• 14 Οκτωβρίου, 2024
  • ΔΙΕΘΝΗ
  • Nations League: Η Αυστρία διέσυρε με πεντάρα τη Νορβηγία (όλα τα αποτελέσματα της Κυριακής 13/10)

By on 14 Οκτωβρίου, 2024 0 86 Views

Η Αυστρία παρέδωσε ένα σκληρό μάθημα στη Νορβηγία, τη διέσυρε με 5-1 και μπήκε δυναμικά στη μάχη της πρωτιάς. Τρίτη σερί νίκη για τη Βόρεια Μακεδονία και μοναξιά στην κορυφή.

3ος Όμιλος – League B

Υπερηχητική Αυστρία! Το σύνολο του Ράνγκνικ ήταν ασταμάτητο απέναντι στην πρωτοπόρο του ομίλου Νορβηγία, τη διέλυσε με 5-1 και δημιούργησε… μποτιλιάρισμα στην κορυφή με Νορβηγία, Αυστρία και Σλοβενία να ισοβαθμούν με επτά βαθμούς. Μόλις στο 8΄ο Αρναούτοβιτς άνοιξε το δρόμο της νίκης, όμως οι Σκανδιναβοί απάντησαν στο 39΄με τον Σόρλοθ. Ο Χάαλαντ ωστόσο παρέμενε σε σιγή και ολόκληρος ο κρότος στη συνέχεια θα ακουγόταν από την αντίπαλη εστία. Στο 49΄ο Αρναούτοβιτς πήρε και πάλι το όπλο του για το 2-1, ενώ Λάινχαρτ και Πος έδωσαν διαστάσεις θριάμβου στο σκορ μέσα σε τέσσερα λεπτά για το 4-1 (58΄-62΄). Το τελικό αποτέλεσμα διαμόρφωσε ο Γκρέγκοριτς στο 71΄.

Νωρίτερα η Σλοβενία, με το δίδυμο Σπόραρ – Τσέριν να παίρνει φανέλα βασικού, πέρασε με 1-0 από την έδρα του Καζακστάν και διατηρήθηκε ζωντανό στη μάχη της πρωτιάς.

4ος Όμιλος – League C

Με νίκη συνέχισε η Βόρεια Μακεδονία που πέρασε από το Γερεβάν επικρατώντας με 2-0 της Αρμενίας. Οι φιλοξενούμενοι που είδαν να τους ακυρώνεται γκολ στο 6ο λεπτό ως οφσάιντ, «χτύπησαν» δις στην επανάληψη και πήραν τους τρεις βαθμούς. Ο Μιόφσκι άνοιξε το σκορ στο 72′ με φοβερό πλασέ, ενώ τη νίκη «σφράγισε» ο Αλίμι πέντε λεπτά πριν το φινάλε για το τελικό 2-0 της Βόρειας Μακεδονίας.

Ισόπαλο έληξε το άλλο ματς του ομίλου μεταξύ των Νησιών Φερόε και της Λετονίας (1-1). Τα Νησιά Φερόε πήραν το προβάδισμα στο 40′ με τον Σόρενσεν, όμως η Λετονία είχε απάντηση στο δεύτερο μέρος με τον Σιτς (69′), ο οποίος διαμόρφωσε το τελικό σκορ.

1ος Όμιλος – League D

Στο μηδέν «κόλλησαν» Λιχτενστάιν και Γιβραλτάρ με τις δύο ομάδες να παίρνουν από έναν βαθμό. Το ματς είχε ελάχιστες ευκαιρίες μπροστά από τις δύο εστίες, καμιά τους δεν κατάφερε να βρει το δρόμο προς τα δίχτυα και το 0-0 έμεινε μέχρι το τέλος.

2ος Όμιλος – League D

Η Μάλτα ήταν κυρίαρχη στην αναμέτρηση με τη Μολδαβία και πανηγύρισε τη νίκη με 1-0. Το ματς όδευε προς την ισοπαλία, αλλά ο Τέουμα ευστόχησε από την άσπρη βούλα στο 87′, ενώ στις καθυστερήσεις ο ίδιος παίκτης αστόχησε από το σημείο του πέναλτι και πάλι.

Μάλτα – Μολδαβία 1-0