19 Σεπτεμβρίου, 2024
  • 19 Σεπτεμβρίου, 2024
  • ΠΑΡΑΣΚΗΝΙΟ
  • Σα να μην έλειψε: Ο Μέσι επέστρεψε και «καθάρισε» για την Ίντερ Μαϊάμι με δύο γκολ (vid)

By on 15 Σεπτεμβρίου, 2024 0 353 Views

Μετά από δίμηνη απουσία ο Αργεντινός σούπερ σταρ επέστρεψε στην αγωνιστική δράση σκοράροντας δύο γκολάρες για να χαρίσει τη νίκη στην Ίντερ Μαϊάμι κόντρα στην Φιλαδέλφεια Γιούνιον.

Ο Λιονέλ Μέσι ταλαιπωρήθηκε από τον τραυματισμό που αποκόμισε στον αστράγαλο στον τελικό του Copa America και χρειάστηκε να μείνει εκτός δράσης για δύο μήνες, όμως στην επιστροφή του φάνηκε σα να μην έλειψε ποτέ.

Mπορεί ο Μίκαελ Ούρε να έβαλε σε θέση οδηγού την Φιλαδέλφεια Γιούνιον μόλις στο 2ο λεπτό της αναμέτρησης, ωστόσο ο Αργεντινός σταρ ανέλαβε δράση και στο 26ο λεπτό με αδιανόητη ντρίμπλα άδειασε τον αντίπαλο του, πλάσαρε και ισοφάρισε σε 1-1.

Ο Μέσι, ωστόσο δεν είχε πει την τελευταία του λέξη και στο 30ο λεπτό ο Ζόρντι Άλμπα έστρωσε την μπάλα και ο Αργεντινός εκτέλεσε με την μία διαμορφώνοντας το 2-1 υπέρ της Ίντερ Μαϊάμι.

Ο 37χρονος σταρ, μάλιστα είχε και ασίστ στο ενεργητικό του αφού στις καθυστερήσεις του αγώνα… σέρβιρε στον Λουίς Σουάρες, με τον Ουρογουανό «μπομπέρ» να γράφει το τελικό 3-1.