5 Οκτωβρίου, 2024
  • 5 Οκτωβρίου, 2024

Το πήρε πάνω του ο Μακρής και εβίβα…ΑΕΛ με πεντάρα

By on 5 Οκτωβρίου, 2024 0 86 Views

Σε χορταστικό ματς με εφτά γκολ η ΑΕΛ νίκησε τον Εθνικό Άχνας με 5-2 στο ΑΛΦΑΜΕΓΑ με μεγάλο πρωταγωνιστή τον Ανδρέα Μακρή που πέτυχε χατ-τρικ ενώ μπήκε στο ματς στο 61’

Οι φιλοξενούμενοι προηγήθηκαν νωρίς στο 3’ με τον Γκονζάλες αλλά οι γηπεδούχοι έφεραν… τούμπα το ματς με τους δύο στόπερ της ομάδας, Ουεντραόγκο στο 31’ και Στόλνικ στο 45’. Με το… καλημέρα του δεύτερου μέρους ο Αντερέγκεν έφερε το ματς στα ίσα αλλά μετά ανέλαβε… δράση ο Ανδρέας Μακρής. Ο Κύπριος επιθετικός μπήκε στο γήπεδο στο 61’ και στο αμέσως επόμενο λεπτό σκόραρε με υποδειγματικό τελείωμα. Λίγα λεπτά αργότερα στο 68’ πέτυχε και δεύτερο τέρμα μετά από ασίστ του Φιλιώτη. Το χατ-τρικ πέτυχε στο 87’ με ωραία κεφαλιά και διαμόρφωσε το τελικό αποτέλεσμα.
Η ΑΕΛ πάει στους 9 βαθμούς και στην 5η θέση ενώ ο Εθνικός παραμένει στους 5 και στην 11η θέση.

ΑΕΛ: Μπράγκα, Ουεαντραόγκο, Στόλνικ, Ρομπερτά (61′ Ζαχαρίου), Σινγκ, Τοκού (83′ Γερολέμου), Λεσοβόι (61′ Μακρής), Φιλιώτης, Μεγιάδο, Νεοφύτου (61′ Ιμανισίμγουε), Μάμας (75′ Μπαμπόκ)
Στον πάγκο: Κυριάκου, Φραντζής, Κοσταντίνι, Άβραχαμ, Χριστοδούλου, Θεμιστοκλέους, Παναγή

ΕΘΝΙΚΟΣ: Φλόρες, Ντε Ιριόντο (79′ Ερνάντες), Λίπσκι, Μπονέτο, Λομοτέι, Γκονζάλες (59′ Μπρένο), Ιωάννου (70′ Παναγιώτου), Στυλιανού (70′ Σόμπιεχ), Μπαχάνακ, Αντερέγκεν (79′ Σαντί), Οφόρι
Στον πάγκο: Μπογκαντίνοφ, Παπαστυλιανού, Ντουμπόφ, Μιλιντσεάνου, Βενιζέλου, Αγγελόπουλος, Μπάρετ

ΣΚΟΡΕΡ: 31′ Ουεντραόγκο, 45′ Στόλνικ, 62′, 68′, 87′ Μακρής/ 3′ Γκονζάλες, 48′ Αντερέγκεν
ΚΙΤΡΙΝΕΣ: Μάμας, Κόλμαν (προπ.)/ Στυλιανού
ΘΕΑΤΕΣ: Περίπου 3 χιλιάδες.

Στο όριο των καρτών: Φραντζής, Ουεντραόγκο (2)/ Ντε Ιριόνδο, Μπονέτι (2)

Διαιτητής: Τεχράνυ Ανδρέας
Α’ Βοηθός Διαιτητής: Πέτρου Πέτρος
Β’ Βοηθός Διαιτητής: Γεωργίου Χαράλαμπος
4ος Διαιτητής: Χατζηγεωργίου Παναγιώτης
VAR: Αντωνίου Μενέλαος