• ΔΙΕΘΝΗ
  • Αλαβές – Μπαρτσελόνα 0-3: Καθάρισε με χατ-τρικ ο Λεβαντόβσκι

Αλαβές – Μπαρτσελόνα 0-3: Καθάρισε με χατ-τρικ ο Λεβαντόβσκι

By on 6 Οκτωβρίου, 2024 0 45 Views

Με τον Ρόμπερτ Λεβαντόβσκι να σημειώνει χατ-τρικ στα πρώτα 32 λεπτά της αναμέτρησης, η Μπαρτσελόνα επιβλήθηκε με 3-0 της Αλαβές στο “Μεντιθορόθα” και κράτησε σε απόσταση τριών πόντων την Ρεάλ.

Η Μπαρτσελόνα δέχτηκε την περασμένη εβδομάδα το πρώτο χαστούκι εντός των συνόρων (μετά από το εντυπωσιακό “7 στα 7′) χάνοντας με 4-2 στην έδρα της Οσασούνα, ωστόσο το απόγευμα της Κυριακής φρόντισε να δείξει με εμφατικό τρόπο ότι διαθέτει άριστα αντανακλαστικά.

Θύμα της ήταν η Αλαβές για την 9η αγωνιστική , με την ομάδα του Χάνσι Φλικ να επισκέφτεται ξανά τη Χώρα των Βάσκων, λίγες μάλιστα ημέρες μετά από το 5-0 επί της Γιουνγκ Μπόις για την δεύτερη αγωνιστική της League Phase του Champions League, και να φεύγει με σπουδαίο διπλό που της επέτρεψε να κρατήσει το πολύτιμο +3 έναντι της δεύτερης της βαθμολογίας, Ρεάλ.

Απόλυτος πρωταγωνιστής του αγώνα στο “Μεντιθορόθα” δεν ήταν άλλος από τον Ρόμπερτ Λεβαντόβσκι, με τον Πολωνό φορ να μετατρέπει σε γκολ όλες τις ευκαιρίες που του παρουσιάστηκαν και να φτάνει τα 10 γκολ στις εννέα πρώτες αγωνιστικές της La Liga (πέρυσι έφτασε σε αντίστοιχο νούμερο στην 24η αγωνιστική) για να οδηγήσει τους Καταλανούς στην 8η επιτυχία τους σε σύνολο εννέα αγώνων.

Στο 7ο λεπτό άνοιξε το σκορ για τους μπλαουγκράνα με υπέροχη γυριστή κεφαλιά έπειτα από εκτέλεση φάουλ του Ραφίνια ενώ στο 22′ βρέθηκε στην κατάλληλη θέση την κατάλληλη στιγμή και προώθησε τη μπάλα στα δίχτυα από το ύψος της μικρής περιοχής (0-2) έπειτα από άψογη αντεπίθεση της ομάδας του και υποδειγματική ασίστ του Ραφίνια.

Οι τίτλοι τέλους στον αγώνα μπήκαν ουσιαστικά στο 32ο λεπτό όταν νίκησε τον Πένια με συρτό διαγώνιο πλασέ έπειτα από ασίστ του Έρικ Γκαρθία (0-3), με το δεύτερο μέρος να βρίσκει τους μπλαουγκράνα να κάνουν απλά διαχείριση του σκορ και να έχουν ως μοναδική άσχημη ανάμνηση από το ματς τον τραυματισμό του Φεράν Τόρες που θα τον κρατήσει -σύμφωνα με τις πρώτες εκτιμήσεις- για τρεις εβδομάδες εκτός δράσης.

• ΑΛΑΒΕΣ: Σιβέρα, Τενάλια (46′ Ντιαρά), Αμπκάρ (67′ Πίκα), Μουρίνιο, Μανού Σάντσεθ, Μπλάνκο (78′ Χορδάν), Γκεβάρα, Βιθέντε, Στόιτσκοφ (57′ Κονέκνι), Ρέμπαχ, Μαρτίνεθ (57′ Κίκε Γκαρθία)
  • ΜΠΑΡΤΣΕΛΟΝΑ: Πένια, Φορτ (67′ Κουντέ), Κουμπάρσι, Μαρτίνεθ (81′ Μαρτίν), Μπαλντέ (81′ Ντε Γιονγκ), Κασάδο, Πέδρι, Γιαμάλ (67′ Φάτι), Ραφίνια, Τόρες (6′ Έρικ Γκαρθία), Λεβαντόβσκι