• 20 Σεπτεμβρίου, 2024
  • Στην Λετονία θα πάει το ΑΠΟΕΛ για τα play of του Europa League

Στην Λετονία θα πάει το ΑΠΟΕΛ για τα play of του Europa League

By on 14 Αυγούστου, 2024 0 337 Views

H Ρίγα (Λετονία) αντιμετωπίζει σε παιχνίδι που άρχισε στις 19:00 την Σάντα Κόλομα (Ανδόρα) σε επαναληπτικό αγώνα για τον Γ΄προκριματικό Γύρο του Γιουρόπα Λιγκ.

Η Ρίγα νίκησε με 2-0 εκτός έδρας στο πρώτο παιχνίδι και κάνει… περίπατο στη ρεβάνς.Το Α΄ημίχρονο η Ρίγα πέτυχε 5-0 και ούτε με θαύμα δεν μπορεί να ανατραπούν τα δεδομένα .

Η ομάδα από τη Λετονία θα αντιμετωπίσει τον ΑΠΟΕΛ στα πλέι οφ του Γιουρόπα Λιγκ. To πρώτο παιχνίδι είναι προγραμματισμένο να γίνει στις 22 Αυγούστου εκτός έδρας, και η ρεβάνς στις 29 του μήνα στο ΓΣΠ.

TA 5 ΓΚΟΛ

3′ ΓΚΟΛ 1-0 : Σκόρερ ο Ikaunieks μετά από ασίστ του Kouadio.

11′ ΓΚΟΛ 2-0 : Σκόρερ ξανά ο Ikaunieks, ασίστ ο Markihiev

17′ 3-0 :Σκόρερ ο Lipuscek, ασίστ ο Savalnieks.

22‘ 4-0 . Ο Ikaunieks πέτυχε χατ-τρικ. Ασίστ ο Diomande.

44΄ 5-0 με Οsuagwu

Μετά το εύκολο 5-0 στο Α΄μέρος κόντρα στην Σάντα Κόλομα ο κόουτς της Ρίγα, Viktors Morozs, πραγματοποίησε τρεις αλλαγές πριν την έναρξη του β΄μέρους

Οι SavalnieksLipuscek και Markhiev έδωσαν τη θέση τους στους Zelenkovs, Balodis και Njie.

Και οι τρεις παίκτες που βγήκαν είχαν συμμετοχή στα γκολ της ομάδας τους.

Ο Savalnieks είχε ασίστ στον Lipuscek στο 3-0 που σκόραρε και ο Markhiev είχε ασιστ στο 1-0 του Ikaunieks.

Προφανώς πολύτιμοι παίκτες και εφόσον το ματς κρίθηκε ο Λετονός κόουτς τους έβγαλε εκτός για να τους δώσει ανάσες ενόψει και του αγώνα με το ΑΠΟΕΛ την Πέμπτη 22 Αυγούστου.

Στο β΄ημίχρονο η Ρίγα πέτυχε άλλα δυο γκολ

Στο 67′ ο M. Kigurs, έκανε το 6-0 και δέκα λεπτά μετά ο P. Mares, με πέναλτι έγραψε το τελικό 7-0.