• 2 Οκτωβρίου, 2024
  • Τέλειωσε το ταξίδι για τον Άρη.Έχασε 3-0 στο Μπακού και η πρόκριση έκανε φτερά

Τέλειωσε το ταξίδι για τον Άρη.Έχασε 3-0 στο Μπακού και η πρόκριση έκανε φτερά

By on 28 Ιουλίου, 2022 0 1714 Views

Το όνειρο έγινε… εφιάλτης και το Ευρωπαϊκό ταξίδι έλαβε τέλος στο Αζερμπαϊτζάν. Ο Άρης  γκρέμισε ότι έχτισε στην «Αρένα» καθώς ηττήθηκε στο Μπακού με 3-0 από τη Νέφτσι και έχασε την πρόκριση… Καλύτεροι στο πρώτο μέρος οι φιλοξενούμενοι, εύστοχοι στο β’ ημίχρονο οι γηπεδούχοι, κάτι που «έκοψε τα φτερά» της ομάδας του Αλεξέι Σπιλέφσκι.Οι χαμένες ευκαιρίες στοπρώτο παιχνίδι στοίχισαν τελικά και την πρόκριση.
Το σκορ άνοιξε στο 37’ ο Ντόνιοχ μετά από ατομική ενέργεια και ιδανικό πλασέ, με το 1-0 να στέλνει τις δύο ομάδες στα αποδυτήρια.
Στην επανάληψη, μέσα σε 5 λεπτά οι Αζέροι έφεραν την πρόκριση υπέρ τουςΣτο 57’ ο Έντι με κεφαλιά έγραψε το 2-0 και ισοφάρισε το ματς του πρώτου αγώνα, ενώ στο 63’ ο Σάιεφ ολοκλήρωσε την ανατροπή της Νέφτσι, διαμορφώνοντας το τελικό 3-0.
Στο 82’ ο Μπράουν δέχθηκε δεύτερη κίτρινη κάρτα και έτσι ο Άρης  ολοκλήρωσε με 10 παίκτες το Ευρωπαϊκό του ταξίδι…

ΝΕΦΤΣΙ: Μπριγκτς, Μ’ Πονζ, Κβερκβέλια, Στάνκοβιτς, Σαλαχλί (86′ Χατζίγεφ), Γιαμπέρ, Μαχμούντοφ, Έντι (80′ Γιουσίφλι), Λαβάλ, Σάιεφ (89′ Μπουλούντοφ), Ντόνιοχ.
Στον πάγκο: Μαμάντοφ, Γιαβάροφ, Άλιεφ, Ροντρίγκεζ, Ασγάροφ, Ζουλφουράρλι, Μπογκομόλσκι, Αμπάσοφ.

ΑΡΗΣ: Βανά Άλβες, Γιαγκό, Μπρόρσον, Ντελμίρο, Μπράουν, Καζού, Σόκε, Σλόγκαρ (46′ Μπαμπίκα), Μαγιαμπέλα, Μπένγκστον (67′ Γιαμπλόνσκι), Γκομίς.
Στον πάγκο: Παπαστυλιανού, Σωφρονίου, Πηλέας, Σικόρσκι, Μουσούντα, Ντεντέ Λομ, Ντζιαβέ.

ΣΚΟΡΕΡ: Ντόνιοχ (37′), Έντι (57′), Σάιεφ (63′)
ΚΙΤΡΙΝΕΣ: Σαλαχλί, Στάνκοβιτς / Σόκε, Μπρόρσον, Ντελμίρο, Σπιλέφσκι.
KOKKINEΣ: – / Μπράουν 82΄ (2η κίτρινη)
ΘΕΑΤΕΣ: Περίπου 8.000.