20 Σεπτεμβρίου, 2024
  • 20 Σεπτεμβρίου, 2024
  • O Zίρε πήρε στα πέναλτι την πρόκριση και την περιμένει η Ομόνοια στο ΓΣΠ στις 22 Αυγούστου

By on 15 Αυγούστου, 2024 0 306 Views

Η Zίρε θα είναι η αντίπαλος της Ομόνοιας στα πλέι οφ του Κόνφερενς Λιγκ. Οι Αζέροι επικράτησαν στα πέναλτι της Όσιγιεκ εντός έδρας (2-2 η κανονική διάρκεια και η παράταση) και σε συνδυασμό με το 1-1 του πρώτου ματς κλείδωσαν την πρόκριση.

Το σκορ άνοιξε για τους φιλοξενούμενους ο Γιούγκοβιτς στο 37’ με το 0-1 να…συνοδεύει τις δύο ομάδες στα αποδυτήρια.

Στην επανάληψη, οι γηπεδούχοι ισοφάρισαν νωρίς, με εύστοχη εκτέλεση πέναλτι του Αλίγιεφ στο 51ο λεπτό για το 1-1, αλλά το 18χρονο…διαμαντάκι των Κροάτων, Άντον Μάτκοβιτς,  στο 81’ διαμόρφωσε το 2-1.

Ωστόσο, το…σενάριο, γράφτηκε στις καθυστερήσεις, ότι δηλαδή έγινε και στο πρώτο παιχνίδι. Οι Αζέροι, βρήκαν ξανά την ισοφάριση στο 90′ με τον Βολκόβι να πετυχαίνει το 2-2 και να στέλνει το ματς στην παράταση.

Εκεί δεν βρέθηκε νικητής με τις δύο ομάδες να λύνουν τις διαφορές τους στα πέναλτι και τη Ζίρα να είναι εύστοχη και να σφραγίζει την πρόκρισή της.

Να σημειωθεί πως ο πρώτος αγώνας των πλέι οφ θα γίνει στο ΓΣΠ  22 Αυγούστου κι η ρεβάνς στις 29 Αυγούστου εκτός έδρας.