27 Οκτωβρίου, 2024
  • 27 Οκτωβρίου, 2024

ΠΑΟΚ – SABBIANCO Ανόρθωση 33-37: Mεγάλη πρόκριση για την «Κυρία» με δεύτερη νίκη

By on 26 Οκτωβρίου, 2024 0 109 Views

Μεγάλη πρόκριση για την Ανόρθωση και το Κυπριακό Χάντμπολ με δεύτερη σερί νίκη επί του ΠΑΟΚ με σκορ 37-33 για την ομάδα της Αμμοχώστου που συνεχίζει στον 3ο γύρο του EHF CUP.

Η Ανόρθωση στον πρώτο αγώνα στην Λάρνακα επικράτησε με 30-24 στο Κίτιον χθες(25/10) και είχε μεγάλη πρόκληση να υπερασπιστεί το υπέρ της προβάδισμα. Ο επαναληπτικός έλαβε χώρα σήμερα(26/10) στο ίδιο γήπεδο.

Η ομάδα της Αμμοχώστου κατάφερε να προηγηθεί στο πρώτο ημίχρονο με σκορ 19-17 και είχε συνολικό προβάδισμα επτά τερμάτων, με ένα μισάωρο να απομένει.

Ο ΠΑΟΚ μπήκε καλύτερα στην επανέναρξη και στα μισά του πρώτου ημιχρόνου πέρασε μπροστά με προβάδισμα δύο τερμάτων και σκορ 24-22.

Όμως, η Ανόρθωση στάθηκε στο ύψος της και στο τελευταίο τέταρτο έβγαλε αντίδραση ανεβάζοντας απόδοση και παίρνοντας στο τέλος μια τεράστια νίκη με 37-33.

Με τις δύο νίκες επί του ΠΑΟΚ η ομάδα της Αμμοχώστου πήρε το εισιτήριο για τον 3ο γύρο του EHF CUP.

Αξιοσημείωτη η παρουσία των πάνω από 800 φιλάθλων της «Κυρίας», ενώ υπήρξαν και αρκετοί υποστηρικτές της Ελληνικής ομάδας από τους συνδέσμους στην Κύπρο.