• 30 Απριλίου, 2024
  • Ν.ΣΑΛΑΜΙΝΑ-ΑΠΟΕΛ 1-2:Στο φινάλε την έσπρωξε πιο πολύ σε περιπέτειες

Ν.ΣΑΛΑΜΙΝΑ-ΑΠΟΕΛ 1-2:Στο φινάλε την έσπρωξε πιο πολύ σε περιπέτειες

By on 4 Απριλίου, 2021 0 4586 Views

Το ΑΠΟΕΛ πέρασε νικηφόρα από την έδρα της Νέας Σαλαμίνας με 2-1, για την 5η αγωνιστική της β ‘ φάσης.

Ο Γκάρνερ άνοιξε το σκορ στο 5΄, ο Βάγκνερ στο 73΄έφερε το ματς στα ίσα και ο Σαχάρ στο τελευταίο λεπτό διαμόρφωσε το τελικό 2-1.

Τέταρτη σερί νίκη (σε πρωτάθλημα-κύπελλο) για το ΑΠΟΕΛ, τρίτη σερί ήττα στο πρωτάθλημα για τη Σαλαμίνα που… βυθίζεται.

Α΄ημίχρονο:

Το ΑΠΟΕΛ ξεκίνησε δυνατά τον αγώνα και μόλις στο 4΄ο Ζαχίντ κατέγραψε την πρώτη τελική με το πλασέ του να φεύγει δίπλα από το αριστερό δοκάρι του Βεσελόφκσι.

Στο επόμενο λεπτό ο Ντογκαλά έφυγε στην αντεπίθεση, μοίρασε την μπάλα στον Γκάρνερ μέσα στην μεγάλη περιοχή με τον Άγγλο να κάνει ιδανικό τελείωμα και να στέλνει την μπάλα στα δίκτυα.

Μετά το 20λεπτο οι γηπεδούχοι ανέβασαν απόδοση και βρήκαν ευκαιρίες με την κεφαλιά του Βάγκνερ στο 24΄ αλλά και το σουτ του Μουστιβάρ δύο λεπτά αργότερα να μην βρίσκουν στόχο.

Το ημίχρονο έκλεισε με άστοχο μακρινό πλασέ του Ζαχίντ.

Β΄ημίχρονο:

Στην επανάληψη το ΑΠΟΕΛ ήταν αυτό που έφτιαξε προϋποθέσεις για δεύτερο γκολ και στο 67΄είχει μεγάλη ευκαιρία με το πλασέ του Ανουάρ να σταματάει στον Βεσελόφσκι και να φεύγει κόρνερ.

Η Νέα Σαλαμίνα στο 74΄κατάφερε να φέρει στα ίσα τον αγώνα με τον Βάγκνερ. Ο Τσέχος εκμεταλλεύτηκε την αδράνεια των αμυντικών του ΑΠΟΕΛ, γύρισε και πλάσαρε τον Ουζόχο για το 1-1.

Στη συνέχεια η Ν.Σαλαμίνα βγήκε μπροστά και πίεσε για δεύτερο γκολ όμως δεν τα κατάφερε.

Στο 89΄ο Κρεάν έπιασε την δυνατή κεφαλιά στο δεύτερο δοκάρι όμως ο Ουζόχο έδιωξε δύσκολα.

Ο Μπεν Σαχάρ στο 94΄με κεφαλιά διαμόρφωσε το τελικό 2-1 για το ΑΠΟΕΛ που αγωνισ για τον τρσυμστισμό του Νσούε.

Νέα Σαλαμίνα: (Χ. Μιχαήλ)Βεσελόφσκι, Λοράν, Σεργίου, Κύπρος, Τσμοφς, Μουστιβάρ, Κονφέ, Ντουβεντρού, Σιαθάς (Νικολάου 45′), Βάγκνερ, Σανκόχ

Στον πάγκο: Κίσσας, Καμισόκο, Ανδρέου, Λεμέσιος, Κρεάν, Παύλου, Πική, Νικολάου, Καλογήρου

ΑΠΟΕΛ: (Πουρσαϊτίδης) Ουζόχο, Βινίσιους, Σάντος, Νσούε (Σιέλης 39′) , Σαμπάλα, Λουντέμο, Ανουάρ, Ζαχίντ, Κατσαντώνης (Κλωναρίδης 45′), Ντονγκαλά, Γκάρνερ

Στον πάγκο Σίλβα, Ντίας, Ζόρζε, Ντε Βινσέντι, Σαχάρ, Κλωναρίδης, Γαβριήλ, Σιέλης, Γουίλερ

Κίτρινες: Μουστιβάρ, Τσμοβς, Κονφέ / Λουντέμο, Ντε Βινσέντι

Στάδιο: N. PAPAS GROUP – Αμμόχωστος Επιστροφή
Διαιτητής: Νικολάου Γιώργος
Α’ Βοηθός Διαιτητής: Δημητριάδης Μάριος
Β’ Βοηθός Διαιτητής: Πέτρου Πέτρος