19 Σεπτεμβρίου, 2024
  • 19 Σεπτεμβρίου, 2024
  • Nations League: Χωρίς νικητή η ματσάρα Ολλανδία – Γερμανία, άλωσε την Αλβανία η Γεωργία

By on 10 Σεπτεμβρίου, 2024 0 968 Views

Ισόπαλη 2-2 έληξε η ματσάρα μεταξύ Ολλανδίας και Γερμανίας που συμπορεύονται μαζί στην Κορυφή. Μεγάλη νίκη της Γεωργίας μέσα στην Αλβανία, δύσκολη νίκη για Τσεχία.

3ος Όμιλος – League A

Το ήθελαν και οι δυο αλλά στο τέλος έμειναν με τον βαθμό. Ολλανδία και Γερμανία χάρισαν γκολ και θέαμα στο μεγάλο ντέρμπι της δεύτερης αγωνιστικής του Nations League, όμως το τελικό 2-2 δεν άφησε καμία ικανοποιημένη. Το παιχνίδι πάντως άρχισε ιδανικά για τους Οράνιε, αφού μόλις στο 2΄ο Ράιντερς έφυγε απέναντι από την εστία και νίκησε τον Τερ Στέγκεν στο τετ-α-τετ για το 1-0. Οι Γερμανοί ωστόσο δεν αποσυντονίστηκαν και κατάφεραν να ανατρέψουν το σκορ πριν από το ημίχρονο. Μετά από λάθος του Ντε Λιχτ και φάση διαρκείας ο Ουντάβ έστειλε τη μπάλα στα δίχτυα για το 1-1 (38΄), με τον Κίμιχ στις καθυστερήσεις του ημιχρόνου να ολοκληρώνει την ανατροπή. Με το καλησπέρα του β΄μέρους ωστόσο ο Ντάμφρις σκόραρε σε κενό τέρμα για το 2-2 στο 50΄το οποίο διατήρησε τις δυο ομάδες στην κορυφή με τέσσερις βαθμούς.

Ισόπαλο ολοκληρώθηκε και το έτερο ματς του ομίλου ανάμεσα σε Ουγγαρία και Βοσνία (0-0). Σε ένα παιχνίδι με λιγοστές φάσεις οι Ούγγροι ήταν ανώτεροι, αλλά δεν βρήκαν ποτέ το δρόμο προς τα δίχτυα που θα τους χάριζε το τρίποντο.

1ος Όμιλος – League B

Στην κορυφή η Γεωργία, η οποία πέρασε με χρυσό γκολ (1-0) από την Αλβανία και βρέθηκε στην πρώτη θέση. Το ματς υπέγραψε στο 71΄ο Κοχορασβίλι, ο οποίος με μακρινό σουτ και με κόντρα σε αντίπαλο σώμα κατάφερε να ξεγελάσει τον Στρακόσα για να σημειώσει το μοναδικό γκολ της αναμέτρησης.

Την ίδια ώρα η Τσεχία σε ματς – θρίλερ επικράτησε 3-2 επί της Ουκρανίας για να πανηγυρίσει το πρώτο τρίποντο στον όμιλο. Μόλις στο 21΄ο Σουλτς άνοιξε το σκορ και έδωσε ξανά το προβάδισμα στην Τσεχία στο 45+2΄, ενώ ο Βανάτ ενδιάμεσα είχε ισοφαρίσει για την Ουκρανία (37΄). Στο 80΄ο Σούτσεκ με πέναλτι ανέβασε τον δείκτη του σκορ στο 3-1, με τους φιλοξενούμενους να μειώνουν τέσσερα λεπτά μετά με τον Σουντάκοφ.

4ος όμιλος – League C

Την πρώτη της νίκη πήρε η Λετονία στη Ρίγα, καθώς «λύγισε» τα Νησιά Φερόε με 1-0. Το μοναδικό γκολ της αναμέτρησης πέτυχε ο Βαρσλάβανς στο 64ο λεπτό, νικώντας τον αντίπαλο τερματοφύλακα. Στο άλλο ματς του ομίλου, η Βόρεια Μακεδονία, αν και έμεινε με δέκα στις καθυστερήσεις του πρώτου ημιχρόνου λόγω της αποβολής του Ζάικοφ, νίκησε με 2-0 την Αρμενία. Ο Μπάρντι στο 70′ σκόραρε με απευθείας εκτέλεση φάουλ, ενώ εννέα λεπτά μετά ο Μιόφσκι διαμόρφωσε το τελικό αποτέλεσμα.