• 21 Σεπτεμβρίου, 2024
  • Νίκη για την Ομόνοια Αρ.με ανατροπή στο Παπαδόπουλος.Δυο 11αδες από τον Οκκά

Νίκη για την Ομόνοια Αρ.με ανατροπή στο Παπαδόπουλος.Δυο 11αδες από τον Οκκά

By on 31 Ιουλίου, 2024 0 317 Views

Η Ομόνοια Αραδίππου επικράτησε της Ανόρθωσης με 2-1, στο φιλικό που διεξήχθη στο «Αντώνης Παπαδόπουλος». Η ομάδα της Αμμοχώστου άνοιξε το σκορ στο 59′ με τον Τεϊσέιρα, με τους νεοφώτιστούς να παίρνουν τη νίκη με γκολ των Χεβέλκα στο 73′ και Ποντικού στο 90+1′.Η Ανόρθωση χρησιμοποίησε δυο 11αδες,μια κάθε ημίχρονο.Στο πρώτο ημίχρονο είχε την υπεροχή αλλά δυσκολευόταν να φτιάξει φάσεις αφού η Ομόνοια ήταν καλά οργανωμένη στην άμυνα.Ο Κίκο δημιούργησε απο αριστερά κάποιες καλές προϋποθέσεις ωστόσο η καλή ευκαιρία ήρθε στο φινάλε του ημιχρόνου όταν σημάδεψε το δοκάρι ο Ρόγκουλιτς.

Στο β΄ημίχρονο έκανε 9 αλλαγές ο Γ.Οκκάς και αγωνίστηκαν αρκετοί νεαροί ενώ η Ομόνοια Αρ.συνέχισε με την ίδια 11αδα και έκανε αργότερα αλλαγές.Έφτιαξε 2-3 καλές ευκαιρίες η Ανόρθωση,σκόραρε αλλά η Ομόνοια Αρ.που έδειξε καλά στοιχεία σε ένα καλό τεστ γύρισε το σκορ και πήρε τη νίκη στο φινάλε.

Η ΕΞΕΛΙΞΗ ΤΟΥ ΑΓΩΝΑ
20′ Χωρίς κάτι το ιδιαίτερο μέχρι στιγμής στο ματς.
30′ Συμπληρωμένο το 30λεπτο. Οι δύο ομάδες αδυνατούν να δημιουργήσουν.
45′ Δοκάρι για την Ανόρθωση σε κεφαλιά του Ρόγκουλιτς.

Β’ ΗΜΙΧΡΟΝΟ

-Πολλές αλλαγές και από τον Οκκά.  Μιλοσάβλεβιτς, Λύτρας, Τεισέιρα, Πασχάλη,  Μιχάλας, Σπόλιαριτς, Ιωάννου Γ., Γούλερι, Χαραλάμπους Ε. , Χρυσοστόμου, Μάρκου μπήκαν στο β’ μέρος για την Ανόρθωση.

59′ 1-0: Η Ανόρθωση ανοίγει το σκορ με κεφαλιά του Τεϊσέιρα.
73′ 1-1: Ισοφαρίζει η Ομόνοια Αραδίππου με προβολή του Χαβέλκα.
90+1′ 1-2: Ο Ποντικός με σουτ δίνει τη νίκη στην Ομόνοια Αρ.

ΑΝΟΡΘΩΣΗ: Ζίβκοβιτς, Σταμούλης, Κίκο, Πασχάλη, Μουκάμπι, Μλάτζοβιτς, Αρτυματάς, Σ.Χαραλάμπους, Ρόγκουλιτς, Ε.Χαραλάμπους, Ράφα Λόπες.
Στον πάγκο: Μιλοσάβλιεβιτς, Κεραυνός, Σπόλιαριτς, Γούλερι, Τεϊσέιρα, Λύτρας, Μιχάλας, Γ.Ιωάννου, Μάρκου, Χρυσοστόμου.
ΟΜΟΝΟΙΑ ΑΡΑΔΙΠΠΟΥ: Σακκάς, Ταβάρες, Σιντόνιο, Γκουϊχοάτα, Θεοχάρους, Σιήκκης, Μπάντζι, Χριστοδούλου, Κούτσακος, Μπόρχες, Φεριέρ.
Στον πάγκο: Παπαχαραλάμπους, Καλλή, Αβραάμ, Ποντικός, Μεκκαουΐ, Χαβέλκα, Τσιάμης, Φώτη, Αναστασίου, Βρόντης, Ανούμου.