• 5 Μαΐου, 2024
  • Έχασε όταν έμεινε με 10 αλλά στα χέρια του Απόλλωνα η πρόκριση

Έχασε όταν έμεινε με 10 αλλά στα χέρια του Απόλλωνα η πρόκριση

By on 27 Ιουλίου, 2017 0 819 Views

Ο Απόλλωνας έχασε 2-1 από την Αμπερτήν παίζοντας με 10 στο τελευταίο 20λεπτο και χωρίς τον Αυγουστή στον πάγκο από το 61΄αφού αποβλήθηκε για τον τρόπο που πανηγύρισε
Μόλις στο 5΄ άνοιξαν το σκορ οι γηπεδούχοι και από εκείνο το σημείο και μετά έπνιξαν τον Απόλλωνα καθώς απώλεσαν αρκετές ευκαιρίες. Η πίεση καταλάγιασε μετά το 30΄ όταν ο Απόλλωνας κέρδισε κάποια μέτρα αλλά μέχρι εκεί και τίποτα περισσότερο.
Με το ξεκίνημα της επανάληψης τα πράγματα άλλαξαν. Ο Σωφρόνης έριξε τον Γιάκολις στο παιχνίδι και ο Κροάτης άλλαξε την ροή. Ο Απόλλωνας ήταν καλύτερος, απείλησε και φαινόταν ότι ήταν θέμα χρόνου να έρθει η ισοφάριση. Αυτή ήρθε στο 60΄ όταν ο Γιάκολις βρήκε τον Σαντάνα και αυτός έγραψε το 1-1.
Μετά από 11 λεπτά χαράς ο Σακέτι έκανε μια αψυχολόγητή ενέργεια και αυτόματα η πλάστιγγα έγειρε στην αντίθετη μεριά. Ήρθε καπάκι και το γκολ του Σάινι στο 78΄ και από κει και πέρα πρώτο μέλημα της Κυπριακής ομάδας ήταν να ο κρατήσει.. Το κράτησε και οι δυο ομάδες έκλεισαν νέο ραντεβού στην Λάρνακα.
MAR_2271
Στην φάση της ισοφάρισης για τον Απόλλωνα στο 61΄ο προπονητής του Απόλλωνα Σωφρόνης Αυγουστή πανηγύρισε έξαλλα και επίσης αποβλήθηκε.

ΑΜΠΕΡΝΤΙΝ: Λιούις, Λόγκαν, Σάινι, Κόνσιντάιν, Ο’Κόνορ, Ρέινολντς (76΄ Ράιτ), Μακλίν, Στιούαρτ, Μέιναρντ (60΄ Στόκλει), Μακάι-Στίβεν (61΄ Άρνασον), Κρίστι

ΑΠΟΛΛΩΝΑΣ: Βάλε, Σακέτι, Ντα Σίλβα (46΄ Γιάκολις), Ζοάο Πέδρο, Σαντάνα, Ρομπέρζ, Κυριάκου, Σκέμπρι (70΄ Άλεφ), Γιούστε, Σαρδινέρο (81΄ Βασιλείου), Μαγκλίτσα