• 30 Σεπτεμβρίου, 2024

Κόκκινο στο ΑΠΟΕΛ από την Ομονοια και εΧασε έδαφος

By on 1 Μαΐου, 2023 0 1655 Views

Έχασε έδαφος στην μάχη για κατάκτηση του τίτλου σε κρίσιμο σημείο το ΑΠΟΕΛ
Οι γαλάζοκίτρινοι έμειναν στην ισοπαλία 0-0 με την Ομονοια , ο Αρης νίκησε την Παφος  FC και η διαφορά από την κορυφή αυξήθηκε στους τρεις βαθμούς.
Η Ομονοια έχασε την μεγάλη ευκαιρία στο 8ο λεπτό με το χαμένο πέναλτι του Ανσαριφάρντ, το ΑΠΟΕΛ πέτυχε γκολ στο 13’ που δεν μέτρησε και έτσι έκελισε το α’ μέρος.
Στην επανάληψη το ΑΠΟΕΛ  προσπάθησε, στα τελευταία λεπτά ενέτεινε την πίεση, έχασε καλές ευκαιρίες με αποκορύφωμα αυτήν του 90+2’ όταν ο Ουζόχο… έβγαλε την μπάλα από τα δίχτυα και το 0-0 έμεινε μέχρι το φινάλε.

ΑΠΟΕΛ: Μπέλετς, Φεράρι, Ντβάλι, Εφραίμ (63′ Ντογκαλά), Κβιλιτάια, Κρέσπο, Σούσιτς (50′ Τσεπάκ), Ντάλσιο (86′ Ηλία), Μπεν (63′ Μακέντα), Σαρφό, Κοσταντίνοφ
Στον πάγκο: Χριστοδούλου, Τσιλιγγίρης, Καρώ, Νταουσβίλι, Τσεπάκ, Σατσιάς, Ηλία, Τζιάμα, Ντογκαλά, Μακέντα, Δώνης

ΟΜΟΝΟΙΑ: Ουζόχο, Κασάμα (64′ Χαραλάμπους), Λοίζου (46′ Σράντι), Κίτσος, Λέζιακς, Ανσαριφάρντ (46′ Κακουλλής), Ζαχαρίου, Λανγκ, Παναγιώτου, Κούσουλος, Μπέζους (64′ Ντίσκερουντ)
Στον πάγκο: Παναγή, Χ. Κυριακίδης, Γιούστε, Παπουλής, Μπασιρού, Σράντι, Ντίσκερουντ, Χαραλάμπους, Βενιζέλου, Σάββα, Κακουλλής, Ν. Κυριακίδης

ΚΙΤΡΙΝΕΣ: Ντβάλι, Τσεπάκ/Ανσαριφάρντ, ΖαχαρίουΘΕΑΤΕΣ: Περίπου 14.000

Διαιτητής: Carvalho Nobre Antonio Emanuel
Α’ Βοηθός Διαιτητής: Τζιωρτζής Όμηρος
Β’ Βοηθός Διαιτητής: Γεωργίου Παύλος