• 22 Σεπτεμβρίου, 2024
  • ΔΙΕΘΝΗ
  • Ρεάλ – Εσπανιόλ 4-1: Αγρίεψε στο δεύτερο μέρος και έστησε πάρτι στο “Μπερναμπέου”

By on 22 Σεπτεμβρίου, 2024 0 80 Views

Το αυτογκόλ του Τιμπό Κουρτουά άφησε πίσω στο σκορ και… θύμωσε την Ρεάλ, με την πρωταθλήτρια Ισπανίας και Ευρώπης να επικρατεί με το εντυπωσιακό 4-1 της Εσπανιόλ στο “Μπερναμπέου” και να μειώνει στον πόντο την απόσταση από την κορυφή.

Οι τρεις πρώτες αγωνιστικές βρήκαν την  Ρεάλ να κάνει νωρίς δύο στραβοπατήματα (εκτός έδρας ισοπαλίες) όμως η συνέχεια είναι εντελώς διαφορετική, με την ομάδα του Κάρλο Αντσελότι να δείχνει το μέταλλο της και να απαντάει με τρεις στη σειρά νίκες.

Μετά από το 2-0 επί της Μπέτις (εντός) και επί της Σοσιεδάδ (εκτός), το απόγευμα του Σαββάτου τρίτωσε το καλό για τους μερένγκες, αφού επιβλήθηκαν με 4-1 στο “Μπερναμπέου” της Εσπανιόλ και μείωσαν σε απόσταση αναπνοής από την πρωτοπόρο της βαθμολογίας, Mπαρτσελόνα.

Ο Ροντρίγκο πανηγυρίζει το 2-1 της Ρεάλ κόντρα στην Εσπανιόλ | 21 Σεπτεμβρίου 2024
Ο Ροντρίγκο πανηγυρίζει το 2-1 της Ρεάλ κόντρα στην Εσπανιόλ

Το πρώτο μέρος της αναμέτρησης βρήκε την Ρεάλ να κυριαρχεί (14-5 οι τελικές) και να έχει τρεις μεγάλες ευκαιρίες για να στείλει τη μπάλα στα δίχτυα αλλά το γκολ να μην έρχεται και σαν να μην έφτανε αυτό, ήρθε στο 54ο λεπτό η ψυχρολουσία, με το γύρισμα του Καρέρας από τα αριστερά και το απίστευτο αυτογκόλ του Κουρτουά (0-1).

Η φάση αυτή ήταν το… κλειδί για να ξεμπλοκάρουν οι γηπεδούχοι, αφού στη συνέχεια έγιναν ακόμη πιο ορμητικοί και έκαναν μια χαψιά την αντίπαλό τους. Στο 58ο λεπτό έγινε το 1-1 από γύρισμα του Μπέλιγχαμ και αδυναμία του γκολκίπερ Γκαρθία να συγκρατήσει τη μπάλα, που έδωσε γκολ στο πιάτο στον Καρβαχάλ, για να ακολουθήσει ένα σόου στην τελική ευθεία.

Ο Κιλιάν Εμπαπέ πανηγυρίζει το γκολ του κόντρα στην Εσπανιόλ με το οποίο έγραψε το τελικό 4-1 υπές της Ρεάλ | 21 Σεπτεμβρίου 2024

Για την ακρίβεια χρειάστηκαν μόλις τέσσερα λεπτά για να στηθεί πάρτι στην Μαδρίτη, με τον Ροντρίγκο να ολοκληρώνει την ανατροπή με προβολή στο 75′, μετά από υπέροχο φαλτσαριστό γύρισμα της μπάλας του Βινίσιους και τον Βραζιλιάνο να γράφει το 3-1 στο 78′ αξιοποιώντας κάθετη πάσα του Εμπαπέ.

Φυσικά, υπήρχε και κερασάκι στην τούρτα, με τον Γάλλο φορ των μερένγκες να διαμορφώνει το τελικό 4-1 με εκτέλεση πέναλτι, σκοράροντας για τρίτη σερί αγωνιστική στην La Liga (τέσερα γκολ σε αυτό το διάστημα).

• ΡΕΑΛ: Κουρτουά, Καρβαχάλ (60′ Βάθκεθ), Τσουαμενί, Μιλιτάο, Φραν Γκαρθία, Βαλβέρδε, Μόντριτς, Μπέλιγχαμ, Ροντρίγκο, Εμπαπέ, Γκιουλέρ (55′ Βινίσιους)
  • ΕΣΠΑΝΙΟΛ: Χοάν Γκαρθία, Ελ Χιλάλι, Κουμπούλα, Καμπρέρα, Ρομέρο, Τεχέρο (76′ Αγουάδο), Κραλ, Λοθάνο (67′ Γκραγκέρα), Καρέρας (76′ Καρδόνα), Πουάδο (81′ Μίγια), Τσεντίρα (46′ Βελίθ)

Το πρόγραμμα και τα αποτελέσματα της 6ης αγωνιστικής

• Αλαβές – Σεβίλλη 2-1 (17′ Βιθέντε, 60′ Μαρτίν / 83′ Λουκεμπάκιο)
  • Βαγιαδολίδ – Σοσιεδάδ 0-0
  • Οσασούνα – Λας Πάλμας 2-1 (39′ πεν. Μπούντιμιρ, 60′ Ορόθ / 41′ Μολέιρο)
  • Βαλένθια – Ζιρόνα 2-0 (56′ Ριόχα, 58′ Γκόμεθ)
  • Ρεάλ – Εσπανιόλ 4-1 (58′ Καρβαχάλ, 75′ Ροντρίγκο, 78′ Βινίσιους, 90′ πεν. Εμπαπέ / 54′ αυτ. Κουρτουά)
  • 22/9 15:00 Χετάφε – Λεγκανές
  • 22/9 17:15 Αθλέτικ – Θέλτα
  • 22/9 19:30 Βιγιαρεάλ – Μπαρτσελόνα
  • 22/9 22:00 Ράγιο Βαγεκάνο – Ατλέτικο
  • 23/9 22:00 Μπέτις – Μαγιόρκα