• Συγκινήσεις με προκρίσεις στους αγώνες του Champions League! (αποτελέματα)

Συγκινήσεις με προκρίσεις στους αγώνες του Champions League! (αποτελέματα)

By on 23 Νοεμβρίου, 2016 0 1094 Views

Aναλυτικά όλα όσα έγιναν στα παιχνίδια του Τσάμπιονς Λιγκ το βράδυ της Τρίτης.

Η Γιουβέντους νίκησε 3-1 με ανατροπή στην Σεβίλλη, σε ματς αρκετή ένταση, με τους Ιταλούς να προκρίνονται και τους Ισπανούς να απειλούνται από τη Λιόν.

Σεβίλλη  – Γιουβέντους 1-3

Σκόρερς: 9′ Παρέχα / 45’+2 πέν. Μαρκίζιο, 84′ Μπονούτσι, 93′ Μάντζουκιτς

Γήπεδο: “Ramón Sánchez Pizjuán“, Σεβίλλη

Διαιτητής: Μαρκ Κλάτενμπεργκ (Αγγλία)

ΣΕΒΙΛΛΗ (5-3-2): Σέρχιο Ρίκο, Μαριάνο, Ραμί, Παρέχα, Μερκάδο, Σέρχιο Εσκουδέρο, Εν’Ζονζί, Ιμπόρα, Βιτόλο, Φράνκο Βάσκες, Βιέτο.

ΓΙΟΥΒΕΝΤΟΥΣ: Μπουφόν, Ντάνι Άλβες, Μπονούτσι, Ρουγκάνι, Εβρά, Μαρκίζιο, Κεντίρα, Πιάνιτς, Κουαδράδο, Αλέξ Σάντρο, Μάντζουκιτς.

*κόκκινη 36′ Φράνκο Βάσκες

Ντίναμο Ζάγκρεμπ – Λιόν 0-1

Σκόρερ: 72′ Λακαζέτ

Γήπεδο: “Maksimir”, Ζάγκρεμπ

Διαιτητής: Πάβελ Κραλόβετς (Τσεχία)

ΝΤΙΝΑΜΟ ΖΑΓΚΡΕΜΠ: Λιβάκοβιτς, Ματσέλ, Σιγκάλι, Μπένκοβιτς, Πίβαριτς, Κνέζεβιτς, Πάβιτσιτς, Γκόγιακ, Σίτουμ, Τσόριτς, Χούνιορ Φερνάντες.

ΛΙΟΝ: Άντονι Λόπες, Ραφαέλ, Γιανγκά-Εμ’Μπιουά, Εν’Κουλού, Μορέλ, Γκοναλόν, Φερί, Νταρντέρ, Κορνέ, Βαλμπουενά, Λακαζέτ.

Η βαθμολογία

1. Γιουβέντους 11 (9-2)
  2. Σεβίλλη 10 (7-3)
  3. Λιόν 7 (5-2)
  4. Ντίναμο Ζάγκρεμπ 0 (0-10)

Η Ρεάλ εξασφάλισε πρόκριση στους “16” νικώντας 2-1 την Σπόρτινγκ στην Λισαβόνα, ενώ η Ντόρτμουντ 8-4 την Λέγκια σε ματς ιστορικό και θα διεκδικήσει την κορυφή στη Μαδρίτη .

Σπόρτινγκ – Ρεάλ 1-2

Σκόρερς: 80′ πέν. Άντριεν Σίλβα / 29′ Βαράν, 87′ Μπενζεμά

Γήπεδο: “José Alvalade”, Λισαβόνα

Διαιτητής: Γουίλι Κόλουμ (Σκώτια)

ΣΠΟΡΤΙΝΓΚ: Ρουί Πατρίσιο, Ζοάο Περέιρα, Κοάτες, Ρούμπεν Σεμέντο, Ζέεχελααρ, Ουίλιαμ Καρβάλιο, Άντριεν Σίλβα, Μπράιαν Ρουίς, Ζέλσον Μαρτίνς, Μπρούνο Σέζαρ, Ντοστ.

ΡΕΑΛ: Κέιλορ Νάβας, Καρβαχάλ, Σέρχιο Ράμος, Βαράν, Μαρσέλο, Μόντριτς, Κόβατσιτς, Ίσκο, Μπέιλ, Λούκας Βάθκεθ, Κριστιάνο Ρονάλντο.

*κόκκινη 65′ Ζοάο Περέιρα

Ντόρτμουντ – Λέγκια 8-4

Σκόρερς: 17′ και 18′ Καγκάουα, 20′ Σαχίν, 29′ Ντεμπελέ, 32′, 52′ και 90′ Ρόις, 81′ Πάσλακ / 10′ και 24′ Πρίγιοβιτς, 57′ Κουχάρτσικ, 83′ Νίκολιτς

Γήπεδο: “Westfalenstadion”, Ντόρτμουντ

Διαιτητής: Μάρτιν Στρέμπεργκσον (Σουηδία)

ΝΤΟΡΤΜΟΥΝΤ: Βάιντενφελερ, Ρόντε, Γκίντερ, Μπάρτρα, Πάσλακ, Νουρί Σαχίν, Καγκάουα, Γκονσάλο Κάστρο, Πούλισιτς, Ουσμάν Ντεμπελέ, Ρόις.

ΛΕΓΚΙΑ: Τσιέζνιακ, Μπερεσίνζκι, Τσερβίνσκι, Πάζνταν, Ρζεζνίτσακ, Κοπσίνσκι, Γκιλιέρμε, Κουχάρτσικ, Οτζίτζα-Οφόε, Ράντοβιτς, Πρίγιοβιτς.

1. Ντόρτμουντ 13 (18-7)
  2. Ρεάλ 11 (14-8)
  3. Σπόρτινγκ 3 (5-7)
  4. Λέγκια 1 (8-23)

Το παραμύθι για την Λέστερ συνεχίζεται, καθώς στην πρώτη της συμμετοχή στο Champions Leagueπροκρίθηκε στους “16”, καθώς νίκησε 2-1 την Μπριζ. Χωρίς γκολ Κοπεγχάγη και Πόρτο.

Λέστερ – Μπριζ 2-1

Σκόρερς: 5′ Οκαζάκι, 30′ πέν. Μαχρέζ / 52′ Ισκιέρδο

Γήπεδο: “King Power”, Λέστερ

Διαιτητής: Ρουντί Μπουκέ (Γαλλία)

ΛΕΣΤΕΡ: Τσίλερ, Σίμπσον, Μόργκαν, Χουτ, Φουχς, Ντρινκγουότερ, Κινγκ, Μαχρέζ, Ολμπράιτον, Οκαζάκι, Βάρντι.

ΜΠΡΙΖ (5-4-1): Μπουτέλ, Κουλς, Πουλέν, Σίμονς, Μέχελε, Ντε Μποκ, Τομάς Πίνα, Κλαουντεμίρ, Βανάκεν, Ισκιέρδο, Βόσεν.

Κοπεγχάγη – Πόρτο 0-0

Γήπεδο: “Parken”, Κοπεγχάγη

Διαιτητής: Μίλοραντ Μάζιτς (Σερβία)

ΚΟΠΕΓΧΑΓΗ: Όλσεν, Άνκερσεν, Ματίας Γέργκενσεν, Γιόχανσον, Αουγκούστινσον, Κβιστ, Ντιλέινι, Φαλκ, Τουτού, Βέρμπιτς, Πάβλοβιτς.

ΠΟΡΤΟ: Κασίγιας, Μάξι Περέιρα, Φελίπε, Μαρκάνο, Αλέξ Τέλες, Ντανίλο Περέιρα, Όλιβερ Τόρες, Ντιόγκο Ζότα, Κορόνα, Οταβίνιο, Αντρέ Σίλβα.

1. Λέστερ 13 (7-1)
  2. Πόρτο 8 (4-3)
  3. Κοπεγχάγη 6 (5-2)
  4. Μπριζ 0 (2-12)

ΤΣΣΚΑ και Λεβερκούζεν αναδείχθηκαν ισόπαλες 1-1, έτσι οι Ρώσοι αποκλείστηκαν από το Champions League και οι Γερμανοί ίσως απόψε να εξασφαλίσουν πρόκριση στους “16” με την βοήθεια της Μονακό .Όσον αφορά στους Γερμανούς, ίσως να προκριθούν απόψε στους “16” και αυτό θα γίνει αν η Μονακό νικήσει την Τότεναμ .

ΤΣΣΚΑ Μόσχας – Λεβερκούζεν 1-1

Σκόρερς: 75′ πέν. Νάτχο / 16′ Φόλαντ

Γήπεδο: “Arena CSKA”, Μόσχα

Διαιτητής: Αλμπέρτο Ουντιάνο Μαγιένκο (Ισπανία)

Ο Κέβιν Φόλαντ στο 16ο λεπτό άνοιξε το σκορ για την Λεβερκούζεν και ήταν αυτός που στο 80′ είχε δοκάρι, αποτυγχάνοντας να της δώσει προβάδισμα για δεύτερη φορά στην Μόσχα.

Η ΤΣΣΚΑ στο δεύτερο ημίχρονο ήταν καλύτερη, έχασε σπουδαία ευκαιρία με τον Γκολοβίν στο 69′ και στο 75′ κατάφερενα ισοφαρίσει με την εκτέλεση πέναλτι του Μπίμπρας Νάτχο.

Τρομερή ευκαιρία έχασε ο Τζαγκόεβ στο 78′ και αφού δεν έκαναν την ανατροπή, λίγο έλειψε να το πληρώσουν οι γηπεδούχοι, αλλά στο 80′ ο Φολαντ αστόχησε (το δοκάρι που αναφέραμε παραπάνω).

ΤΣΣΚΑ: Ακινφέεβ, Μάριο Φερνάντες, Βασίλι Μπερεζούτσκι, Αλεκσέι Μπερεζούτσκι, Σένικοβ, Βέρνμπλουμ, Νάτχο, Τζαγκόεβ (83′ Λασινά Τραορέ), Μιλάνοφ, Γκολοβίν, Τσάλοβ (91′ Στράντμπεργκ).

ΛΕΒΕΡΚΟΥΖΕΝ: Λένο, Γέντβα, Τα, Τοπράκ, Χένριχς, Αράνγκις, Καμπλ (90′ Μεχμέντι), Φόλαντ, Μπραντ (71′ Χάβερτς), Τσαλχάνογλου, Χαβιέρ Ερνάντες (81′ Μπάουνγκαρτλινγκερ).

Μονακό – Τότεναμ 2-1

Σκόρερς: 48′ Σιντιμπέ, 53′ Λεμάρ / 52′ πέν. Κέιν

Γήπεδο: “Stade Louis II”, Μονακό

Διαιτητής: Μπιερν Κάιπερς (Ολλανδία)

Ο Ουγκό Λορίς στο 11ο λεπτό απέκρουσε εκτέλεση πέναλτι του Ρανταμέλ Φαλκάο Γκαρσία και έπειτα από ένα στείρο πρώτο ημίχρονο, το δεύτερο ξεκίνησε εντυπωσιακά.

Στο 48′ ο Σιντιμπέ άνοιξε το σκορ για τη Μονακό στο 48′ με κεφαλιά από κοντά, στο 52′ ο Χάρι Κέιν απάντησε με εύστοχη εκτέλεση πέναλτι, αλλά ένα λεπτό αργότερα ο Τομά Λεμάρ με εξαιρετικό διαγώνιο σουτ έκανε το 2-1, δίνοντας ξανά προβάδισμα στην ομάδα του Λεονάρντο Ζαρντίμ.

ΜΟΝΑΚΟ: Σούμπασιτς, Σιντιμπέ, Γκλικ, Ζέμερσον, Μεντί, Φαμπίνιο, Μπακαγιοκό, Μπερνάρντο Σίλβα, Λεμάρ, Ζερμέν, Φαλκάο.

ΤΟΤΕΝΑΜ: Λορίς, Τρίπιερ, Ντάιερ, Βίμερ, Ρόουζ, Γουανιάμα, Ντεμπελέ, Γουίνκς, Άλι, Σον Χέουνγκ-Μιν, Κέιν.

*χαμένο πέναλτι 11′ Φαλκάο (απόκρουση Λορίς)

1. Μονακό 11 (7-3)
  2. Λεβερκούζεν 7 (5-4)
  3. Τότεναμ 4 (2-3)
  4. ΤΣΣΚΑ Μόσχας 3 (4-8)