28 Σεπτεμβρίου, 2024
  • 28 Σεπτεμβρίου, 2024
  • ΔΙΕΘΝΗ
  • Νιούκαστλ – Μάντσεστερ Σίτι 1-1: Τον βαθμό της ισοπαλίας απέσπασαν οι “καρακάξες”, έλειψε η δημιουργία του Ρόδρι στους “πολίτες”

By on 28 Σεπτεμβρίου, 2024 0 78 Views

Μάντσεστερ Σίτι και Νιούκαστλ αναδείχθηκαν ισόπαλες με 1-1 στην 6η αγωνιστική της Premier League, με την ομάδα του Έντι Χάου να αποσπά τον βαθμό της ισοπαλίας με το εύστοχο χτύπημα πέναλτι του Γκόρντον στο δεύτερο ημίχρονο.

Η Μάντσεστερ Σίτι άφησε βαθμούς στην έδρα της Νιούκαστλ. Οι “πολίτες” αν και πέτυχαν πρώτοι τέρμα δεν κατάφεραν, ελλείψει του τραυματισμένου Ρόδρι, να δημιουργήσουν σοβαρά ρήγματα στην άμυνα των γηπεδούχων, ενώ στη συνέχεια πλήρωσαν μία στιγμή αδράνειας στο δεύτερο ημίχρονο.

Το παιχνίδι ξεκίνησε με τις δύο ομάδες να ζυγίζουν η μία την άλλη. Η Μάντσεστερ Σίτι επιχείρησε ως γνωστών να κρατήσει περισσότερο την μπάλα στα πόδια της και ως εκ τούτου η Νιούκαστλ σκόπευε να χτυπήσει τους “πολίτες” στη κόντρα. Οι “καρακάξες” βρήκαν ανοικτούς διαδρόμους, ωστόσο δεν τους εκμεταλλεύτηκαν, μην μπορώντας να συνεργαστούν με ταχύτητα.

Παρότι, ο ρυθμός ήταν χαμηλός, το τέρμα του Γκβάρντιολ στο 35′ έδωσε προβάδισμα στην ομάδα του Πεπ Γκουαρδιόλα από το πουθενά. Ο αμυντικός βρέθηκε προωθημένος στην αριστερή πλευρά της αντίπαλης εστίας, έκανε μία κοφτή ντρίπλα που θα ζήλευε κάθε επιθετικός, αδειάζοντας τους αμυντικούς και πλάσαρε ιδανικά, με τον Πόουπ να μένει “άγαλμα”.

Αυτό το τέρμα προκάλεσε σύγχυση στην ομάδα του Έντι Χάου, η οποία έκανε διαρκώς λάθη, τα οποία όμως δεν πλήρωσε και οι δύο ομάδες οδηγήθηκαν στα αποδυτήρια με το ίδιο σκορ.

Στην επανάληψη, το τέμπο της αναμέτρησης δεν άλλαξε. Παρόλα αυτά, η Νιούκαστλ πέτυχε στο 58ο λεπτό το γκολ της ισοφάρισης δίχως να έχει απειλήσει ιδιαίτερα. Συγκεκριμένα, ο Γκόρντον βρέθηκε στην πλάτη της άμυνας της Σίτι και στο τετ-α-τετ με τον Έντερσον, ανατράπηκε. Από το σημείο του πέναλτι ο ίδιος έκανε το 1-1 και από εκεί και έπειτα οι γηπεδούχοι μεταμορφώθηκαν. Πίεζαν με αποτελεσματικότητα, οδηγώντας την ομάδα του Μάντσεστερ σε λάθη.

Το ματς στη συνέχεια άνοιξε, αλλά καμία ομάδα δεν μπόρεσε να εκτελέσει ουσιαστικά στις τελικές που επιχείρησε. Το σκορ λοιπόν έμεινε στο 1-1 μέχρι τη λήξη της αναμέτρησης.

ΝΙΟΥΚΑΣΤΛ: Πόουπ, Τρίπιερ (78′ Τρίπιερ), Σερ, Χολ, Μπερν, Τονάλι (77′ Λόνγκσταφ), Γκιμαράες, Ζοέλιντον, Μέρφι, Γκόρντον, Μπάρνς (79′ Λιβραμέντο).
ΜΑΝΤΣΕΣΤΕΡ ΣΙΤΙ: Έντερσον, Γουόκερ, Ντίας, Γβαρντιόλ, Ακάντζι, Λιούις (81′ Σαβίνιο), Κόβατσιτς, Σίλβα, Γκιντογκάν (68′ Φόντεν), Γκρίλις (81′ Ντοκού), Χάλαντ.