20 Σεπτεμβρίου, 2024
  • 20 Σεπτεμβρίου, 2024
  • Ιστορική βραδιά για την Πάφο.Πρόκριση με τριάρα και μαγικό γκολ από τον Άντερσον

By on 1 Αυγούστου, 2024 0 214 Views

Η Πάφος FC νίκησε με 3-0 την Ζάλγκιρις και σε συνδυασμό με το 2-1 του πρώτου αγώνα (4-2 συνολικό σκορ) πανηγυρίζει την ιστορική πρόκριση στον γ’ προκριματικό γύρο του Κόνφερενς Λιγκ.
Άνοιξε το σκορ στο 20’ με άψογο πλασέ ο Μουαμέρ Τάνκοβιτς ενώ δημιούργησε αρκετές ευκαιρίες καθ’ όλη την διάρκεια του αγώνα. Δεν κατάφερε όμως να σκοράρει το γκολ πρόκρισης στην κανονική διάρκεια και το ματς οδηγήθηκε στην ημίωρη παράταση. Στο 100’ ο Άντερσον Σίλβα με μαγικό γκολ ψαλιδάκι λύτρωσε την ομάδα του και της έδωσε σκορ πρόκρισης. Ο Βλαντ Ντράγκομιρ στο 118’ με το κεφάλι…σφράγισε την πρόκριση.

Η ΕΞΕΛΙΞΗ ΤΗΣ ΑΝΑΜΕΤΡΗΣΗΣ

1′
Πρώτη προσπάθεια για την Πάφο. Ο Τζάτζα υποδέχθηκε από τον Ζάιρο, αλλά η μπαλιά του πέρασε απ’ όλους και κατέληξε πλάγιο άουτ.
2′ Σουτ του Τζάτζα, μάζεψε ο Τορντάι.
3′ Έκανε το τελείωμα ο Βερμπίκας, πάνω από την εστία η μπάλα.
7′ Μπήκε ορεξάτος ο Τζάτζα, έκανε την ντρίμπλα και πήρε το φάουλ αριστερά έξω από την περιοχή.
8′ Πολύ καλή απευθείας εκτέλεση του Τάνκοβιτς αλλά ο Τορντάι απέκρουσε και η μπάλα βρήκε στο δοκάρι και κατέληξε κόρνερ.
9′ Νέα τεράστια ευκαιρία με τον Ντράγκομιρ για την Πάφο. Ο Τορντάι όμως πραγματοποίησε νέα σπουδαία επέμβαση.
15′ Κακή απευθείας εκτέλεση φάουλ του Τάνκοβιτς από πλεονεκτική θέση, πέρασε ψηλά έξω η μπάλα.
18′ Σκόραρε η Ζάλγκιρις με τον Αντάλ, αλλά ακυρώθηκε σωστά το γκολ για οφσάιντ.
20′ ΓΚΟΛ 1-0. Ο Τάνκοβιτς μετά από ασίστ του Ζάιρο έκανε το υποδειγματικό τελείωμα και έστειλε τη μπάλα στα δίχτυα.

22′
Ωραία ενέργεια του Τζάτζα, το σουτ του όμως ήταν απογοητευτικό.
36′ Κόκκινη για την Ζάλγκιρις. Ο Ζάιρο έφευγε μόνος και ο Ζαχάρι (δεξιός μπακ) τον ανέκοψε με τον Αυστριακό διαιτητή ορθά να τον αποβάλλει.
38′ Απευθείας εκτέλεση φάουλ του Λουκάσεν. Το οριζόντιο δοκάρι όμως δεν επέτρεψε στον Ολλανδό να σκοράρει.
39′ Αλλαγή για τους Λιθουανούς, Εκτός ο Πέτκοβιτς, εντός ο Μαζούρ.

Σπουδαία εμφάνιση στο πρώτο μέρος από το σύνολο του Καρσέδο. Η επιθετική τριάδα, Τζάτζα-Ζάιρο-Τάνκοβιτς πραγματοποιεί εξαιρετικούς συνδυασμούς. Δημιούργησαν ευκαιρίες (δύο δοκάρια), μπήκε το γκολ και ήρθε η κόκκινη κάρτα που έφερε το αριθμητικό πλεονέκτημα.
Έναρξη δεύτερου ημιχρόνου…
48′
Τεράστια χαμένη ευκαιρία με Ζάιρο. Ο τερματοφύλακας έκανε τραγικό λάθος αλλά ο Βραζιλιάνος έκανε το πλασέ και αστόχησε.
50′ Πλασέ του Ζάιρο, απέκρουσε ασταθώς ο Τορντάι.
54′ Μακρινό σουτ του Καρασίμα, έξω η μπάλα.
58′ Σουτ του Αντάλ στο δοκάρι η μπάλα.
60′ Πλασέ του Τάνκοβιτς στον αέρα, τεράστια επέμβαση σε κόρνερ του Τορντάι.
62′ Δύο κινήσεις ο Καρσέδο. Εκτός Τζάτζα και Ναμ, εντός Πελάτζιο και Σίλβα.
67′ Πρώτη κίτρινη στον αγώνα για τον Μουτάχι.
70′ Αλλαγή για την Πάφο. Έξω ο Πέπε, μέσα ο Βαλακάρι.
77′ Ζήτησαν πέναλτι οι Λιθουανοί πάνω στον Μποπέσκου, παίζεται υπέδειξε ο διαιτητής.
80′ Μεγάλη ευκαιρία με το σουτ του Σίλβα να καταλήγει μόλις έξω.
85′ Αποβάλει άτομο από το τεχνικό τιμ της Ζάλγκιρις ο διαιτητής.
87′ Ζήτησε πέναλτι η Πάφος σε χέρι μετά από μπαλιά του Μπρούνο. Ο διαιτητής έδειξε ότι ήταν χέρι στήριξης στο έδαφος.
89′ Εκτός ο Αντάλ, εντός ο Χότζιτς.
90′ Τέσσερα λεπτά ο επιπλέον χρόνος.
90+1′ Φάση διαρκείας για τους γηπεδούχους. Τα πλασέ των Ζάιρο και Σίλβα σταμάτησαν στα σώματα.
90+3′ Πολύ άστοχο το πλασέ του Μπρούνο.

Έναρξη πρώτου ημιχρόνου παράτασης…
91′
Ο Σίλβα έφυγε μόνος απέναντι στον τερματοφύλακα αλλά το πλασέ του ήταν άστοχο.
95′ Εκτός ο Μελούσο, εντός ο Πηλέας. Αλλαγή και για Ζάλγκιρις, έξω ο Γκολουμπίκας, μέσα ο Φοφανά.
98′ Ο Ζάιρο έπιασε την κεφαλιά μετά από σέντρα του Πηλέα, μόλις έξω η μπάλα.

100′ ΓΚΟΛ 2-0. ΑΠΙΣΤΕΥΤΟ ΓΚΟΛ από τον Άντερσον Σίλβα, σκόραρε με ανάποδο ψαλίδι δίνει προβάδισμα πρόκρισης στην Πάφο.

104′
Κίτρινη στον Κέντις.
105′ Τρία τα λεπτά των καθυστερήσεων.
Τέλος πρώτου ημιχρόνου παράτασης…
Έναρξη δεύτερου ημιχρόνου παράτασης…
107′
Έπιασε την κεφαλιά ο Σίλβα, μόλις έξω η μπάλα.
113′ Αλλαγές για τις δύο ομάδες. Έξω ο Ζάιρο, μέσα ο Ηλία. Εκτός Καρασίμα και Ματουλεβίσιους μέσα Σέτκους και Μιχαίλοβιτς.
118′ ΓΚΟΛ 3-0. Ο Ντράγκομιρ μετά από ασίστ του Ηλία έκανε τη κεφαλιά, σκόραρε και…κλειδώνει την πρόκριση.

——————————-

ΠΑΦΟΣ FC: Ίβουσιτς, Λούκασεν, Ναμ (62′ Πελάτζιο), Γκολντάρ, Μελούσο (95′ Πηλέας), Πέπε (70′ Βαλακάρι), Ντράγκομιρ, Μπρούνο, Τάνκοβιτς, Τζάτζα (62′ Σίλβα), Ζάιρο (113′ Ηλία)
Στον πάγκο: Θεοδούλου, Μιχαήλ, Νταλίνια, Ποντέλο, Εύζωνα, Κολώτας

ΖΑΛΓΚΙΡΙΣ: Τορντάι, Κεντίς, Μουτάχι, Ζαχάρι, Μποπέσκου, Καρασίμα (113′ Μιχαίλοβιτς), Βερμπίκας, Ματουλεβίσιους (113′ Σέτκους), Γκολουμπίκας (95′ Φοφανά), Αντάλ (89′ Χότζιτς), Πέτκοβιτς (39′ Μαζούρ)
Στον πάγκο: Μάρκοβιτς, Αλιουκόνις, Λάρσον, Ματίζονοκ

ΣΚΟΡΕΡ: 20′ Τάνκοβιτς, 100′ Σίλβα, 118′ Ντράγκομιρ
ΚΙΤΡΙΝΕΣ: Μουτάχι, Κέντις
ΚΟΚΚΙΝΕΣ: Ζαχάρι
ΘΕΑΤΕΣ: Περίπου 3000

Διαιτητής: Στέφαν Έμπνερ (Αυστρία)
Α’ Βοηθός Διαιτητής: Ρόμπερτ Στέιναχερ
Β’ Βοηθός Διαιτητής: Μάρτιν Χόφλερ