• ΕΛΛΑΔΑ
  • Ασημένιος Ολυμπιονίκης στα 200μ. ύπτιο ο καταπληκτικός Χρήστου!

Ασημένιος Ολυμπιονίκης στα 200μ. ύπτιο ο καταπληκτικός Χρήστου!

By on 1 Αυγούστου, 2024 0 715 Views

Μια εκπληκτική κούρσα έκανε ο Απόστολος Χρήστου στα 200μ. ύπτιο, όπου κατάφερε να πάρει τη 2η θέση με 1:54:82 και έγινε ο πρώτος Έλληνας κολυμβητής σε πισίνα που κατακτά μετάλλιο σε Ολυμπιακούς Αγώνες.

Ο Έλληνας πρωταθλητής ξεκίνησε δυνατά και ήταν πρώτος στα 150 πρώτα μέτρα, αλλά στο φινάλε δεν μπόρεσε να διατηρήσει τον ρυθμό του.

Ο Χρήστου άφησε πίσω του την απογοήτευση της τέταρτης θέσης στα 100μ. ύπτιο και έγραψε ιστορία, σημειώνοντας την καλύτερη επίδοση για την Ελλάδα στην κολύμβηση σε πισίνα.

Παράλληλα πέτυχε πανελλήνιο ρεκόρ στον τελικό με 1:54.82 και έχασε μόνο από τον Ούγγρο Χούμπερτ Κος, που πήρε την πρώτη θέση με 1:54.26.

Αξίζει να σημειωθεί ότι ο Χρήστου έγινε ο πρώτος αθλητής της κολύμβησης που κατακτά μετάλλιο μετά το 1896.

Έτσι, μετά το χάλκινο του Τσελίδη στο τζούντο, η Ελλάδα πανηγυρίζει και το ασημένιο μετάλλιο χάρη στον Χρήστου στην κολύμβηση.