4 Μαΐου, 2024
  • 4 Μαΐου, 2024

Zωντανή για την τετράδα η Γιουνάιτεντ με …Ρούνεϊ

By on 23 Απριλίου, 2017 0 704 Views

Δυο σουτ και δυο γκολ ζήτησε από το σημερινό παιχνίδι ο Ζοσέ Μουρίνιο και κάπως έτσι ήρθε η μεγάλη νίκη της Γιουνάιτεντ μέσα στο «Τερφ Μουρ». Ρούνεϊ και Μαρσιάλ κάλυψαν ιδανικά το κενό του Ιμπραΐμοβιτς και το 2-0 διατήρησε ολοζώντανη τη Μάντσεστερ στη μάχη της τετράδας. Η Γιουνάιτεντ έμεινε 23ο ματς αήττητη (13 νίκες, 10 ισοπαλίες), το μεγαλύτερο σερί από τη σεζόν 2010-11 που είχε πάλι η ίδια. Στον αντίποδα, η Μπέρνλι απέτυχε να σουτάρει εντός εστίας, κάτι που στην έδρα της συνέβη για δεύτερη φορά στην παρουσία της στην PL.

Ορεξάτη η ομάδα του Μουρίνιο, είχε την πρώτη καλή ευκαιρία πριν τη συμπλήρωσε του δεκάλεπτου, αλλά ο Ρούνεϊ δε μπόρεσε από κοντά να σκοράρει!! Στο 12ο λεπτό ο Φελαϊνί δεν μπόρεσε με κεφαλιά να απειλήσει, ενώ ο αρχηγός των φιλοξενούμενων στο 18′ είδε τη σέντρα του να περνά μόλις άουτ. Η κυριαρχία της Γιουνάιτεντ σφραγίστηκε με γκολ στο 21′ και όλα άρχισαν από το κλέψιμο του Ρούνεϊ. Ο Μαρσιάλ έκανε τρελή κούρσα, μοίρασε στον Ερέρα, πάσα απίθανη του Ισπανού στον Γάλλο και 1-0! Ηταν το πρώτο γκολ της Μάντσεστερ στο «Τερφ Μουρ» για την Premier League, αλλά και το πρώτο φέτος κόντρα στους Clarets έπειτα από 43 σουτ! Ο Γάλλος σκόραρε για 25η φορά με τη φανέλα της Γιουνάιτεντ κι έκανε ευτυχισμένη τη… Μονακό, η οποία καρπώθηκε 10 εκατ. ευρώ! Στο 39ο λεπτό ήρθε και το δεύτερο γκολ! Ωραία πάσα του Πογκμπά, ο Μαρσιάλ έκανε την πάσα και ο Ρούνεϊ σφράγισε το τρίποντο. Για πρώτη φορά ο Γάλλος πέτυχε γκολ και ασίστ στην PL σε εκτός έδρας παιχνίδι, ενώ ο αρχηγός σκόραρε σε 149ο διαφορετικό παιχνίδι στη διοργάνωση! Στην επανάληψη η Γιουνάιτεντ έκανε το παιχνίδι της, αφού φρόντισε να μην απειληθεί καθόλου! Οι παίκτες της κράτησαν δυνάμεις για το ντέρμπι της Πέμπτης με τη Σίτι, αν και θα μπορούσαν να είχαν σκοράρει σε δυο περιπτώσεις με σουτ του Πογκμπά. Η γεύση πάντως που έμεινε στον Μουρίνιο δεν ήταν η καλύτερη, αφού ο Γάλλος αισθάνθηκε ενοχλήσεις και αποχώρησε λίγο πριν το τελευταίο σφύριγμα.