20 Σεπτεμβρίου, 2024
  • 20 Σεπτεμβρίου, 2024
  • Mεγάλη ανατροπή με λυτρωτή τον Στεπίνσκι η Ομόνοια. Μέχρι το 82΄έχανε 2-1 από τη Ν.Σαλαμίνα και κέρδισε 3-2!

By on 1 Σεπτεμβρίου, 2024 0 536 Views

Τη δεύτερη νίκη της με μεγάλη ανατροπή και λυτρωτή τον Στεπίνσκι,πανηγύρισε η Ομόνοια Κέρδισε εκτός έδρας τη Νέα Σαλαμίνα με 2-3 και ανέβηκε στους εξι βαθμούς μετά από δύο αγωνιστικές.

Οι φιλοξενούμενοι προηγήθηκαν νωρίς με τον Σεμέδο στο 16ο λεπτό, όμως οι γηπεδούχοι ανέτρεψαν τα εις βάρος τους δεδομένα και προηγήθηκαν με 2-1 χαρη στα γκολ των Παπαγεωργίου στο 21ο λεπτό και Βέλλιου στο 36ο λεπτό.

Στο δεύτερο μέρος η ομάδα του Νταμπράουσκας ήταν εμφανώς ανώτερη και καλύτερη. Έχασε πολλές ευκαιρίες για να σκοράρει και τα κατάφερε στο 83ο λεπτό με την κεφαλιά του Στεπίνσκι. Τρία λεπτά αργότερα ο Πολωνός σημάδεψε το οριζόντιο δοκάρι με κεφαλιά και στο 88ο λεπτό πλάσαρε εντός μικρής περιοχής για το 2-3!Και στο 92΄ο Φαμπιάνο έσωσε την Ομόνοια από την ισοφάριση αποκρούοντας εκπληκτικά σουτ του Τόμοβιτς

Η ΕΞΕΛΙΞΗ ΤΗΣ ΑΝΑΜΕΤΡΗΣΗΣ

2′ Πέτυχε γκολ η Ομόνοια με τον Στεπίνσκι αλλά ακυρώθηκε ως οφσάιντ.

5′ Ευκαιρία για τη Νέα Σαλαμίνα. Από το ύψος της περιοχής ο Παπαγεωργίου έπιασε το σουτ αλλά η μπάλα έφυγε λίγο έξω.

16′ ΓΚΟΛ. 0-1. Ανοίγει το σκορ η Ομόνοια. Γύρισμα του Σίμιτς και ο Σεμέδο από κοντά έστειλε την μπάλα στα δίχτυα.

19′ Ευκαιρία για τη Νέα Σαλαμίνα. Έδιωξε ο Φαμπιάνο και ο Χαμάς έδιωξε ακόμα πιο μακριά μπροστά από τον Παπαγεωργίου που ήταν έτοιμος να σουτάρει από καλή θέση.

22′ ΓΚΟΛ. 1-1. Ισοφαρίζει η Νέα Σαλαμίνα με σουτ του Παπαγεωργίου μέσα από την περιοχή.

24′ Έγινε αναγκαστική αλλαγή ο Κούσουλος. Στην θέση του πέρασε ο Εράκοβιτς.

28′ Νέα αναγκαστική αλλαγή για την Ομόνοια. Έξω ο Ελάντερ, μέσα ο Παναγιώτου.

36′ ΓΚΟΛ. 2-1. Γυρίζει το παιχνίδι η Νέα Σαλαμίνα. Μετά από κόρνερ ο Βέλλιος πιο ψηλά από όλους έπιασε την κεφαλιά και έστειλε την μπάλα στα δίχτυα του Φαμπιάνο.

41′ Κεφαλιά του Στεπίνσκι λίγο έξω.

45+4′ Ευκαιρία για την Ομόνοια. Γύρισμα του Σεμέδο, σουτ του Ντιούνκου, η μπάλα σταμάτησε στον Μιχαήλ.

46′ Αλλαγή για τη Νέα Σαλαμίνα, στην θέση του Λέουκο πέρασε ο Ντιακιτέ.

52′ Τεράστια ευκαιρία για την Ομόνοια. Ο Σεμέδο κατέβασε την μπάλα, πήγε να τελειώσει την φάση αλλά τον πρόλαβε ο Ντιακιτέ και έστειλε την μπάλα κόρνερ.

57′ Απειλεί η Ομόνοια. Καλό σουτ του Εβάντρο έφυγε λίγο έξω.

66′ Από καλή θέση ο Στεπίνσκι δεν μπόρεσε να νικήσει τον Μελίσσα.

68′ Ο Σεμέδο πέρασε όποιον βρήκε μπροστά του, έκανε το σουτ αλλά η μπάλα πέρασε παράλληλα από την εστία.

81′ Μεγάλη ευκαιρία για την Ομόνοια. Γύρισμα του Σεμέδο, πλασέ του Ατζίλι από πολύ κοντά, έπεσε και απέκρουσε σε κόρνερ ο Μελίσσας.

83′ ΓΚΟΛ. 2-2. Ισοφαρίζει η Ομόνοια. Μακρινή μπαλιά του Χαμάς και ο Στεπίνσκι με κεφαλιά έστειλε την μπάλα στα δίχτυα.

86′ Κεφαλιά του Στεπίνσκι, η μπάλα σταμάτησε στο δοκάρι.

87′ ΓΚΟΛ. 2-3. Εξαιρετική μεταβίβαση του Σίμιτς και ο Στεπίνσκι από κοντά έστειλε την μπάλα στα δίχτυα.

89′ Από κοντά ο Βέλλιος έστειλε την μπάλα έξω.

90+1′ Μεγάλη ευκαιρία για τη Νέα Σαλαμίνα. Ο Τόμοβιτς έκανε το σουτ και ο Φαμπιάνο απέκρουσε δύσκολα σε κόρνερ.

ΝΕΑ ΣΑΛΑΜΙΝΑ: Μελίσσας, Λέουκο (46′ Ντιακιτέ), Τόμοβιτς, Μιχαήλ (75′ Φράγκος), Λέζιακς, Μιγκελίτο, Μπεχαράνο (75′ Ασεβέδο), Καρλίτος, Παπαγεωργίου, Φερνάντες (63′ Μπαχάσα), Βέλλιος
Στον πάγκο: Άντος, Σεργίου, Ασεβέδο, Σπυριδάκης, Φράγκος, Προκοπίου, Μπαχάσα, Μαυρουδής, Κοντόπουλος, Βίτκωρος, Κουμπαρή, Ντιακιτέ

ΟΜΟΝΟΙΑ: Φαμπιάνο, Κουλιμπαλί, Ελάντερ (28′ Παναγιώτου), Χαμάς, Ντιούνκου (71′ Μασούρας), Μάριτς, Κούσουλος (24′ Εράκοβιτς), Σίμιτς, Σεμέδο, Εβάντρο (71′ Ατζίλι), Στεπίνσκι.
Στον πάγκο: Ουζόχο, Κυριακίδης, Κίτσος, Κακουλλής, Ατζίλι, Μασούρας, Λανγκ, Παναγιώτου, Μουσιαλόφσκι, Εράκοβιτς, Νεοφύτου, Αλιούμ

ΓΚΟΛ: 22′ Παπαγεωργίου, 36′ Βέλλιος/16′ Σεμέδο, 83′ Στεπίνσκι, 87′ Στεπίνσκι
ΚΙΤΡΙΝΕΣ: Μπεχαράνο, Καρλίτος, Σεργίου/Ντιούνκου, Ατζίλι, Ντιακιτέ

ΘΕΑΤΕΣ: Περίπου 3.000

Διαιτητής: Αθανασίου Κυριάκος