτζε(76’ Νταβιτασβίλι), Κοτσορασβίλι, Κιτεϊσβίλι(76’ Νονικασβίλι), Λοτσοσβίλι, Μικαουτάτζε(75’ Ζιβζιβάτζε), Κβαρατσκέλια

ΤΣΕΧΙΑ: Κοβάρ, Ζίμα, Χράνατς, Κρέιτσι, Τσουφάλ, Σούτσεκ, Κραλ(46’ Καλβάχ), Ρίνες(26’ Ζελένι), Προβόντ, Τσβαντσάρα(46’ Λινγκρ), Σικ(68’ Χλόζεκ)