27 Οκτωβρίου, 2024
  • 27 Οκτωβρίου, 2024

Βήμα σημειωτον για ΑΕΛ και ΑΕΚ.(1-1)

By on 27 Οκτωβρίου, 2024 0 54 Views

Χωρίς νικητή το ντέρμπι! ΑΕΛ και ΑΕΚ έμειναν στην ισοπαλία 1-1 στο «ΑΛΦΑΜΕΓΑ» για την 8η αγωνιστική, κι έκαναν (βαθμολογικό) βήμα σημειωτον , «χάνοντας», παράλληλα, το νικηφόρο σερί τους.
Στο 20’ ο Γκαρσία υπέπεσε σε παράβαση πάνω στον Ζαχαρίου κι ο VARίστας, Μομσίλο Μάρκοβιτς έστειλε τον ρεφ, Χρυσοβαλάντη Θεουλή να δει τη φάση, καταλογίζοντας πέναλτι για τους γηπεδούχους. Την εκτέλεση ανέλαβε ο Μακρής στο 22’ ο οποίος ευστόχησε κι άνοιξε το σκορ (1-0).
Η αντίδραση-απάντηση των φιλοξενουμένων, ωστόσο, δεν άργησε κι ήρθε μόλις τέσσερα λεπτά αργότερα. Στο 26’ ο Γκαρσία έκανε τη σέντρα κι ο Καμπρέρα με κεφαλιά ανάμεσα σε δύο αμυντικούς ισοφάρισε σε 1-1, σκορ το οποίο «σφράγισε» τις προσπάθειες των ομάδων στο α’ μέρος, κι ενώ στο 37’ ακυρώθηκε ορθά γκολ του Καμπρέρα λόγω οφσάιντ.
Στην επανάληψη, τόσο οι γαλαζοκίτρινοι, όσο και οι κιτρινοπράσινοι έψαξαν «ζεστά» το τέρμα που θα τους έδινε τη νίκη, ωστόσο, αυτό δεν ήρθε ποτέ, παρά τις προσπάθειές τους και το 1-1 ήταν το τελικό αποτέλεσμα.
Κάπως έτσι, η ΑΕΛ ανέβηκε στους 13 βαθμούς και η ΑΕΚ στους 14.

ΑΕΛ (Κόλμαν): Μπράγκα, Φιλιώτης, Ουεντραόγκο, Στόλνικ, Ιμανισίμγουε, Μεγιάδο (72′ Μπάμποκ), Μάμας, Σινγκ (90′ Άβραχαμ), Ζαχαρίου (82′ Γερολέμου), Τοκού (72′ Ρομπέρτα), Μακρής
Στον πάγκο: Κυριάκου, Φραντζής, Κονσταντίνι, Κέτσκες, Νεοφύτου, Χριστοδούλου, Θεμιστοκλέους, Παναγή.

ΑΕΚ (Μπεργκ): Αθανασιάδης, Μιλίτσεβιτς, Ρομπέρζ, Εκπολό, Γκαρσία, Πονς, Ροντέν, Αϊτόρ, Γκάμα (77′ Σολ), Φαράζ (86′ Ανγκιέλσκι), Καμπρέρα (77′ Τσακόν).
Στον πάγκο: Αλομέροβιτς, Τούμπας, Σουάρεθ, Δημητρίου, Ενρίκες, Γκονζάλες, Ευριπίδου, Μιραμόν, Ναλί.

Στο όριο καρτών: Φραντζής, Ουεντραόγκο, Λεσοβόι, Μεγιάδο (2) / Ροντέν, Φαράζ, Αϊτόρ, Ανγκιέλσκι (2)

ΣΚΟΡΕΡ: Μακρής (πεν. 22′) / Καμπρέρα (26′)
ΚΙΤΡΙΝΕΣ: Σινγκ, Ουεντραόγκο (3η) / Πονς
ΘΕΑΤΕΣ: Περίπου 300