6 Οκτωβρίου, 2024
  • 6 Οκτωβρίου, 2024
  • Τσέλσι – Νότιγχαμ 1-1: Οι γενναίοι ρεντς των 10 παικτών έμειναν όρθιοι στο “Στάμφορντ Μπριτζ”

By on 6 Οκτωβρίου, 2024 0 65 Views

Η Νότιγχαμ επιβεβαίωσε σε ακόμη ένα ματς τη φετινή σεζόν την ισχυρή δυναμική της, με τους ρεντς να αποσπούν ισοπαλία 1-1 στο “Στάμφορντ Μπριτζ” απέναντι στην Τσέλσι αν και αναγκάστηκαν να παίξουν με αριθμητικό μειονέκτημα από το 78ο λεπτό.

Η ματσάρα στο “Στάμφορντ Μπριτζ” είχε γκολ, μεγάλες φάσεις, τεράστιες επεμβάσεις από τους γκολκίπερ και θρίλερ στο φινάλε αλλά δεν έβγαλε νικήτρια. Η Νότιγχαμ προηγήθηκε με τον Γουντ στο 49ο λεπτό και η Τσέλσι απάντησε με τον Μαντουέκε στο 57′, με τις δύο ομάδες να φλερτάρουν αμφότερες με το τρίποντο αλλά να συμβιβάζονται με το τελικό 1-1 στο πλαίσιο της 7ης αγωνιστικής της Premier League.

Αποτέλεσμα που κράτησε τους Λονδρέζους αήττητους για έκτο σερί ματς πρωταθλήματος (4 νίκες – 2 ισοπαλίες ο απολογισμός τους έπειτα από την ήττα στην πρεμιέρα από την Μάντσεστερ Σίτι) και τους διατήρησε εντός τετράδας, την ώρα που οι ρεντς εξακολουθούν να παραμένουν αήττητοι στη φετινή Premier League έχοντας 2 νίκες και ισάριθμες ισοπαλίες.

Όσον αφορά στο ματς, το πρώτο μέρος ήταν ισορροπημένο, με την Τσέλσι να έχει μεν την κατοχή της μπάλας και δοκάρι στο 44′ αλλά την Νότιγχαμ να είναι και εκείνη επικίνδυνη έχοντας 2-3 καλές φάσεις για να προηγηθεί.

Το δεύτερο μέρος έφερε έκρηξη συναισθημάτων στις εξέδρες, με την ομάδα του Νούνο Εσπίριτο Σάντο να ανοίγει το σκορ στο 49′ με προβολή του Γουντ έπειτα από κεφαλιά-ασίστ του Μιλένκοβιτς και εκείνη του Έντσο Μαρέσκα να απαντάει στο 57′ με συρτό αριστερό σουτ του Μαντουέκε.

Στο 78ο λεπτό οι ρεντς έμειναν με 10 παίκτες λόγω αποβολής του Γουόρντ-Πράους με δεύτερη κίτρινη κάρτα, με τη συνέχεια να βρίσκει την Τσέλσι να πιέζει ασφυκτικά για την ανατροπή αλλά και την Νότιγχαμ να είναι φαρμακερή στις αντεπιθέσεις.

Το αποτέλεσμα ήταν να χαθούν εκατέρωθεν μεγάλες ευκαιρίες, με τους γηπεδούχους να αγγίζουν το γκολ με τους Πάλμερ, Φέλιξ και Ενκουνκού και τους φιλοξενούμενους να απειλούν σοβαρά με τους Ζότα Σίλβα και Νέκο Γουίλιαμς, με τους δύο γκολκίπερ Σελς και Πάλμερ να κατεβάζουν τα ρολά και να έχουν μεγάλη συμβολή στη διαμόρφωση του τελικού αποτελέσματος.

• ΤΣΕΛΣΙ: Σάντσεθ, Γκουστό, Φοφανά, Κόλγουιλ (90′ Ανταραμπιόγιο), Κουκουρέγια, Καϊσέδο, Φερνάντες (81′ Φέλιξ), Μαντουεκέ (90′ Νέτο), Πάλμερ, Σάντσο (90′ Μούντρικ), Τζάκσον (81′ Ενκουνκού)
  • ΝΟΤΙΓΧΑΜ: Σελς, Άινα, Μιλένκοβιτς, Μουρίλο, Μορένο (82′ Γουίλιαμς), Γέιτς, Γουόρντ-Πράους, Άντερσον (66′ Ζότα Σίλβα), Γκιμπς-Γουάιτ (76′ Ντομίνγκες), Χάντσον-Οντόι (82′ Ελάνγκα), Γουντ (82′ Μοράτο)

Το πρόγραμμα και τα αποτελέσματα της 7ης αγωνιστικής

• Κρίσταλ Πάλας – Λίβερπουλ 0-1 (9′ Ζότα)
  • Άρσεναλ – Σαουθάμπτον 3-1 (58′ Χάβερτς, 68′ Μαρτινέλι, 88′ Σάκα/ 55 Άρτσερ)
  • Μπρέντφορντ – Γουλβς 5-3 (2′ Κόλινς, 20′ πεν. Εμπεουμό, 28′ Νόργκαρντ, 45+2′ Πίνοκ, 90′ Καρβάλιο / 4′ Κούνια, 26′ Λάρσεν, 90+3′ Αΐτ Νουρί)
  • Μάντσεστερ Σίτι – Φούλαμ 3-2 (32′, 47′ Κόβασιτς, 82′ Ντοκού / 26′ Περέιρα, 88′ Μουνίθ)
  • Γουέστ Χαμ – Ίπσουιτς 4-1 (1′ Αντόνιο, 43′ Κούντους, 49′ Μπόουεν, 69′ Πακετά / 6′ Ντέλαπ)
  • Λέστερ – Μπόρνμουθ 1-0 (16′ Μπουονανότε)
  • Έβερτον – Νιούκαστλ 0-0
  • Άστον Βίλα – Μάντσεστερ Γιουνάιτεντ 0-0
  • Τσέλσι – Νότιγχαμ 1-1 (57′ Μαντουέκε / 49′ Γουντ)
  • 6/10 18:30 Μπράιτον – Τότεναμ