• 25 Σεπτεμβρίου, 2024
  • Νάπολι – Μπολόνια 3-2: Τη λύγισε με ανατροπή και επέστρεψε στην κορυφή

Νάπολι – Μπολόνια 3-2: Τη λύγισε με ανατροπή και επέστρεψε στην κορυφή

By on 16 Οκτωβρίου, 2022 0 493 Views

Στάση… καμία για τη Νάπολι, η οποία επιβλήθηκε 3-2 με ανατροπή της ψυχωμένης Μπολόνια, επιστρέφοντας στην κορυφή της Serie A.

Η Μπολόνια αντιστάθηκε σθεναρά, προηγήθηκε στο σκορ, όμως στο τέλος “λύγισε” και το 3-2 των “παρτενοπέι” τους επαναφέρει στην κορυφή με μεγαλύτερη διαφορά.

Η ομάδα του Λουτσιάνο Σπαλέτι ήταν καταιγιστική από τα πρώτα λεπτά, όμως ήταν και σπάταλη με τις ευκαιρίες που δημιούργησε. Ο Γιούκας Σκορούπσκι απέκρουσε όσες περισσότερες φορές μπορούσε και στο 41′ ήρθε η ψυχρολουσία με το γκολ του Τζόσουα Ζιρζκί. Πριν κλείσει το 1ο ημίχρονο, ο Ζουάν Ζεζούς επανέφερε την τάξη ισοφαρίζοντας σε 1-1 και με την έναρξη του 2ου μέρους ο Ίρβινγκ Λοσάνο έφερε τα πάνω κάτω.

Ο Μούσα Μπάροου ισοφάρισε σε 2-2 στο 51′, όμως ήταν θέμα χρόνου η Νάπολι να σκοράρει ξανά. Οι επιθέσεις ήταν συνεχείς, οι ευκαιρίες μεγάλες και στο 69′, η έτερη αλλαγή του Σπαλέτι στην ανάπαυλα, Βίκτορ Όσιμεν, σημείωσε το γκολ που έμελε να είναι νικητήριο. Ο Τιάγκο Μότα έριξε στη μάχη τον Μπάμπη Λυκογιάννη μετά το 3-2, το οποίο έμεινε μέχρι τέλους.

Τα αποτελέσματα της 10ης αγωνιστικής

• Έμπολι – Μόντσα 1-0 (11′ Χάας)
  • Τορίνο – Γιουβέντους 0-1 (74′ Βλάχοβιτς)
  • Αταλάντα – Σασουόλο 2-1 (45+1′ Πάσαλιτς, 46′ Λούκμαν / 41′ Κυριακόπουλος)
  • Ίντερ – Σαλερνιτάνα 2-0 (14′ Λαουτάρο, 58′ Μπαρέλα)
  • Λάτσιο – Ουντινέζε 0-0
  • Σπέτσια – Κρεμονέζε 2-2 (19′ Εμπαλά Ενζολά, 22′ Χολμ / 2′ Ντέσερς, 52′ Πίκελ)
  • Νάπολι – Μπολόνια 3-2 (45′ Ζεζούς, 49′ Λοσάνο, 69′ Όσιμεν / 41′ Ζιρκζί, 51′ Μπάροου)
  • 16/10 21:45 Βερόνα – Μίλαν
  • 17/10 19:30 Σαμπντόρια – Ρόμα
  • 17/10 21:45 Λέτσε – Φιορεντίνα