• 28 Σεπτεμβρίου, 2024
  • Μπάγερν – Λεβερκούζεν 1-1: Χωρίς νικήτρια η μεγάλη μάχη στην “Αλιάντς Αρένα”

Μπάγερν – Λεβερκούζεν 1-1: Χωρίς νικήτρια η μεγάλη μάχη στην “Αλιάντς Αρένα”

By on 28 Σεπτεμβρίου, 2024 0 54 Views

Το ντέρμπι στο Μόναχο μεταξύ της Μπάγερν και της Λεβερκούζεν δεν ανέδειξε νικήτρια, με τους νταμπλούχους να προηγούνται στο 31ο λεπτό με τον Άντριχ και την πρωτοπόρο της Bundesliga να απαντάει με εκπληκτικό μακρινό σουτ του Πάβλοβιτς.

Η πρώτη φετινή κόντρα μεταξύ της Μπάγερν και της Λεβερκούζεν για την 5η αγωνιστική της Bundesliga είχε γκολ, θέαμα και πολλές προσωπικές μονομαχίες, όμως δεν έβγαλε νικήτρια. Μετά από το περυσινό 2-2 στην “Αλιάντς Αρίνα”, οι δύο ομάδες αναδείχτηκαν φέτος ισόπαλες με σκορ 1-1, με την νταμπλούχο Γερμανίας του Τσάμπι Αλόνσο να προηγείται στο 31′ με ωραίο σουτ του Άντριχτ από το ύψος της μικρής περιοχής και το σύνολο του Βενσάν Κομπανί να διατηρεί την πρωτιά στη βαθμολογία χάρη σε μία φανταστική “φωτοβολίδα” του Πάβλοβιτς στο 39ο λεπτό.

Το ματς

Οι δύο ομάδες ήταν ιδιαίτερα προσεκτικές από την αρχή του αγώνα, ωστόσο από το 30ο μέχρι το 40ο λεπτό, υπήρχε έκρηξη στο στάδιο, καθώς σημειώθηκαν δύο γκολ με προσπάθειες εκτός περιοχής. Πρώτη χτύπησε η Λεβερκούζεν στο 31′ (μόλις 0.04 τα xgoals της σε αυτό διάστημα) που άνοιξε το σκορ με σουτ του Άντριχτ από το ύψος της μεγάλης περιοχής, με την Μπάγερν να φέρνει το ματς σε ισορροπία με μακρινό κεραυνό του Πάβλοβιτς, που θέτει υποψηφιότητα για γκολ της σεζόν στην Γερμανία.

Στο δεύτερο μέρος οι Βαυαροί είχαν τεράστια διπλή ευκαιρία με τον Γκνάμπρι που έστειλε τη μπάλα δύο φορές στο δοκάρι (πρώτα στο αριστερό της εστίας του Χραντέσκι, έπειτα στο οριζόντιο) μέσα σε ελάχιστα δευτερόλεπτα, για να έχουν και στη συνέχεια κάποιες καλές στιγμές (0.93 τα xgoals) αλλά να μην βρουν δίχτυα, για να έχουν έτσι στο φινάλε την πρώτη τους απώλεια βαθμών έπειτα από τις τέσσερις νίκες στις ισάριθμες πρώτες αγωνιστικές.

Η εμφάνιση των Βαυαρών δίνει ωστόσο αυτοπεποίθηση στο σύνολο του Κομπανί που πρόσθεσε ακόμη μία καλή εμφάνιση από την αρχή της σεζόν, με την Λεβερκούζεν από την πλευρά της να δείχνει το μέταλλο της πρωταθλήτριας, παίρνοντας βαθμό σε μία καυτή έδρα σε μία από τις λιγότερες λαμπερές εμφανίσεις της επί εποχής Αλόνσο στον πάγκο της.

• ΜΠΑΓΕΡΝ: Νόιερ, Γκερέιρο (78′ Λάιμερ), Ουπαμεκανό, Κιμ, Ντέιβις, Κίμιχ, Πάβλοβιτς, Ολίσε (78′ Σανέ), Μουσιάλα, Γκνάμπρι (65′ Κομάν), Κέιν (86′ Μίλερ)
  • ΛΕΒΕΡΚΟΥΖΕΝ: Χραντέσκι, Ταπσόμπα, Τα, Χινκαπιέ, Φρίμπονγκ, Τζάκα, Άντριχ, Γκριμάλντο (90′ Μπελοσιάν), Τεριέ (58′ Αντλί), Βιρτς (90′ Παλάσιος), Μπονιφέις (78′ Τέλα)

Το πρόγραμμα και τα αποτελέσματα της 5ης αγωνιστικής

• Ντόρτμουντ – Μπόχουμ 4-2 (44′ 75′ Γκιρασί, 62′ πεν. Τζαν, 81′ Ενμετσά / 16′ Μπέρο, 21′ Ντε Βιτ)
  • Μάιντς – Χάιντενχαϊμ 0-2 (15′ Πιέρινγκερ, 86′ Σέπνερ)
  • Βόλφσμπουργκ – Στουτγκάρδη 2-2 (20′ Βιντ, 68′ Αμουρά / 32′ Μιγιό, 90’+7′ Ουντάβ)
  • Φράιμπουργκ – Ζανκτ Πάουλι 0-3 (12′, 72′ Σάαντ, 45′ Αφολαγιάν)
  • Λειψία – Άουγκσμπουργκ 4-0 (11′ 15′ Σέσκο, 46′ Οπεντά, 57′ Σίμονς)
  • Γκλάντμπαχ – Ουνιόν 1-0 (90’+6′ Τσβαντσάρα)
  • Μπάγερν – Λεβερκούζεν 1-1 (39′ Πάβλοβιτς / 31′ Άντριχ)
  • 29/9 16:30 Χόλσταϊν Κίελ – Άιντραχτ
  • 29/9 18:30 Χόφενχαϊμ – Βέρντερ