29 Σεπτεμβρίου, 2024
  • 29 Σεπτεμβρίου, 2024
  • H λύτρωση ήρθε στο φινάλε.Η Ένωση αντιστάθηκε αλλά ο Απόλλωνας πήρε τη νίκη στις καθυστερήσεις

By on 29 Σεπτεμβρίου, 2024 0 37 Views

Νίκη-θρίλερ για τον Απόλλωνα. Οι γαλάζιοι τα…χρειάστηκαν, αλλά κατάφεραν να πάρουν τους τρεις βαθμούς απέναντι στην ΕΝΠ, με γκολ-πέναλτι στο 90+7’ του Ντορεγκαράι και με…υπογραφή Βεϊσμπέκ στο 90+10’.
Χωρίς καλό ρυθμό, χωρίς ευκαιρίες και χωρίς γκολ (0-0) ολοκληρώθηκε το πρώτο ημίχρονο. Οι βυσσινί, πάντως, ήταν πιο επικίνδυνοι, με τον Σαμπού να γίνεται ιδιαίτερα αισθητός στην αντίπαλη άμυνα.
Στην επανάληψη, οι γηπεδούχοι μπήκαν δυναμικά και κατάφεραν να βρουν τον δρόμο προς τα δίκτυα νωρίς. Στο 58’ ο Σπόλιαριτς πάτησε στην περιοχή, έκανε και το παράλληλο γύρισμα, με τον Χριστοφή, στην προσπάθειά του να διώξει, να στέλνει άθελά του στα δίκτυα της ομάδας του για το 1-0. Οι βυσσινί, κατάφεραν να φτάσουν στην ισοφάριση. Στο 75’ ο Γκότλιεβ επωφελήθηκε από το λάθος του Βούρου, έκλεψε την μπάλα, βγήκε απέναντι από τον Λέουβενμπεργκ τον ντρίμπλαρε και πλάσαρε σε κενή εστία για να κάνει το 1-1.
Ο Ντορεγκαράι, ωστόσο, ήταν αυτός που…μίλησε τελευταίος κι εξιλέωσε τους γηπεδούχους από τα 11 μέτρα, αφού στο 90+7’ ευστόχησε σε πέναλτι που είχε κερδίσει ο Μαλεκκίδης και πέτυχε το 2-1Στο 90+10’ ο Βεϊσμπέκ ήταν αυτός που διαμόρφωσε το τελικό 3-1.

Απόλλωνας (Γκούλα): Λέουβενμπεργκ, Σάντος, Βούρος, Σελεστίν, Μαλεκκίδης, Κολ (80′ Ζμέρχαλ), Μπολί (44′ Σπόλιαριτς), Βεϊσμπέκ, Μπουαγκάρντ (86′ Ντρόζντεκ), Σαγκάλ, Ντορεγκαράι.
Στον πάγκο: Λοΐζου, Δημητρίου, Λαμ, Ντουόντου, Μπαραόνα, Ντε Μάρκο, Χαραλάμπους.

ΕΝΠ (Γκούτμαν): Αντεμπάγιο, Χριστοφή, Κορίνους, Μαυρουδής (61′ Γκότλιεβ), Σαμπού (70′ Γιαντσούκοβιτς), Νόρτεϊ (70′ ‘Εντσον), Σαμ, Κράινζ, Φλίτερ, Ανδρέου (70’ Μπάρι), Χούγκενχουτ.
Στον πάγκο: Παναγιώτου, Στυλιανίδης, Ιωάννου, Μιλίτσεβιτς, Κοσμάς, Κοτσώνης, Μεντί.

Στο όριο καρτών: Βεϊσμπέκ, Σάντος, Μπουαγκάρντ (2)/ Νόρτεϊ, Γκότλιεμπ, Σαμπού, Μιλίτσεβιτς (2)

ΣΚΟΡΕΡ: Χριστοφή (αυτ. 58′), Ντορεγκαράι (πεν. 90+7′), Βεϊσμπέκ (90+10′) / Γκότλιεβ (75′)
ΚΙΤΡΙΝΕΣ: Σπόλιαριτς, Μαλεκκίδης, Βούρος / Νόρτεϊ (3η) Σαμ, Ανδρέου, Χριστοφή, Γκότλιεβ, Χούγκενχουτ

ΘΕΑΤΕΣ: Περίπου 3.500

Διαιτητής: Κωνσταντινίδης Αντώνης
Α’ Βοηθός Διαιτητής: Γεωργίου Παύλος
Β’ Βοηθός Διαιτητής: Γεωργίου Χαράλαμπος
4ος Διαιτητής: Αθανασίου Κυριάκος